Jednotka obce Hajnice je totiž zařazena do kategorie JPO II/1. Je v ní 16 členů, z toho je 5 velitelů, 9 strojníků – řidičů, 9 nositelů dýchací techniky, 6 obsluh motorových pil a 15 spojařů. Díky dlouholeté podpoře ze strany obce jednotka disponuje velmi dobrým technickým zázemím. K zásahům vyjíždí tři vozidla Liaz 101 – CAS 24, Tatra 148 – CAS 32 a Avia 30 – DA 8.

Nejmodernějším z nich je liazka s hasičskou nástavbou. Za finanční účasti obecního úřadu a Královéhradeckého kraje byla zrekonstruována. Vůz je vybaven veškerým materiálem pro zásah a vyjíždí jako první. Přepravuje posádku osmi mužů. V kabině jsou 4 izolační dýchací přístroje s maskami, svítilny, horolezecké pásy a radiostanice. V nástavbě je plovoucí čerpadlo, motorová pila, speciální rozbrušovačka, elektrocentrála s osvětlovacím stožárem, pákové nůžky, ale i lékárna včetně nosítek, lezecké vybavení, přetlakový ventilátor a další nezbytné prostředky.

Avia slouží také soutěžnímu družstvu a mladým hasičům. Vozidlo bylo na přelomu roku 2006/2007, za finanční účasti Obecního úřadu Hajnice, zrekonstruováno.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Soutěžní družstvo mužů vzniká někdy v 90. letech minulého století. Po těžkých začátcích se družstvo probojovalo mezi špičku v kraji i v celé České republice. Současné družstvo, kde působí bývalí dorostenci, má vysoké cíle a chce navázat na úspěšnost bývalého mužstva. V červnu se také dalo dohromady družstvo žen a začaly společně trénovat. Letos týmy soutěžily v Markoušovicích, Libotově a Velkém Vřešťově.

Velice úspěšná tu je práce s mládeží. Nejúspěšnější v dosavadní historii byl rok 2003, kdy družstvo starších při své první účasti na Mistrovství české republiky hry Plamen v Ostravě k překvapení všech i svému vyhrálo titul mistra republiky. Nyní má 24 členů (12 dívek a 12 chlapců), z toho 13 mladších a 11 starších.

Od roku 1992 vede mladé hasiče Jaroslav Borůvka, který pracuje s mládeží do současné doby. Rok po zahájení činnosti a stabilizaci členské základny se kolektiv mladších i starších dětí umísťuje na předních místech ve hře Plamen v rámci okresu i kraje. Zúčastňují se také různých pohárových soutěžích po celých východních Čechách. Pořádají různé výlety, ukázky pro ostatní děti. Jezdí plavat do krytého bazénu, občas navštěvují hasičské stanice a úspěch má i vícedenní soustředění na závěr jednotlivých soutěžních ročníků. A samozřejmě nechybí ani při různých brigádách v lese a sběru železa.

Kozlův počin

Hasiči pořádají během léta v areálu u školy koncerty známých českých a slovenských interpretů. Už tu hrály kapely jako Turbo, Katapult, Tublatanka, Olympic, Brix, Maxim Turbulenc, zpěváci Václav Neckář, bratři Nedvědovi, Petr Spálený, Petr Kotvald, Standa Hložek a mnoho dalších i méně známých interpretů. Hasiči mají vlastní pódium, které také zájemcům mohou zapůjčit. Dalším kulturním počinem je Hasičský ples. Každý rok se tu mohou pochlubit dobrou kapelou, vysokou návštěvností a tím pádem i skvělou zábavou, nechybí bohatá tombola.