Hasičský sbor města Špindlerův Mlýn byl zřízen jako organizační složka města v září 2004 transformací jednotky Sboru dobrovolných hasičů Špindlerův Mlýn. V současné době tvoří sbor 17 členů. Hasiči sídlí v objektu, který byl postaven na konci šedesátých let pro potřeby mezinárodních motocyklových závodů Šestidenní. Potom byl využíván jako garáže pro techniku komunálních služeb a ubytovna. Dříve se vyjíždělo k zásahům z objektu, jenž se nachází na levém břehu Labe přímo proti restauraci Labužník. Když zde v minulých letech hořelo, neměli to špindlerovští hasiči daleko, stačilo „pouze“ překonat řeku.

„Území, které ochraňujeme, je z velké části v horských terénech Krkonoš. Tomu také odpovídá technika, kterou používáme. Pro ilustraci mohu jmenovat například CAS 16 na podvozku MAN 4x4, CAS 30 na podvozku TATRA 815 6x6, elektrocentrálu nebo přívěsný odsavač kouře. Ročně vyjíždíme ke 40 až 80 zásahům, z nichž většina je technického charakteru. Zaměřujeme se také dost na prevenci. Kontrolujeme objekty v majetku města nebo na vyžádání majitele, asistujeme při sportovních akcích a při činnostech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru,“ říká velitel sboru Miloslav Bárta.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Špindlerovské děti se mohou každoročně těšit na ukázky techniky a záchranných prací v rámci školní a předškolní výchovy. Zkrátka nepřijdou ani dospělí. Jsou pro ně ve spolupráci s Vojenskou zotavovnou Bedřichov organizovány exkurze.

V rámci Špindlerovské pouti pořádají hašiči den otevřených dveří s doprovodným programem. Nezastupitelné místo mají při organizaci dopravy v horském středisku během zimní sezony.

Do paměti se vryly některé požáry horských hotelů, kde místní hasiči zachraňovali nejen majetek, ale i holé životy. Někdy také s nasazením životů vlastních. Patří mezi ně například požár hotelu Krakonoš v dubnu 1974, Společenského domu z března 1988 nebo čtyři roky starý požár hospodářské budovy Špindlerovy boudy.

Před zásahovou jednotkou, která vyjela k hašení horského hotelu ve výšce 1198 metrů nad mořem tehdy stál obrovský problém. Na místo se totiž technikou nedalo dojet, protože cestu jim odřízla sněhová bariéra. Tu zde vytvořil vítr již o několik dní dříve, teplota v této lokalitě navíc dosahovala – 18 stupňů Celsia. Hasiči tak zůstali zhruba 400 metrů od hořícího objektu. Z města proto musela být povolána sněhová fréza, aby jednotce prorazila cestu.

Kozlův počin

Už deset let rozvíjejí zdejší hasiči spolupráci se sborem z polské obce Podgórzyn. Každoročně pořádají pět společných akcí. Zapojily se také do projektu „Hašení přes hranice“. Projekt byl zaměřen na společná cvičení sborů obcí Špindlerův Mlýn, Jilemnice a Podgórzyn. Akce se týkaly jednak sborů, jednak školáků a veřejnosti. Hlavními aktivitami se stala dvě společná cvičení – hořící chata v zimě a pád letadla, soutěže pro jednotky požární ochrany i pro mladé hasiče a výtvarná dětská soutěž s protipožární tematikou realizovaná na školách partnerských měst.

Jana Tauchmanová