ubu Lomnice nad Popelkou MARTIN KNAP úspěšně kroutí už čtvrtou sezonu. On sám i sportovní veřejnost ve městě věří, že kouč se svým týmem letos vyhraje play off krajské ligy Libereckého kraje a vylepší tak druhá místa, kterých v posledních letech dosáhl jak na Liberecku, tak v Pražském přeboru. V něm byl lomnický klub i v letošní sezoně jedním z hostů a nevedl si vůbec zle.

Trenére, máte za sebou další sezonu ve dvou soutěžích najednou. Jak jste spokojen s umístěním jak na Liberecku, tak v Pražském přeboru?
Pražská soutěž pro nás letos měla jiný charakter. Nemohli jsme hrát o konečné umístění. Odehráli jsme jen základní část. Ty motivační cíle proto byly zvládnout kvalitní zápasy hlavně s týmy Letňan a Hvězdy Praha. Tyhle duely jsou vždy vyhrocené, hrají se naplno. Sice jsme proti nim získali pouze bod, ale dvě porážky o gól nebyly špatné. Také s mimopražskými soupeři měla některá utkání svou kvalitu. Na Liberecku jsme si dali za cíl vyhrát základní část, abychom měli co nejlepší výchozí pozici pro play off. I to se nám povedlo, a tak jsme spokojeni.

Změnila se něčím úroveň Pražského přeboru oproti minulým sezonám?
Neřekl bych. Jak jsem už říkal. Jsou tam dva celky, kterým se snažíme přiblížit. Hrají se s nimi skvělé zápasy. Také Louny a Roudnice ale byly kvalitní. Samozřejmě tam byla i slabší mužstva. Přesto si myslím, že kvalita soutěže se mírně zvedla.

Co pro vás momentálně znamená kvalifikace o druhou ligu?
Zatím jsme jen v semifinále play off. Dáváme si postupné cíle a s pokorou budeme čekat, zda se nám povede účast v kvalifikaci získat. Na Liberecku se oproti loňsku vše změnilo. Kvůli kolizi termínů play off s kvalifikací o druhou ligu se letos základní část zkrátila na tři kola. Právo účasti v kvalifikaci tak má až vítěz play off.

Věřil byste si na Letňany, kdybyste je vyzvali ještě v kvalifikaci o druhou ligu?
Loni se nám to podařilo. Kvalifikace i samotné play off jsou jiné. V základní části můžete mít řadu zranění, můžete prohrát několik zápasů, ale pořád se to dá dohnat. Ve vyřazovacích bojích se jede nadoraz, musíte dvakrát vyhrát, abyste postoupil do dalšího kola.

Ve hře o celostátní soutěž už odpadla baráž. Nejhorší tým II. ligy sestupuje do příslušné krajské ligy, vítěz kvalifikace postupuje. Má Lomnice druholigové ambice? A pokud ne, co by se muselo změnit?
Pochopitelně chceme jít co nejdál a ambice máme. Jak jsem už ale předznamenal. Stále jsme pouze v semifinále.

Přesuňme se do soutěže, v níž jste si právo startu v kvalifikaci vybojovali. Krajské lize Libereckého kraje jste letos naprosto dominovali vy. Nemrzí trochu jediná porážka z předposledního kola?
Já bych neřekl, že nás to mrzí. Ten zápas v České Lípě se vyvíjel, jak se vyvíjel. Ono není nikdy žádnou výhodou, když v základní části vše vyhrajete. V minulosti se i vymstilo, že si člověk myslí, že je neporazitelný. Základní část je prostě něčím úplně jiným.

V posledním dějství jste naopak deklasovali Varnsdorf 14:2. Jakou hodnotu pro vás mívají podobné duely? Vždyť tomuto soupeři jste za tři duely nasázeli 38 branek!
V každé soutěži jsou silnější týmy, zároveň i slabší. Tak tomu je na Liberecku a nejinak i v Praze. Otevírá to alespoň možnost vyzkoušet v těchto duelech hráče pro budoucnost, vyzkoušet si juniory. My jsme toho využili na sto procent.

Nyní je ale před vámi vyřazovací část. Věříte tedy, že se play off vyhne tradičním dohadům o termínech a rušení některých zápasů?
Mělo by. Ta kolize tentokrát nenastane. Jakmile skončí play off, začne kvalifikace, mělo by to letos navazovat.

Vás čeká v semifinále Turnov. Jste právě za tohoto soka rád a co vlastně říkáte na turnovskou premiéru po dlouhých letech?
Je jen dobře, že se soutěž rozšířila. Bude to hodně zajímavé vzhledem k tomu, že jde o derby. Oba kluby od sebe jsou vzdáleny nějakých dvacet kilometrů, půjde o divácky atraktivní partie a my to jen kvitujeme. Snad se bude hrát před zaplněnými halami.

Věříte, že si na tuto sérii najde cestu hodně diváků? Jak jste vlastně spokojen s podporou fanoušků po celou základní část?
Na nás chodí pravidelně 150 až 200 lidí, někdy i víc. Právě na souboje s Turnovem, které bývají dost vyhrocené, chodilo i více než dvě stě lidí. Musím fanouškům za podporu poděkovat a jen doufám, že jejich přízeň nezklameme. Snad si najdou cestu i na play off a třeba s námi pojedou i do Turnova. Vypravujeme autobus.

V sezoně jste zatím odehráli 31 utkání. Je to pro váš tým adekvátní počet nebo byste v dalším ročníku raději něco změnil?
Ono je to zatím předčasné. Vše záleží na tom, podle jakých pravidel a jakým systémem se bude v příštím ročníku hrát. Momentálně odpovědět nedokážu, ale po sezoně vše vyhodnotíme.

Základní část soutěže vrcholí také v extralize. Určitě sledujete výkony Liberce i dalších mužstev. Kdo je pro vás favoritem na titul?
Vzhledem k tomu, že jsem Liberečák a vidím, jak se Bílým tygrům letos daří, moc bych jim ten první titul přál. Jednoduché to samozřejmě nebude.

HC Varnsdorf – HC Lomnice 2:14 (1:2, 0:6, 1:6)

Fakta – branky a asistence: 10. Matějka (Damnitz), 49. Kravets – 7. Junek (Drahoňovský), 9. Drahoňovský (Junek), 21. Drahoňovský (L. Syrovátka, Kuch), 29. Karásek (Mizera, Bláha), 32. Lemfeld, 32. Drahoňovský (Junek), 33. Bláha (Karásek), 38. Sehnoutek (Václavec), 44. Rudiš (Mizera, Drahoňovský),49. Rudiš, 52. Karásek (Červený), 53. Rudiš (Lemfeld), 56. Kozák (Rudiš), 59. Kuch (J. Syrovatka, L. Syrovátka). Rozhodčí: Wagner – Košek, Novák. Vyloučení: 6:7, navíc Štefan 5 minut + OK. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 105.

BHK Turnov – Česká Lípa 10:4 (5:2, 2:1, 3:1)

Fakta – branky a asistence: 2. Isach (Baran, Kysilka), 6. Mizerík (Jágr), 7. Řezníček (Mizerík), 13. Jan Zákoutský, 17. Řezníček (Mizerík), 25. Maděra (Baran, Isach), 25. Jágr (Jan Zákoutský), 49. Isach (Maděra, Kysilka), 58. Mizerík, 59. Maděra (Fikrt) – 7. Bašek, 8. Preussler (Krupička), 37. Bauer (Češka), 50. Bauer (Češka). Rozhodčí: Hrubý – Touš, Grundler. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 275. BHK Turnov: Fikrt – Jan Zákoutský, Jiří Zákoutský, Kysilka, Zbroj, P. Zákoutský, Mikule – Mizerík, Jágr, Řezníček – Baran, Maděra, Isach – Drapák, Duda, Růzha – Žmolil.