A potřeba a důležitost dobrovolného hasičstva se za tu dobu nijak nezměnila. Za poslední dva až tři roky například došlo k výraznému nárůstu požárů. „Dříve byly ve městě a v okolí tak tři až čtyři do roka, letos už jich bylo osm,“ potvrzuje velitel jednotky Václav Zákravský.

„Na druhou stranu se nám trochu vyhýbají větrné bouře a extrémní lijáky,“ dodává. Jinak ale musí hasiči zvládat práce všeho druhu. V seznamu zásahů najdeme výjezdy k nehodám, otvírání bytů, odčerpávání vody, likvidaci hmyzu, odstraňování překážek, pomoc při snášení pacientů a třeba i sundání zarostlého prstenu z ruky.

Ze společenských událostí, kterým se hasiči věnují, stojí za zmínku především obnovení dříve pořádaných Dětských dnů. „Další tradici, kterou chceme plně obnovit, je hasičský ples. Podílíme se i na pálení čarodějnic v Bobru, pořádáme akci k ukončení školního roku a podobně,“ zmínil velitel okrsku Milan Pácha.

Základní úkoly plní jednotka SDH na území města a na katastrálním území Lampertic, Bernartic, Královce a Zlaté Olešnice. Vzhledem k zařazení do kategorie JPO II vyjíždějí k zásahu do pěti minut od vyhlášení oplachu.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Blízkost hranic také nahrává spolupráci se sousedními hasiči, konkrétně z polské Lubawky. „To je myslím na velmi dobré úrovni. Ať jde o společná cvičení, nebo školení jednotek, propagace hasičiny ve školách a podobně. Díky tomu jsme dosáhli i na grant Evropské unie, díky kterému budeme mít nové zásahové vozidlo a podaří se i zrekonstruovat zastaralé a nevyhovující prostory zbrojnice. Stará Tatra 148 již potřebuje nahradit a vzhledem k tomu, že držíme ve čtyřech lidech po dvanácti hodinách stálou pohotovost, musí tomu trochu odpovídat i zdejší zázemí,“ říká Pácha.

Počátky hasičského sboru v Žacléři sahají do roku 1871. Například v roce 1913 čítal 53 mužů. K utlumení činnosti došlo během druhé světové války, znovuobnoven byl v roce 1946. Výstavba nové hasičské zbrojnice se datuje do roku 1963. Pravděpodobně největší požár na území města byl 2. června 1782, kdy bylo zničeno 15 domů, fara, škola a část kostela.

Kozlův počin

V současné době má Sbor dobrovolných hasičů Žacléř 44 členů. Podílí se na nejrůznějších kulturních akcích v průběhu celého roku a jeho členové se věnují i práci s mládeží. „Z celkového počtu je nyní 17 dětí, ze kterých se nám v loňském roce konečně podařilo vytvořit skupinu, která má perspektivu. Doufám, že se nám ji podaří udržet až do starších žáků,“ říká velitel okrsku Milan Pácha. „V minulých deseti letech se nám to nedařilo. Vždy jsme pracovali se školáky, a pokaždé se to po roce rozpadlo. Proto jsme se zaměřili už na předškolní mládež a vypadá to nadějně,“ doplnil.