Krach. Stop ambicím. První hokejová liga bude příští sezonu bez Chrudimi. Klub, jenž před dvěma lety slavil postup z druhé ligy a měl smělé plány, se dostal do vážných finančních potíží.

Na nový ročník soutěže nemá pokrytý rozpočet a přihlášku nepodá. Z druhé nejvyšší hokejové soutěže v zemi tak mizí jeden z trojice východočeských týmů. Zůstávají Hradec Králové a Vrchlabí.

„Chrudim skutečně v první lize končí, ale detaily bych zatím ještě nerad prozrazoval. Konkrétnější budu až po pátečním oficiálním oznámení,“ uvedl pro ČTK Petr Tankos, generální manažer HC Chrudim.

Klub uvízl ve finančních problémech. Některým hráčům dluží výplaty. Nepomůže ani město. „S představiteli HC Chrudim jsem naposledy mluvil při zahájení sezony. Od té doby se nikdo neozval. O případné výpomoci nepadlo za celý rok ani slovo,“ uvedl starosta Chrudimi Jan Čechlovský.

A další zásadní problém, který přiblížil konec týmu na prvoligové scéně? Oddíl se nedohodl na další spolupráci s extraligovými Pardubicemi. Vítěz letošního ročníku extraligy půjčoval do Chrudimi řadu svých talentovaných hráčů. A pro prvoligový oddíl za výhodných podmínek.

„Existuje varianta, že budeme spolupracovat s jiným týmem,“ připustil ve středečním on–line rozhovoru Deníku pardubický generální manažer Zbyněk Kusý.

Z pod hor se již hlásí zájemce o úzkou spolupráci s Pardubicemi. Je z Vrchlabí.

„Chceme spolupracovat a měli bychom se stát jejich oficiální farmou, teď už se jen řeší rozsah. Na toto téma diskutujeme už asi dva měsíce. Víme, že Pardubice mají široký kádr, který je pro farmu důležitý. Na tento problém jsme dlouhodobě naráželi, ať už jsme spolupracovali s Libercem nebo Boleslaví, kde neměli tak široké kádry,“ uvedl majitel vrchlabského celku Petr Dědek a dodal: „Určitě je to z pohledu fanouška škoda, že ubude jedno derby, ale současná ekonomická situace ve sportu není jednoduchá. Rozpočet prvoligového klubu je minimálně 25 milionů a dát takovou sumu dohromady opravdu není snadné,“ má jasno Dědek, který našel společnou řeč při jednáních s vrchlabskou radnicí. Jinak byl skončil i hokejový projekt pod Krkonošemi. „Zaplaťpánbůh, že vrchlabští zastupitelé to pochopili.“

RADEK ŠPRYŇAR, MICHAL BOGÁŇ