Pokud jde člověk darovat plazmu poprvé, čeká ho vyplnění dotazníku o jeho zdravotním stavu a lékařská prohlídka. Součástí vyšetření je odběr vzorku krve a vyšetření na některé krví přenosné infekční nemoci. Vstupní proces zabere přibližně hodinu, prohlídky při dalším darování krevní plazmy netrvají déle než 20 minut. 

Bezbolestná pomoc

Samotný odběr plazmy trvá 40 až 60 minut. „Sestřička dárce napojí na přístroj, který provádí tzv. plazmaferézu. To je proces, při kterém přístroj separuje krevní plazmu od ostatních složek krve – krevních destiček a červených a bílých krvinek. Ty pak navrací zpět do těla,“ vysvětluje MUDr. Simona Hohlová, lékařka centra pro odběr krevní plazmy Cara Plasma.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (vpravo) převzal 8. září 2021 v Lužicích na Hodonínsku šek na 6,5 milionu korun od zástupců tchaj-wanské delegace na řešení následků červnového tornáda. Vlevo vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře Liang-Ruey
Člověk je zrozen ke vzájemné pomoci

Počáteční vpich jehly může být trochu nepříjemný, ale jde jen o pár sekund. Zbytek procedury je úplně bezbolestný a dá se při něm dokonce relaxovat. Kromě dobrého pocitu může být výhodou i finanční odměna ve výši až 700 korun.

Odpočatý a vyspalý

Zatímco dárcovství „plné“ krve má striktní časová pravidla, v případě krevní plazmy lze dobrý skutek učinit častěji. „Málo se ví, že krevní plazma se v těle sama do 48 hodin znovu obnoví a lze ji darovat každých 14 dní,“ říká doktorka Hohlová.

Před vlastním odběrem je vhodné vynechat příliš mastná jídla a alkohol, na druhou stranu rozhodně nechoďte nalačno a před odběrem se nasvačte. Předem a v den odběru je ideální mít pravidelný a vyvážený jídelníček a pít dostatek tekutin. Dárce by měl také hodně odpočívat a pořádně se prospat.

Týdeník Květy
zpravodajsko-společenský týdeník pro celou rodinu
Víme, co se děje kolem vás. Týdeník Květy přináší klíčové informace, podrobné analýzy, rozebírá aktuální témata, objevuje nové fenomény a trendy, analyzuje spotřebitelské problémy, přináší zajímavé události i profily a rozhovory s osobnostmi z domova i ze světa. Součástí časopisu je vložený týdeník TV magazín s TV programem. Titul je určen pro aktivní rodinu - jde vlastně o jakéhosi rodinného zpravodajského průvodce současným světem.