Obec Rokytnice se rozhodla založit dobrovolný sbor před 130 lety. O tom, že obyvatelé tento počin podpořili, svědčí i velká účast na první lednové schůzi v roce 1879 . Sešlo se zde 400 osob, přičemž 162 z nich se přihlásilo k hasičům. Úspěšná byla také sbírka pro nákup hasebních prostředků, která tehdy vynesla 2400 korun a umožnila pořízení první stříkačky, 180 metrů hadic a dalšího nutného vybavení, stejně jako výstavbu požární zbrojnice.

V obecních částech Františkov a Hranice byly založeny samostatné oddíly. Ty disponovaly vlastní stříkačkou. V roce 1907 byl ve Vilémově rozpuštěn existující tovární sbor firmy J. V. Rieger a místo něho bylo utvořeno pomocné družstvo pro továrnu.

Poválečný vývoj

Pro činnost sboru bylo důležité i poválečné období. „Činnost hasičů byla obnovena 24. srpna 1945 z občanů, kteří se přistěhovali z okolních obcí. Jednotka měla motorovou stříkačku DKW6 a motorovou stříkačku na čtyřech kolech, taženou koňmi, značky SELWE. Dále byly k dispozici ještě ruční stříkačky na Hranicích, v Horních Domkách, na Studenově, ve Vilémově a Františkově,“ říká Petr Matyáš starosta SDH Rokytnice nad Jizerou.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Požární technika byla uložena v dřevěných boudách. „Schůze se odbývaly v suterénu radnice ve dvou vlhkých místnostech. Protože stavba nové zbrojnice nebyla povolena, v roce 1951 došlo k přestavbě bývalé tiskárny na požární zbrojnici. V souvislosti s problémy se zajištěním materiálu a peněz byla dokončena až v roce 1958,“ dodává Petr Matyáš.

Stabilní základna

Počet rokytnických hasičů je v posledních letech stále stejný, okolo 110 až 115 členů, z čehož je do zásahové jednotky zařazeno šestadvacet hasičů. Během uplynulých pěti let zasahovali u 130 událostí a zúčastnili se patnácti cvičení. Podařilo se také významně zlepšit a doplnit veškeré vybavení jednotky a především kompletně obnovit vozový park. Z rozpočtu města byl financován především nákup materiálu na přestavbu vozidla Mitsubishi a dále některé opravy.

V lednu 2010 bude zásahová jednotka zařazena do kategorie JPO II.

Kozlův počin

Krkonošští hasiči nejen bojují s ohněm a s dalšími přírodními živly, ale soustřeďují se také na kulturní a společenskou činnost sboru. V jejich mysli určitě navždy zůstane vzpomínka na Tajný výlet na hory, který se uskutečnil 13. září 2008. Výlet se vydařil, počasí přálo. Jediným drobným problémem byla tajnost výletu, protože nikdo nevěděl kam a kudy hasiči půjdou. Výsledkem bylo, že zabloudili. Nakonec vše dobře dopadlo a účastníci zdárně dorazili do hasičárny, kde na ně čekala roztopená udírna a sud piva.

Jana Tauchmanová