Třetí sezonu v řadě povede pod Krkonošemi hokejisty do ligových bitev. Trenér Vrchlabí Josef Řeháček se dočkal velkého postupu a na jeho bedrech teď leží zodpovědnost, zda nováček zvládne konfrontaci s prvoligovým hokejem. „Cíl máme od vedení daný – play off a budu opravdu rád, když budeme hrát klidný střed tabulky,“ říká kouč, který mimo jiné tento měsíc zahájí trenérské studium hokejové licence A. Nutná pro 1. ligu. „Stačí ji začít dělat a už ji jako máte. Studium bude trvat dva roky,“ vysvětluje hokeji tělem a duší oddaný člověk.

Prvoligové Vrchlabí, to je určitě správná hudba pro vaše uši …

 Samozřejmě. Poslouchá se to pěkně, ale na druhou stranu hrát první ligu je obrovská zodpovědnost, Tahle soutěž je úplně o něčem jiným, než druhá liga. Daleko, daleko náročnější. Jak po hokejové stránce, zápasy s kvalitnějšími soupeři, tak z časového hlediska, protože bude více zápasů a bude se i hodně cestovat.

Už se ví, jak bude dlouhá mít základní část?

 Ještě ne. Brzy by však měl být aktiv. Existují ale prakticky jen dvě varianty. Buď se bude hrát čtyřkolově, což by znamenalo 60 utkání anebo dvakrát doma venku a pak sudá – lichá, dohromady 44 zápasů. Přeci jen šestnáct mužstev už je opravdu hodně, a tak by se hrálo i třikrát týdně.

Do začátku soutěže zbývá ale ještě moře času. Ohlédněme se předtím ještě za minulou sezonou. Cíl postup do první ligy byl jasně daný. Vypadalo to ale, že s dosažením historického mezníku nemělo Vrchlabí žádný problém?

 Možná se to někomu mohlo zdát, že to bylo snadné. Myslím ale, že v play off jsme lehkého soupeře dostali jen pro první kolo. A s Benešovem jsme opravdu problémy neměli. Potom ale přišly Klatovy, proti kterým jsme museli pořádně máknout a zrovna tak i ve finále s Chrudimí. Obě série sice dopadly 3:1 na zápasy, ale jednoduchý to rozhodně nebylo. Kluci ovšem předvedli zodpovědný výkon a bylo dobře, že jsme si nepřipustili žádné nervy. Pokračovat v sérii za stavu 2:2 je vždy buď a nebo.

Kdy vám bylo na střídačce nejhůř?

 Asi když jsme prohráli doma s Chrudimí druhý zápas. Jeli jsme k nim a nutně jsme potřebovali vyhrát první zápas. Protože kdyby 2:1 vedli oni, bylo by hrozně těžký hrát v Chrudimi rozhodující zápas.

Paradoxně se však dá říct, že na ledě východočeského rivala jste ale nakonec odehráli dva nejlepší zápasy sezony…

 Bez pochyb nejlepší. Hlavně z naší strany to byla vynikající hra. Před klukama ještě jednou smekám, co tam dokázali.

Vzali jste si třeba letos k srdci něco z první neúspěšné sezony, kdy jste skončili již ve čtvrtfinále?

 Určitě jsme poučili. Už od začátku jsme budovali kádr, aby se do něj miminálně zasahovalo v průběhu sezony, a to se ukázalo jako rozhodující. Citlivě jsme tým před play off doplnili a konec byl takový, jaký jsme si představovali.

Oslavy byly jistě velkolepé a nezapomenutelné?

 Jak jinak. Hodně jsme si je užili. Na náměstí společně s lidma to nemělo chybu. Slavil jsem i doma ve Smržovce (městečko poblíž Jablonce 43 km od Vrchlabí – pozn. redakce), odkud se na play off přijeli podívat i známí.

Předtím jste ve vaší kariéře už něco podobného prožíval?

 Jako trenér ne. Jako hráč jsem v Liberci kolikrát oslavoval, ale ne takovýhle postup. Liga se tady hrála už hodně let přede mnou a do extraligy se nám podařit nepostoupilo.

Tak s Vrchlabím jste svého velkého postupu dočkal, ale přitom na přelomu roku moc nechybělo k tomu, aby vrcholový hokej pod Krkonošemi skončil. Jak jste vy a hráči vnímali situaci, která vznikla sporem klubu a města?

 Já jsem věřil tomu, že se město s vedením oddílu dohodne. Spíš jsem se bál, aby to nějakým způsobem nerušilo naší přípravu na zápasy. Abychom si to jako mužstvo nebrali moc do hlav. My jsme tomu mohli pomoci tím, že budeme vyhrávat.

Více jste se o to nezajímali?

 Ne. Kluci se o to určitě zajímali, ale nebavili jsme o tom v kabině nebo co možná nejmíň, abychom zbytečně nevnášeli nervozitu do týmu.

Postup je tak určitě hodnotným argumentem k ustálení situace?

 Určitě teď bude vše v pořádku. (ve středu se město dohodlo s klubem na tříleté popoře – pozn. redakce)

Pojďme se teď podívat, co hokejisty Vrchlabí čeká před začátkem sezony. Přípravu jste už zahájili, ale ještě než se k ní dostaneme, řekněte, jak relaxuje trenér ten měsíc po skončení sezony?

 Na dovolený jsem rozhodně nebyl. (smích) Spíš po oslavách jsem týden odpočíval doma a dodělával, co jsem v zimě nestihl. Hned potom jsem ale s panem Dědkem začal budovat mužstvo pro ligu. Není to jednoduchý. Obnovit hráčům smlouvy, někoho z kádru vyřadit, někoho přivézt. Sehnat prostory na trénování, připravit tréninkový plán …

Takže na hokej, jste myslel pořád.

 Více méně ano.

Zdá se vám někdy o hokeji?

No. (pohodí hlavou) Teď ne, ale v sezoně samozřejmě ano. Možná, ne ani tak zdá, jako se spíš probudím a začnu myslet na hokej.

Jak dlouho vám trvá, než se vzpamatujete z prohraného zápasu, i když v této sezoně jste to pocítil minimálně?

 No letos snad byly čtyři čistý prohry. Každá porážka však mrzí, ale dlouho? No snad jen den, protože potom se už musíme koncentrovat na další zápas, abychom nechytly nějakou špatnou sérii. Prostě není čas přemýšlet týden na tím, proč jsme hráli tak a tak.

Zmínka o tom, že jste začali přípravu již padla. Co se tak od pondělí ve Vrchlabí událo?

 První týden byl takový volnější. Kluci se seznamovali s běháním. Zvykali si na nový pohyb. V pondělí jsme běhali na „Zátopku“ (atletický stadion – pozn. redakce), v úterý vytrvalostní okruhy kolem lesíka, ve středu k tomu přibyla posilovnu. Od čtvrtka trénujeme už dvoufázově. Dopoledne jsme šli na sjezdovku a odpoledne jsme poprvé vyjeli na kolech na 50 km túru. V pátek byla na programu posilovna a náročnější trénink na „Zátopku“. Na hodinu jsme zašli také do bazénu v Jilemnici.

A co víkend?

 Soboty, neděle budou mít hráči květen, červen volný.

Nastiňte tedy, jak bude probíhat dvouměsíční suchá příprava?

 Pondělí, úterý dvoufázové tréninky od 9 hodin do 11 a od 15 do 17 hodin. Mezitím bude rehabilitace. Ve středu bude jedna fáze, po které bude sauna, vířivka. Ve čtvrtek zase dvoufázově a v pátek jedna fáze a ten bazén. Také bychom v květnu a červnu chtěli odehrát pět fotbalových utkání jako tomu bylo loni. A když právě nebudeme hrát fotbal, vyrazíme na kolech.

Máte v plánu také hráčům něčím zpestřit letní dřinu?

Na přelomu května a června bych chtěl mít tři volnější dny a připravit tenisový turnaj.

Nebude mít na přípravu vliv, že tým se bude dotvářet až během léta?

Nemyslím si, že to bude problém. Mužstvo doplníme z extraligových mužstev, kde ti kluci normálně absolvují přípravu. Po fyzické stránce tak na tom budou dobře a na ledě je budeme mít ve Vrchlabí už v srpnu. Času na sehrání tak bude dost.

Jak moc jako trenér zasahujete do složení mančaftu?

 Hmm .. to je ožehavé téma. Tak největší slovo má v klubu pan Dědek, protože je majitel. Určitě se ale se mnou radí.

To jsem chtěl slyšet. Vysvětlete, proč z týmu odešli, někteří hráči? Například gólman Kučera.

 Zrovna tohle je věc, která je na pana Dědka. Řekl bych to tak. Smlouvu měl do konce sezony a nebyla mu obnovena. Hledáme prostě jiného brankáře. Stejné to bylo s Branišem, Sedlákem. Jednalo se o kluky, kteří nás šli posílit do play off a pomoci nám s postupem. Tím to ale končilo.

Dalším hodně diskutovaným hráčem mezi fanoušky je Musil, který s vámi sice nastoupil do přípravy, ovšem mezi zveřejněnými jmény pro první ligu nefiguruje.

 V tomto případě se pan Dědek ještě dohaduje s agentem.

Asi největší překvapením je odchod Lukáše Krále do Chrudimi? Proč nezůstal ve Vrchlabí nejlepší hráč loňské sezony?

 Chtěli jsme ho, ale byl to jeden z hráčů, kteří nebyli profesionálové. Zkloubit prvoligový hokej a práci je náročné. To je i případ i Jirky Jakubce, Oba to jsou už starší hráči a mají dobré zaměstnání, které nepustili a při zaměstnání se už ta liga nedá hrát.

Kdybyste měl možnost vybrat si do Vrchlabí jakéhokoliv hráče. Kdo by to byl tím vyvoleným?

 Jééé (smích), to je těžká otázka. Na to radši nebudu ani odpovídat. Všichni by se mi smáli. Určitě čekáte, že řeknu Jágra (dlouho přemýšlí). Nevím, nevím.

Tak z úžíme výběr na českou ligu?

To jich je ještě také moc, ale líbil se mi Hlinka ze Sparty.

Kompletní tým budete mít ažv létě. Kdy se poprvé objevíte na ledě?

V pondělí 23. července a hned ve čtvrtek 26. budeme hrát první přátelské utkání s Mladou Boleslaví od 18 hodin.

A další soupeři?

 Plánujeme zápasy s Hradcem, Berounem, Benátkami, jedná se s Jihlavou a určitě, to už je dohodnutý, 30. srpna budeme hrát s Libercem.

Poslední otázka. Jak bude Vrchlabí hrát v první lize?

Cíl máme od vedení daný – play off. Sám bych byl opravdu rád, kdybychom se pohybovali v klidném středu tabulky.