Jako instruktoři k nám přišli z Trutnova pánové Springer a Glaser. Díky duchu, který mezi mladými lidmi vládl, byl brzy vytvořen úctyhodný útvar, čítající přes sto mužů.“ Krátký úryvek z pamětní knihy zdejších hasičů dokládá, jaké nadšení tehdy provázelo založení místního sboru.

„I dnes máme registrovaných téměř osm desítek členů. Většinou jsou však v seniorském věku, aktivních je jen část. Především jsou to lidé z jednotky, kteří se podílejí na většině naší činnosti. Výjezdů k požárům je ale už velmi málo, spíš jde o technickou pomoc. Například při likvidaci spadlých stromů, nebo, jako nedávno, například při velké vodě v blízkých Lamperticích,“ říká k současnému stavu starosta sboru Václav Schreier.

Nedílnou součástí činnosti je také organizace či pomoc při pořádání společenských akcí. „V únoru je to vždy hasičský ples či maškarní pro mládež, dále dětský den i požární soutěž O pohár starosty,“ doplňuje Schreier. A blízkost polských hranic je i důvodem spolupráce s dobrovolníky z Pisarzowic.
Významnou událostí poslední doby byly především loňské oslavy 135 výročí založení. Při této příležitosti sbor obdržel také vlastní prapor.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Pamětní kniha, vedená až do roku 1939, poskytuje řadu zajímavých informací z tehdejšího života hasičů. „U firmy Janck v Lipsku byla koupena stříkačka, která i s hadicemi a ostatními výdaji přišla obec skoro na 1500 zlatých. Lipská stříkačka byla mimořádně výkonná, přestříkla i bernartický viadukt, avšak potřebovala velkou pracovní sílu. Ke svému uplatnění došla dne 18. prosince 1874 při požáru u Haselbachů v Křenově, kde sklidila velkou pochvalu.
„V roce 1876 jsme opětovali návštěvu žacléřským hasičům. Na Písečné výšině jsme byli přivítání kapelou, která nás vedla městem až k hostinci U města Vídně, kde se konala příjemná taneční zábava. Náš spolek tu dostal darem sud piva.“

Kozlův počin

Titul Zasloužilý hasič je nejvyšším českým vyznamenáním, které mohou dobrovolní hasiči získat. A v současném bernartickém sboru mají hned tři. Jsou jimi Hedva Kardašová, Waldemar Mach a Petr Maleček. Čestná medaile se uděluje jen těm členům, kteří svou celoživotní prací přispěli k rozvoji dobrovolného hasičstva, a to při dodržení délky pětatřiceti let členství a dovršení šedesáti let věku. Při předání titulu, které se většinou koná v Centru hasičského hnutí na přibyslavském zámku, je každý člen zapsán do Pamětní knihy Zasloužilých hasičů.