V současné době slouží v hasičárně pětatřicet lidí. „Dobrovolným hasičem se může stát každý. Stačí přijít, říct a my už si s ním poradíme,“ říká velitel jednotky Robert Šír.

Mezi jejich práci patří hašení požárů a technická pomoc, jako je například likvidace obtížného hmyzu nebo pomoc při odčerpávání vody. Za letošní rok obyvatelé Rtyně volali dobrovolné hasiče do akce sedmkrát. Zhruba dvakrát do roka jezdí na víkendy do Trutnova, kde slouží s profesionály. „Mohli bychom i častěji, ale málokdy se dohodneme, aby to časově vyhovovalo všem,“ upřesňuje Šír.

Pro boj s ohněm využívá místní jednotka dva automobily. Dopravní, sloužící pro přepravu mužstva, a cisternu. Tu Rtynští dostali před pěti lety od trutnovského sboru. Dvacet let staré auto prošlo důkladnou rekonstrukcí, na kterou získali peníze z krajské dotace. „Ve stavu, v jakém je teď, vydrží dalších dvacet let,“ odhaduje Šír.

Historie SDH ve městě sahá až do devatenáctého století. První jednotku v roce 1876 založil pekař Antonín Kulda. Nejvýznamnějším členem v dějinách sboru pak byl Antonín Melichar. Kromě nové hasičárny daroval jednotce vlastní znak a zhotovil návrh vlajky. Zbrojnici do současné doby zdobí dřevěná socha svatého Floriána se rtyňským pozadím, kterou Melichar vyřezal. Do čela sálu pro hasičské plesy vymaloval dekoraci znázorňující koně zapřažené do ruční stříkačky a tryskem jedoucí k ohni.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Tradice plesů byla v nedávné minulosti v podkrkonošském městě znovu obnovena. Podle Roebrta Šíra je tato akce mezi lidmi oblíbená. S veřejností pracují také jinak. „Občas jsme požádáni místními organizacemi, abychom ukázali na různých akcích něco ze své činnosti. My sami pořádáme posvícení pro děti spojené se zábavou pro dospělé,“ vyjmenovává aktivity sboru Šír.

Děti, které se v hasičích zhlédly, mohou navštěvovat kroužek. „Mladí hasiči mají ve Rtyni v posledních letech pevné místo. Chodí sem děti od šesti let a některé pak přestupují až do jednotky,“ vysvětluje velitel Jednotky. Děti se navíc úspěšně účastní hasičských závodů. Na tom posledním obsadily v konkurenci 17 družstev páté místo. Dospělí si z nich ale příklad neberou. Kromě Rtyňského poháru, který sami pořádají, se do závodění moc nehrnou.

Kozlův počin

I když se dospělá část jednotky hasičských závodů běžně neúčastní, jeden skvělý výsledek má. Norbert Rubáček a Pavel Vokřál se letos v Memoriálu záchranářů z Manhattanu umístili na pátém místě z 24 přihlášených týmů z celé republiky. Rtyňským závodníkům přitom na zlato chybělo pouhých třicet sekund. V této soutěži mají dvoučlenné skupiny hasičů, záchranářů nebo policistů v plné výstroji a dýchacích maskách vyběhnout do 21. patra budovy městského úřadu v Liberci. Akce je pořádána na počest záchranářů, kteří přišli o život během událostí 11. září 2001.

Šárka Hurdálková