V rámci příhraniční spolupráce se zúčastnili společného cvičení polských a českých hasičů ve Szklarske Porebě. Občané Lánova se mohou každoročně těšit na tradiční hasičský ples nebo večer pro seniory. Na své si přijdou i děti při Mikulášské besídce a dětském karnevalu.

SDH Horní Lánov je úzce spojen s požárním sportem. Je jedním z mála sborů, který obsazuje všechny soutěžní kategorie: přípravku, družstvo mladších i starších, dorostenek a dorostenců. Na okrskových soutěžích získávají družstva mužů a žen medailová umístění. V roce 2003 vybojovaly ženy 3. místo v Jičíně. Ve hře Plamen si řadu let velice dobře vedou kolektivy mladších a starších. Tým starších letos obsadil 4. místo v krajském kole. Největšího úspěchu ale roku 2002 dosáhla Denisa Vaňková, která v kategorii jednotlivců v Třebíči získala titulu Mistryně republiky. V letošním roce hornolánovští uspořádali okrskovou soutěž, které se ze sboru zúčastnily tři týmy mužů a dvě družstva žen. Nechyběla ani ukázka práce přípravky, mladších, starších a dorostu.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

I když v obci nehoří často, hasiči mají za sebou několik zásahů. Mezi největší se řadí požár bývalé Havířské boudy nebo požár kravína v Horním Lánově. Poslední akcí bylo zajištění střechy na rodinném domku v Horním Lánově, jež byla stržena při silném červencovém větru. Hasiči pomáhali zakrýt střechu plachtami před dalšími škodami.

Sto třicet šest hornolánovských požárníků má k dispozici starou, prostorově nevyhovující hasičárnu. Jedna část slouží k parkování vozu A30 a uskladnění techniky, druhá, menší, pak jako „klubovna“. „V krabicích jsou uskladněny desítky pohárů získaných v soutěžích, které se jednou za rok opráší a vystaví na výroční valné hromadě,“ říká členka sboru Ladislava Šedivá.

SDH již několik let žádá obecní úřad o nový prostor na klubovnu, který by sloužil ke schůzkám mladých hasičů (49 členů). Radnice vyšla sboru vstříc a chce za přispění evropské dotace přestavět domek za hasičárnou.

A nejbližší plány sboru? O letních prázdninách se uskuteční již 15. Letní výcvikový tábor mladých hasičů, který je nejen odměnou mladým hasičům za jejich celoroční činnost, ale slouží i k přípravě na podzimní branný závod.

Kozlův počin

Hornolánovští hasiči velmi dobře pracují s dětmi a mládeží. Pilně trénují na závody a úspěchy se dostavují. Svědčí o tom poháry, kterých rok od roku přibývá. Kolektiv přípravky se v roce 2008 zúčastnil Festivalu přípravek a jejich vystoupení mělo velký ohlas. Dorostenecká družstva již několik let vyhrávají okresní soutěže a postupují do kraje. V letošním roce obsadili jak dorostenci, tak dorostenky 3. místo. Scénky, pohádky, písničky a tanečky mladých hasičů zpestřují navíc Mikulášskou besídku a předtančení je ozdobou tradičního hasičského plesu.

Jana Tauchmanová