Druhá nejvyšší hokejová soutěž v Česku stojí na prahu převratných změn. Prvoligový aktiv navrhl a schválil zbrusu nový model soutěže. Teď ještě zbývá, aby revoluční novinky odsouhlasil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na svém nejbližším zasedání.
O co se vlastně jedná? Od nové sezony se první liga rozšířila na šestnáct účastníků, kteří budou rozděleni do dvou skupin Východ a Západ. V základní části se v rámci skupiny každý s každým střetne čtyřikrát a s týmy ze druhé skupiny dvakrát (postupně dvakrát ve své skupině, poté s druhou a znovu ve své). Z toho plyne snížený počet utkání v základní fázi soutěže na čtyřiačtyřicet. „Od počtu zápasů se všechno odvíjelo. Nechtěli jsme mít ligu se šedesáti koly. To by nastalo v případě, že by se hrálo klasicky dvoukolově. Navíc si myslím, že pro Vrchlabí je „skupinový“ model atraktivní. Na druhou stranu bude naše skupina těžší. Musíme se na to poctivě připravit,“ říká sportovní ředitel nováčka první ligy Aleš Kmoníček.
Se snížením počtu zápasů souhlasil také generální manažer druhého východočeského zástupce HC VČE Hradec Králové Roman Višňák. „Rozhodně jsme nechtěli hrát šedesát kol. Dohromady s play off by se hrálo okolo osmdesáti zápasů, což je strašně moc.“
Že aktiv schválil nižší počet zápasů a formu skupin, je celkem logické. Týmům ubude náročné cestování. „Není to nějaká extra částka, ale samozřejmě, že každému klubu se to v dnešní době hodí,“ říká Višňák, s čímž souhlasí také Kmoníček. „Ekonomicky je to jistě zajímavější. Nebude se tolik cestovat.“
První liga by měla odstartovat 12. září a základní část by finišovala 20. února. „Hrací dny by zůstaly středa a sobota. Pondělí by bylo v záloze třeba v případě kalamity. Je škoda, že se nebude hrát mezi Vánocemi. Diváci by si cestu na stadiony určitě našli a nebojím se říct, že v hojném počtu,“ říká Aleš Kmoníček.
Nový model počítá také s inovacemi ve vyřazovacích bojích. Po základní části se liga rozdělí. Přímo do play off postoupí první dva celky z každé skupiny. Mužstva na třetím až šestém místě v obou skupinách se utkají křížem na tři vítězné duely. Vznikne tedy předkolo podobné tomu extraligovému. O záchranu budou bojovat dva poslední týmy z každé skupiny. Čtyřkolově každý s každým. Dva poslední sestoupí do druhé ligy. Ale pozor! Týmům bojujícím o setrvání v lize se započítávají body ze základní části.
V další fázi čtyři jisté postupující do play off doplní vítězové předkola a bude se hrát klasické play off na čtyři vítězná utkání.
Každopádně výrazným pozitivem navrhovaného modelu je fakt, že zmizí utkání, ve kterých o nic nešlo. Až do posledního kola a dne trvání soutěže bude mít každý tým o co hrát. Neméně důležité je i to, že jsou jasně dána pravidla sestupu. „Uvidíme, jestli je to ten správný model. Prověří ho až samotná soutěž. Až poté můžeme diskutovat o tom, jestli se mohly udělat některé věci jinak,“ uvedl Roman Višňák.
V otázce postupu do extraligy záleží do značné míry na postoji APK (Asociace profesionálních klubů), která řídí nejvyšší soutěž v zemi. Doteď není známo, kolik účastníků bude mít. Vždyť o osudu Vsetína stále není jasno. „První liga jde cestou přímého sestupu a myslím si, že tak by to mělo fungovat i v extralize. Očekáváme, že by to mohlo někoho z APK zaujmout. “ prohlásil hradecký manažer.