Naposledy se hrály společné východočeské soutěže v sezoně 2005/2006. Od následujícího ročníku již oba kraje organizovaly samostatné soutěže. Čas od času se objevily úvahy o společné soutěži, ovšem k realizaci nikdy nedošlo.

Teď se téma znovu vrací. Impuls vysílá na oba svazy i na všechny kluby HC Skuteč.

Jedním z důvodů je fakt, že kluby ze Světlé n. S. a z Chotěboře (hrající nyní KL Pardubicka) avizovaly zájem nastoupit v příští sezoně do nově vzniklé krajské ligy Vysočiny. Proto Skutečtí navrhují vytvořit dvoustupňovou soutěž - východočeskou ligu pro 12 týmů (6 z Hradecka, 6 z Pardubicka) a nižší východočeskou soutěž zatím pro 6 týmů (3 + 3) s možným budoucím doplněním o kluby z měst, kde jsou k dispozici nově zastřešené stadiony.

Ilustrační foto
Nejlepší první třetina v sezoně. Pak se rezerva Trutnova strachovala

Rozdělení na základě současné úrovně podle letošní sezony by vypadalo takto:

Východočeská liga

Hradecko: Nový Bydžov, Náchod, Hronov, Jaroměř, Třebechovice, Trutnov B; Pardubicko: Čes. Třebová, Mor. Třebová, Chrudim, Hlinsko, Litomyšl, Choceň.

Východočeská soutěž

HK: Nové Město, Opočno, Semechnice; PCE: Lanškroun, Skuteč, Polička.

Výhledově doplněné týmy: Rychnov nad Kněžnou, Žamberk, Svitavy.

Součástí jsou i návrhy hracích systémů (kombinace zápasů v rámci krajů navzájem či samostatně, vyřazovací části, postupy, sestupy) a omezení zápasů v pracovních dnech, tzn. hrát převážně o víkendech.

Teď bude záležet na samotných klubech a svazech, jak se k této variantě postaví. O konečné podobě se však bude rozhodovat až po skončení tohoto ročníku.

Příkladem společných soutěží mohou být západní Čechy - Karlovarský a Plzeňský kraj, a Morava, kde soupeří týmy Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého kraje a Vysočiny.

Utkání 39. kola hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové, 24. ledna 2020 v Ostravě. Na snímku (zleva) Roberts Bukarts, Radim Šalda.
Obrat zařídil kapitán a přesilovky