Tohle se nečekalo. Hradec je po čtyřech dílech čtvrtfinálové bitvy krok od postupu, naopak Vrchlabí balancuje na okraji propasti. Horalé padli ve čtvrtém mači v prodloužení a prohrávají 1:3. Stačí jedno zlé utkání a sezona pro ně skončí.

Pod Krkonošemi mají starostí až nad hlavu. Spokojenost nepanuje s formou brankářů. Štůrala i vinou zranění ztratil jistotu ze základní části, play off zatím psychicky nezvládá, náhradník Ševčík sice nezklamal, ale mužstvo ani nijak výrazně nepodržel. Kouč Vladimír Jeřábek tak v pondělí pověřil prací v brankovišti v sérii už třetího gólmana – mladoboleslavského hosta Filipa Šindeláře.

„Měli jsme tu možnost, tak jsme ji využili. To je normální,“ uvedl vrchlabský trenér a přiznal, že branka Kadlece v prodloužení čtvrtého zápasu byla pro jeho tým těžkou ránou. „Věděl jsem, že ubránit oslabení čtyři na tři bude těžký. Hradec na to má hrozně kvalitní hráče, což se v ukazuje vlastně v celé sérii. My líp bruslíme, více bojujeme, ale soupeř má úžasně šikovné hráče na puku, především čtveřici Filip, Kadlec, Roubík, Koudelka,“ říká Vladimír Jeřábek.

Ale zapomeňte na to, že ve Vrchlabí považují sérii za ztracenou! „Sehráli jsme tři naprosto vyrovnané zápasy. Hráči moc dobře vědí, že ani v jednom nebyli horší, přesto prohráváme 1:3,“ hlesne kouč. „Rozhodně nechceme mít po sezoně. Věřím tomu, že když vyhrajeme jeden zápas, tak mužstvo zase najde svoji tvář.“

V Hradci razantně plaší myšlenky o rychlém konci série. Náskok 3:1 svádí k nebezpečnému optimismu. „Stále si myslím, že tenhle stav nic neřeší. Poslední krok je vždycky nejtěžší. Nesmíme si myslet, že série je rozhodnutá,“ uvažuje hradecký trenér Pavel Pazourek.

Největší proměna týmu oproti základní části? Jednoznačně hra obránců. Všichni bez výjimky zvládají hru pod tlakem, v kritických chvílích se dokážou správně rozhodnout. To v Hradci nebývalo zvykem. Zvlášť když chybí tmel zadních řad Martin Táborský. „Mě to ani nepřekvapuje. Já vím, že obránce máme výborné, akorát v sezoně byli snad všichni zranění. Pak za nás hráli kluci, kteří neměli takovou výkonnost. Ostatní byli přetěžovaní, zápasy jsme ztráceli. Navíc na beky se nadává vždycky,“ usmívá se Pazourek.

Do popředí vystoupil bijec Daniel Zápotočný. Drsňák v hradecké obraně vyřazovacími boji žije, pro úspěch týmu by udělal cokoliv. „Je to srdcař,“ vypálí ze sebe trenér. „Takoví hráči jsou potřeba v každém týmu. Dan je naprosto zapálený pro úspěch, pomáhá to i ostatním, kteří takovou vlastnost nemají. Každý takový jedinec strhne zbytek. Kdyby takových Zápotočných bylo víc, tak je to ještě lepší.“

Těsně po pondělním utkání málem došlo k bitce právě mezi Zápotočným a vrchlabským urostlým útočníkem Rapáčem. K výměně názorů nedošlo jen díky včasnému zásahu čárových arbitrů. Dojde k první ostré rozmíšce ve čtvrtfinálové sérii zítra ve Vrchlabí?