Tohle derby by nemělo nikoho zklamat. Forma podkrkonošských zástupců v divizní skupině C není na jaře vůbec špatná. Bodový rozdíl mezi oběma rivaly je velmi nízký, a tak by se v neděli pod Hankovým domem měl podávat skvělý fotbal, dramatický do posledních minut.

Šlágr jara v divizi

Vrchol jarní části! Alespoň co se týká podkrkonošského regionu. Není většího zápasu než divizního derby mezi odvěkými rivaly ze Dvora Králové a Trutnova. Podzimní bitvu pro sebe získali svěřenci trenéra Dvořáka, pro něhož bude nedělní odveta ještě pikantnější. Vždyť se poprvé od svého odchodu ze Dvora Králové představí na stadionu, kde vedl tým po dobu tří let.

Pod Hankův dům dnes stále ještě aktivní fotbalista (nastupuje za Janské Lázně v I. B třídě – pozn. aut.) přiveze partu plnou sebevědomí a odhodlání. Tým, jemuž se na jaře daří předvádět pohledný fotbal a zároveň i sbírat body. Má jich na svém kontě už 12!

Jen o čtyři méně zatím získali ve druhé polovině sezony Dvoráci, kteří právě čtyřbodový náskok před svým okresním rivalem budou v nedělním derby hájit. A pokusí se jej i navýšit. Z obou kolektivů před zápasem jara čiší sebevědomí, pouze hráči jedněch barev však na pondělní koledu půjdou s vítězným úsměvem.

Tenhle zápas si zaslouží minimálně tisícovou návštěvu!

.. na slovíčko s útočníkem Dvora Králové Jakubem Černíkem

„Musíme skórovat jako první a jezdit po zadku"

Jedenáct nastřílených branek! To je bilance, která trutnovské fotbalisty prostě nemůže nechat klidnými. Královédvorský útočník JAKUB ČERNÍK je v letošní sezoně postrachem obran. A kdyby na podzim v osmi po sobě jdoucích duelech střelecky nemlčel, mohl mít gólů na svém kontě ještě víc. Dokáže se prosadit i v nedělním ostře sledovaném derby?

Jakub ČerníkJakube, v loňské sezoně dvorskému týmu hrubě nevyšel úvod jara a rázem z toho byla hra o záchranu. Letos se ale zdá, že forma týmu není zlá. Co myslíte?
Pravdou je, že naše forma není špatná. Hráli jsme na jaře těžká utkání, a pokud zvládneme ty následující, mohly by mít svoji velkou cenu i ty poslední dvě remízy. Potřebujeme zvládnout derby a za týden vyhrát v Liberci. Oba zápasy bereme jako hodně důležité.

Ze šesti kol dvě vítězství, dvě remízy a dvě porážky. Je nějaký výsledek, jehož byste nejvíc litoval?
Určitě je to hned první zápas s Letohradem (Dvůr prohrál 1:2 – pozn. aut.). Kdybychom tento duel zvládli, mohli jsme mít relativně už klid. Ale nevadí, musíme to zmáknout jinde.

Vy i na jaře plníte roli dvorského kanonýra. Naposledy jste zajistil mužstvu bod v Pardubicích. Plánujete skórovat i proti Trutnovu?
Já se snažím dávat co nejvíce branek. Přece jen se ode mě čekají. Jsem rád, že mi tam letos něco napadalo. Každý gól mi udělá radost a samozřejmě bych rád rozhodl i nedělní derby. Když dá ale gól někdo jiný a my vyhrajeme, budu maximálně spokojený.

Parta trenéra Dvořáka ale na jaře válí. Trutnov hraje skvěle a vyhrál už čtyřikrát! Jak bude potřeba hrát, abyste jeho nadšení přerušili?
Musím souhlasit. Trutnov hraje opravdu dobře, hlavně na domácím trávníku. Venku už to tak slavné není. I proto musíme na vlastním hřišti potvrdit poslední dvě cenné remízy. Musíme hrát náš fotbal a se soupeřem si poradit. Věřím, že na konci utkání budeme šťastnější.

Na podzim jste byl u toho, když Dvůr prohrál na půdě rivala 0:2. Pamatujete si na ten zápas? Na co si u soupeře budete muset dát největší pozor?
Utkání si vybavuji. Měli jsme na začátku hodně šancí, ale ty jsme nedali a naopak dostali hloupý gól. Tentokrát musíme skórovat jako první, celý zápas hrát srdcem a v derby jezdit po zadku.

Má být hezky, derby by mohla sledovat vysoká návštěva. Na co byste rád fanoušky pozval a co byste vzkázal těm ze Dvora Králové?
Lidí očekáváme opravdu hodně. Rád bych je pozval na náš fotbal. Budeme makat a motivací pro nás je vrátit Trutnovu podzimní porážku. Jednoznačně chceme vyhrát, nic jiného nebereme.

.. před derby odpovídal také Martin Kejzlar

„Kéž bych si na derby schoval aspoň tři góly"

Letitý obránce již několikrát potrápil útočníky dvorského rivala, tentokrát se ale MARTIN KEJZLAR chystá zkazit neděli jeho bekům. Jak je to možné? Urostlého hráče Trutnova totiž trenér Dvořák na jaře „předělal" na ofenzivní eso a sedmadvacetiletý borec se mu odměňuje i střelecky. Hned dvě trefy dokonce nasměroval před týdnem do sítě vedoucího celku tabulky z Nové Paky.

Martin KejzlarNa jaře váš tým posbíral již 12 bodů. Zdá se tedy, že jste ve formě. Cítíte to podobně?
Tak bych to nenazval. Vyhrávat v domácích zápasech je povinnost proto, abychom se udrželi. Samozřejmě jsme si po vítězství s Kutnou Horou a Pardubicemi dokázali, že hrát se dá s každým. Bojovností a přístupem k utkání můžeme bodovat kdekoliv.

V posledních dvou kolech jste vyhráli s celkovým skóre 9:0. Věříte, že na tyto výsledky navážete i v nedělním derby?
V derby bude vše otevřené. Když se nám podaří udržet čisté konto, věřím, že nějaký gól dáme a vyhrajeme. V podzimním zápase jsme také nebyli favority a dokázali zvítězit. Určitě by nám to v tabulce hodně pomohlo.

Vy hrajete na jaře v útoku. Cítíte se zde lépe než v obraně? A nepřekvapil vás trochu tento tah trenéra Dvořáka?
Je to nezvyk, celý život jsem hrál v obraně a teď mě trenér staví do útoku. Jestli je to lepší? Sám nevím. Je to změna a jsem rád, že se mi daří. Každá pozice v týmu nese svoji odpovědnost. Někoho neubráníte a dostanete branku nebo ve vyložené šanci selžete. Vždy se na vás snese kritika. Výhodou pro mě je, že se dostávám častěji do zakončení, což mám hodně rád (usmívá se).

Derby může hodně napovědět o vašich záchranářských ambicích. Na co si ve Dvoře budete muset dát největší pozor?
Když to zlehčím, je to zápas venku se čtvrtým týmem tabulky. Neměla by to být taková povinnost vyhrát. Ale ztráta na Dvůr je jen čtyři body. Tak kde je to sestupové pásmo? A kde budou ty rozhodující body? To nikdo teď neví. Určitě se budeme snažit vyhrát, alespoň neprohrát. Největší pozor si budeme muset dát na celý Dvůr Králové. Navíc, přece tu nebudu radit soupeři (smích).

Čím by se naopak měl prezentovat váš tým, abyste z pod Hankova domu neodjížděli s prázdnou?
Pevnou defenzivou, efektivní koncovkou a bojovností.

Před týdnem jste dvěma góly odrovnal favorita z Nové Paky. Schoval jste si nějaký gól i do Dvora?
Podařilo se mi skórovat dvakrát se štěstím. Jednou to byla tečovaná střela a podruhé odrazem o tyč. A na otázku jestli jsem si nechal nějaký gól na Dvůr? Kéž by alespoň tři. Ale ani nevím, jestli budu hrát. Vše je na trenérovi, jak to postaví. I pro něj to bude významné utkání.

Derby bude šlágrem kola. Jakou očekáváte návštěvu a co byste vzkázal fanouškům z Trutnova?
Doufám, že návštěva bude velká a přijedou nás podpořit i Trutnováci. A vzkaz pro ně? Věřím, že uděláme tři body. A děkuji jim za podporu v celé sezoně.