Sbor vznikl v březnu roku 1885 a hned na první schůzi se do něj přihlásilo skoro třicet místních mužů. Byla postavena nová hasičárna a první stroj, který pomáhal v Havlovicích bojovat proti ohni, byla jednoproudová čtyřkolová stříkačka .

Dnes má požární ochranu v obci na starost okolo padesáti členů. Ne všichni jsou však aktivní. „Na činnosti sboru se aktivně podílí tak třicet lidí, zbytek se spíš veze,“ podotýká starosta sboru Jaroslav Jansa.

Jednu pětinu sboru tvoří ženy. Ty se však zásahů neúčastní. Soutěží na závodech a podílí se na organizaci kulturních akcí.

Také vozový park se od dob první stříkačky změnil. V současnosti slouží hasičům vozy dva: jedna cisterna a jeden přepravní vůz. Cisternu dostali před dvěma roky od hasičů Královéhradeckého kraje. Loni pak získali od obecního zastupitelstva přepravní vůz. „Teď můžeme na závody vyjet jedním autem a cisterna může zůstat pro případ požáru doma,“ pochvaluje si Jansa.

Závodů se sbor účastní často. Ať už jde o závody, které jsou součástí Poháru starosty okresního sdružení hasičů Trutnov, Východočeskou hasičskou ligu nebo soutěže mimo trutnovský okres. Nejdál byli až na jižní Moravě. „Seznámili jsme se s hasiči z Moravy během fotbalového turnaje Havlovický pohár. Slovo dalo slovo a už nás zvali k sobě na závody,“ říká Jansa.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Velkou část činnosti hasičů tvoří akce pro veřejnost. Tradici zde má například březnový hasičský ples. „ Od loňského roku jsme začali také organizovat sraz historických vozidel, protože několik našich členů je členem klubu historických vozidel,“ doplňuje Jansa.

Některé akce jsou zaměřené na děti. U sboru nefunguje kroužek mladých hasičů, protože nejsou k dispozici vedoucí. Zato zvou hasiči do své zbrojnice žáky havlovické základní školy, aby si mohly prohlédnout požárnické vybavení. Děti se mohou také vyřádit při pálení čarodějnic, kdy hasiči zapalují za školou velkou hranici.

„V současnosti máme dobrý sbor, táhnou ho hlavně ti mladí,“ shrnuje situaci Jansa. Přál by si prý však, aby se podařilo uskutečnit velký plán hasičů – sehnat peníze na novou hasičárnu. Ta současná stojí v areálu JZD a pro potřeby sboru je již příliš malá. Do garáže se nevejdou obě auta, a tak jedno musí parkovat v obecní garáži u školy. „Obec se nám snaží hodně pomáhat, ale na novou budovu si budeme muset sehnat peníze sami. Nebude to hned, třeba za deset let, ale věřím, že se nám to podaří,“ uzavírá Jansa.

Kozlův počin

Cisterna, kterou získali havlovičtí dobrovolní hasiči od profesionálních kolegů Královéhradeckého kraje, byla po autohavárii. Sbor tedy musel řešit její opravu. „ Finančně nám hodně pomohla obec, ale jinak jsme to museli řešit svépomocí,“ vysvětluje starosta sboru Jaroslav Jansa. Pomocnou ruku jim podal například místní autodopravce, který umožnil parkovat opravované auto v areálu své firmy. „Spoustu věcí jsme dělali sami, strávili jsme na tím hromady hodin. Kdo měl zrovna čas, pracoval na autě,“ líčí Jansa. Dnes už je auto v pořádku a připravené kdykoliv vyjet k požáru.

Šárka Hurdálková