Trutnov – „Pošlete mi otázky raději emailem. Nerad bych něco plácnul a poškodil nějakým způsobem klub,“ zaznělo včera na začátku našeho telefonátu s hokejovým trenérem RADIMEM HAUPTEM. Ten po nedělní porážce s Kobrou Praha (2:4) rezignoval na svou pozici v místním druholigovém týmu. Zároveň s ní složil i funkci generálního manažera.

Důvod? „Přišel jsem dělat trenéra. Nechtěl jsem být nasazenou figurkou v ansámblu pana Poula (předseda klubu – pozn. red),“ vysvětluje.

Nebylo to z vaší strany unáhlené, rozhodnout se hned takhle po zápase, kdy s vámi ještě cloumaly emoce po prohraném utkání?
Určitě ne. To byla záležitost několika týdnů.

Opravdu? Takže, i několik dní zpět jste přesvědčen o tom, že nebylo jiné cesty?
Ano, pomalu se to začínalo měnit ve frašku. A já jsem přišel dělat trenéra a ne být nasazenou figurkou v ansámblu pana Poula. Utkání s Kobrou mě v tom utvrdilo.

To je ten důvod, proč odcházíte z trutnovského hokeje? Špatné výsledky zatím nejsou?
Ne. Ty samozřejmě mohly být lepší, ale mužstvo se tady budovalo a nemůžeme se měřit s ostatními týmy, které hrají druhou ligu desítky let. Tam už to má vedení vyzkoušené, co funguje a co ne. Tady se všechno teprve učíme. Ale podle mého názoru se to vzalo za špatný konec a stával se z toho rodinný podnik.

Proč to podle vás týmu nešlo?
Protože tým je rozdělený na dvě frakce a to je hodně špatné.

Jak jste se dostal do konfliktu klubu s předsedou klubu Zdeňkem Poulem?
Vše začalo po utkání v Milevsku, kde jsme paradoxně podali nejlepší výkon sezony a jasně vyhráli. Problém byl v tom, že od začátku do utkání poprvé v sezoně nenastoupil syn Poul jun. V předchozích dvou utkáních nepodal dobrý výkon. Ale to je u osmnáctiletého hráče, který vloni hrál krajský přebor, pochopitelné a nikdo mu nic nevyčítal. To ale předseda neunesl a obvinil mě, že se „klukovi mstím“. To, že v zápalu emocí se táta, který hokej nikdy pořádně nehrál, zastane syna bych pochopil. Předsedu o.s. ale vůbec nezajímalo, že jsme poprvé v sezoně vyhráli, ale že kluk nehrál od začátku. Poznámka: V průběhu utkání do hry nastoupil a hrál.

Co byla ta poslední kapka, že jste věděl, že musíte jít pryč?
Asi před třemi týdny na mimořádné schůzi vedení. Tam jsem pochopil, že nepracuji pro HC Bak Trutnov, ale HC Poul Trutnov. Pan Poul od začátku sezony tvrdil, že bez něj by nebyla taková podpora města a generálního sponzora firmy BAK. Bral jsem to s rezervou. Ale pan Poul měl pravdu. Na jednání vystoupil pan Laš, zástupce firmy BAK a člen revizní komise o.s., a podle mého názoru jednoznačně potvrdil, že BAK by finančně nepodpořil trutnovský hokej, pokud by zde nebyl pan Poul. V té chvíli to byla bitva s větrnými mlýny…

Po utkání s Kobrou jste si stěžoval na špatnou disciplínu nejen na ledě, ale i v šatně. To jste si jako trenér nedovedl zjednat pořádek?
V listopadu jsem vyloučil Havlíčka, který společně s Antonínem vydírali část mužstva tím, že když se nezachovají podle nich, tak zde hokej končí. Na již zmíněné schůzi pan Poul jednoznačně prohlásil, že Havlíček zůstává. To bylo v přímém rozporu s rozhodnutím hlavního trenéra a generálního manažera. Pan Poul cíleně podkopával autoritu trenérů a tím vytvořil v mužstvu dvě skupinky. To se těžko sjednává pořádek.

A dělal něco podle vás pan Poul vůbec dobře?
Ano. Jeho práce s fans, kdy jim obstaral bubny, řehtačky, šály atd., byla příkladná. Prý se nedá srovnat úroveň fandění letos a vloni. To je určitě jeho zásluha. Dále pak VIP salonek a občerstvení. Jsem přesvědčen, kdyby Zdeněk trochu rozuměl hokeji a byl soudný v tom, že v osmnácti letech není žádný hráč hotový a musí na sobě tvrdě pracovat a každou minutu na ledě si zasloužit, tak by situace v mužstvu byla jiná. On ale, podle mého názoru, povýšil osobní ambice své a svého syna nad zájmy klubu.

Můžete být konkrétnější?
V listopadu mi Zdeněk oznámil, že jeho kluk končí kvůli mně, že jsem ho „odstřelil“. Nikdy jsem netvrdil, že Poul jun. na druhou ligu nemá. Pouze jsem vyžadoval, aby na sobě pracoval, chodil na tréninky a byl trpělivý. Tak jako ostatní junioři. To se nestalo a on to „kvůli“ mně vzdal. Snad najde větší pochopení u mého nástupce.

A co byste vzkázal vašemu nástupci?
Nic. Nemám patent na rozum.

Kteří hráči vás zklamali a s kým jste byl naopak maximálně spokojený?
Hráči hrají, na co mají. Nehrají, aby potěšili nebo zklamali trenéry. Je to věc osobní hrdosti před týmem a diváky.

Tým je podle vás poskládaný dobře?
Vždycky může být tým poskládaný lépe. To vám řekne každý trenér. Ale v rámci našich finančních možností si myslím, že tým je tu po herní stránce dobrý.

Co jste řekl hráčům, když jste se s nimi loučil v šatně?
Nic. Oznámil jsem to realizačnímu týmu a předsedovi HC.

Prý jste trutnovský klub nestál ani korunu a sehnal jste si sponzora na váš plat. Co je na tom pravdy?
K dnešnímu dni je ještě klub padesát tisíc v plusu. To, ale nemůžu dokázat, protože jsem dal panu Poulovi nemalou částku v hotovosti. Velká chyba. Uvidíme, jak se zachová?

Teď jste už pár dní bez práce. Co děláte?
Chodím na ryby a čekám na vánočního kapra.