Sbor byl založen v srpnu roku 1879 a hned se účastnil oslav narozenin císaře Františka Josefa I. Traduje se, že tehdejší úřadující starosta Janských Lázní Johann Kühnel si jako jeden ze zakládajících členů nechtěně zapálil svůj rodinný dům č. 17. Stalo se to proto, že jako truhlářský mistr si nedokázal odpustit hořící fajfku ani při práci. „Do nedávné doby jsme o historii našeho sboru nevěděli vůbec nic.
Dlouho jsme bádali v kronikách a ve spolupráci s Antonínem Tichým se nakonec podařilo vypátrat některé momenty v životě sboru,“ shrnul šestnáctiletý člen sboru Norbert Tippelt, pro něhož je zkoumání historie velkým koníčkem. Věnuje se i dětským členům hasičského sboru, kteří se začínají zapojovat do soutěží v požárním sportu. Místo ke schůzkám poskytlo město ve sklepení objektu Quisisana. Tam je také uskladněna drobnější technika, jako helmy, hadice, vysílačky nebo nové mundúry, které pro JPO 5 zajistilo ministerstvo vnitra. „Město dělá, co může. Máme v něm velkou podporu,“ dodal Robert Tippelt. Hasiči to v Jankách však nemají jednoduché. Jejich zázemí bylo před pár lety zbouráno v souvislosti s výstavbou hotelu Omnia. Záměr na výstavbu hasičárny, která by měla podle plánu stát až v lokalitě na Duncanu, je zatím takříkajíc v plenkách.
„Podmínky máme dost tristní, ale už jsme si zvykli,“ přiznal velitel sboru Miroslav Urban a ukázal plechový hangár s dírami ve střeše, kterými teče. Tam má sbor uloženou techniku. Není jí mnoho. Jedno osobní dopravní auto a stříkačka, kterou hasiči loni výhodně koupili od kolegů z Velichovek. Říkají jí Matýsek a při zatěžkávací zkoušce vyjela až na vrchol Černé hory.
„Provizorium nám poskytují Technické služby města. Hodně s nimi spolupracujeme. Při ostrém zásahu můžeme využívat jakoukoliv jejich dostupnou techniku. Na základě dohody k čerpání vody využíváme zase retenční nádrž společnosti Mega plus,“ přiblížil podmínky velitel. Vztah k hasičství mají v rodině. Manželka Ilona Urbanová je starostkou sboru. Aby v čele SDH stála žena, je zřejmě raritou. Nové vedení se snaží, aby hasičskou práci více prezentovalo na veřejnosti. Například letos, kdy slavil janskolázeňský sbor 130 let od svého vzniku, se na náměstí konala slavnost, při které představili i nový prapor.
Janskolázeňští hasiči považují za svůj momentální největší úspěch to, že se jim podařilo uspořádat historicky úplně první oslavy ke 130. výročí vzniku zdejšího SDH. Uspořádali je v rámci zahájení letošní lázeňské sezony. „Dostali jsme tam nejvyšší možné hodnocení, které naše JPO 5 může získat: Ocenění za příkladnou práci. Byl nám tam také slavnostně předán nový prapor, který jsme si nechali ušít,“ přiblížil velitel Miroslav Urban. Na prapor, který mají uskladněný na městském úřadě, jsou hasiči hrdi. Jeho dominantou je nový městský znak Janských Lázní.