Velké zásahy sice již zdejší dobrovolníci dávno přenechali jejich profesionálním kolegům či jednotkám z větších sdružení, i tak je ale jejich činnost důležitá. Jak z důvodu stovek brigádnických hodin věnovaných úklidu a zvelebování obce, tak pro společenské akce, které každoročně pro místní i přespolní připravují.

Historie sboru dobrovolných hasičů sahá do roku 1887. Při založení dosahoval počet činných členů počtu dnešních obyvatel Žďáru (45). Tehdejší zakladatelé začínali s dvoukolovou stříkačkou, dvaceti metry hadic a třemi háky. Nyní mají dvě desítky současných členů k dispozici automobil Nissan Patrol 4x4, dvě motorové stříkačky, motorovou pilu a další vybavení. A zapomenout nelze ani na historickou čtyřkolovou potahovou stříkačku z roku 1892, vyrobenou firmou R. A. Smékal – Smíchov. K její obsluze bylo potřeba nejlépe osm lidí.

„Činnost hasičská v současné době spočívá především v udržování techniky, účastech na cvičeních a soutěžích i v pomoci při odklízení padlých stromů, větví a podobně,“ říká velitel Stanislav Votoček.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Akce pro veřejnost jsou pořádány v průběhu celého roku, většina z nich pravidelně. Ať již to je Žďárská stopa v běhu na lyžích, dětský den, turnaj ve stolním tenise, Prší cup, Halloween a podobně.

„Společně se vydáváme i za kulturou. Většinou na divadelní představení, například do Levínské Olešnice, Vysokého nad Jizerou nebo Čisté u Horek,“ doplnil jednatel Luboš Jiřiště.

K největším akcím poslední doby patřily oslavy 120 výročí založení sboru. Nechyběl slavnostní průvod historické hasičské techniky, ukázky z činnosti profesionálních hasičů a policie. K ozdobám dne patřilo také představení dovednosti služebních psů, mládež si nejvíce užila řádění na lanech se členy horolezeckého oddílu z Jilemnice.

Kozlův počin

Dobrovolníci ve Žďáře se starají nejen o hasičinu či pořádání společenských akcí, ale provozují také webové stránky. Díky pravidelné aktualizaci se staly oblíbeným informačním zdrojem nejen o hasičském dění ve Žďáře i blízkém okolí. Vedle ryze praktických informací, jako je například svoz odpadu či odstávka elektřiny, tu zájemci naleznou i stránky o současnosti a historii obce, o zajímavostech v okolí, nejrůznější odkazy a kontakty. Oblíbená je i rozsáhlá fotogalerie, mapující pořádané či navštívené akce. To vše na www.smart-web.cz/hasicizdar