Těmito slovy zahajují svou prezentaci členové sboru dobrovolných hasičů, který má mnohaletou historii. Začínal svou činnost už v roce 1878, když ve Velké Úpě byla vytvořena společná jednotka dobrovolných hasičů. Prvním velitelem byl Ambros Tippelt. Tehdy ještě ve Velké Úpě.

Chalupy rozeseté po kopcích

Za všech časů měli dobrovolní hasiči pro obec potřebnou a zároveň těžkou úlohu. Horské chalupy jsou ze dřeva a roztroušeny po odlehlých místech. Obec je dlouhá a má výškový rozsah od 650 metrů nad mořem až po Sněžku. Domy jsou roztroušeny po obcích a hasiči často zápolili a stále se potýkají s nedostatkem vody.

Dobrovolní hasiči jsou zřejmě jedním z mála sborů, který disponuje už třetí zbrojnicí v pořadí. Tu moderní, současnou, využívají teprve od roku 2006.
Obě dřívější zbrojnice , stará i nová, stávaly naproti hotelu Úpa. První, takzvaný „stříkací dům“ byl svépomocí a za pomoci obyvatel Velké Úpy zbudován v roce 1908. Až ve druhé polovině roku 1946 byl v hotelu Radium založen Dobrovolný sbor hasičů. V roce 1969 až 70 byly původní zbrojnice i dětské hřiště odstraněny a vzniklo tam parkoviště. Zbrojnice pak byla postavena v sousedství hotelu Úpa. Místní hasiče provázely různé historické změny. Nejdůležitějším momentem bylo, když se Velká Úpa, kam sbor patřil, před lety stala součástí města Pec pod Sněžkou. Díky tomu na území města vznikl v roce 2006 pouze jeden fungující sbor. Dnes má víc než sto členů, z toho 14 dětí.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Do zásahové jednotky jsou vybíráni schopní lidé, kteří mohou v případě potřeby jít do akce. “Máme na služby rozepsaný rozvrh. Naši lidé i jednotliví velitelé jednotek ho akceptují a jsou připraveni kdykoliv zasáhnout,“ říká současný starosta sboru František Podolník.

Předpokladem účinné pomoci v terénu je vyhovující technika. „Tu jsme samozřejmě neměli vždy. Při předávání objektu, ve kterém nyní sídlíme, jsme převzali i novou hasičskou cisternu a celkově jsme nyní vybaveni dobře. Máme Avii, dvě cisterny a Mazdu,“ podotkl František Podolník. Sbor se může pyšnit i jedním držitelem nejvyššího vyznamenání – Zasloužilý hasič. V roce 2006 jej získal dlouholetý člen sboru Vojtěch Ondříšek.

Traduje se, že v jedné chalupě kvůli nedostatku vody hasila jednotka požár pivem, kterým se občerstvovali hosté.

Dobrovolní hasiči v Peci jsou společně s Mladými Buky, Horním Maršovem, Malou Úpou, Janskými Lázněmi, Svobodou, Vlčicemi a Pilníkovem zařazení do okrsku 9 – Hory. Podobně jako jinde, se starají o vyžití v obci. Pořádají plesy, dětské dny a vánoční besídky, podílejí se například i na organizaci soutěže o nejlepší uvařený guláš. Je zde poměrně velká základna dětí, které mají o činnost hasičů zájem a pravidelně se účastní soutěží. Je tedy předpoklad, že se sbor časem omladí.