Na ledě už netrpělivě přešlapuje více než stovka kluků. Tribuny zimního stadionu patří jejich rodičům. Je neděle 5. července 2009, třicet minut po poledni a v Trutnově právě začíná šestý ročník hokejového kempu Ladislava Lubiny.

„Jsem rád, že tady letos s vámi mužů být, protože ten celý rok byl pro mě strašně těžký,“ říká procítěným hlasem patron školy, který před dvěma měsíci odešel od soudu s podmínkou za zavinění loňské tragické havárie u Smiřic.

Vedle Ladislava Lubiny se na edové ploše objevuje i herec Jiří Krytinář, který se stal maskotem letošního ročníku. „Víte, že Jirka začínal s hokejem v elévech a hraje v nich pořád,“ rýpne si moderátor slavnostního zahájení do nejmenšího českého komedianta.

„Tři, dva, jedna. Začínáme!“ odkřičí si vzápětí děti společně s ním začátek svého týdenního trutnovského „dobrodružství“. Ještě společná fotka a potom už se malí Haškové a Jágrové rozprchnou do jednotlivých tréninkových skupin. V tomto prvním turnusu jsou čtyři a jednu tvoří brankáři.

Přesun do Trutnova

Změna je život, říká se. Po pěti letech ve Dvoře Králové nad Labem se občanské sdružení Wing 49 CZ letos rozhodlo svůj „Hockey Camp“ přemístit do Trutnova.

„Máme tady lepší podmínky,“ vypálí bleskově jednoduchou odpověď místopředseda sdružení Zdeněk Poul na otázku: Proč? „Máme tady lepší zázemí, nejsme tak stresovaní. Například objednávku na zimák jsme si udělali už v říjnu a nebyl s tím nejmenší problém,“ vypráví.

Při operativních schůzkách s dalšími dvěma členy sdružení, Ladislavem Lubinou a Ivošem Polanem, Zdeněk Poul stále čekal, kdy se objeví první potíže. „Pět let jste vycvičení, že se řešil nějaký problém. Letos nic,“ kroutí hlavou.#nahled|https://g.denik.cz/23/10/hokej_kemp_lubina_2009_25_adm350.jpg|https://g.denik.cz/23/10/hokej_kemp_lubina_2009_25.jpg|Hockey camp WING 49 CZ Ladislava Lubiny.#Wing 49 CZ si z tohoto důvodu velmi pochvaluje přístup města a Lokomotivy Trutnov.

„Tímto bych chtěl poděkovat jak panu starostovi, tak TJ Loko Trutnov, ale i řediteli zimního stadionu, ledařům, ředitelce Patrie, že nemáme žádné klacky pod nohami,“ pravil Zdeněk Poul. „Je to hodně náročné. Bez vzájemné tolerance a pochopení by to nešlo, ale musím říct, že jsme ho našli u všech, se kterými jsme zatím jednali,“ dodal.

Další podstatnou změnou letošního ročníku je, že hokejový kemp LL „jede“ s oficiální podporou Calgary Flames.

„Jedná se o záštitu Jerryho Jelínka, což je honorární konzul v Calgary. Je to výrazná změna, protože pan Jelínek tu záštitu nevzal jen tak, řekněme politicko–organizačně, že má rád hokej, ale v Calgary začal dokonce přesvědčovat kanadská mužstva, aby přijela k nám a zatrénovala si tady,“ vypráví Zdeněk Poul.

Do budoucnosti se tak rýsuje v Trutnově velmi zajímavá spolupráce.

„Vzhledem k tomu, že koučem A–týmu je Radim Haupt, kterého v Kanadě znají, nabízí se možnost, že by za Trutnov mohli klidně nastupovat Kanaďani. Pro propagaci ledního hokeje bychom si nic lepšího přát nemohli,“ povídá Poul. „A opravdu je to jen otázka organizační a finanční, protože z kanadské strany o to zájem je,“ doplnil.

Menší počet dětí

Hokejovou školou Ladislava Lubiny by v šestém roku její existence mělo projít 260 hráčů. „Je to asi o 60 méně než loni,“ počítá Zdeněk Poul. „Důsledek? Jednak finanční krize a jednak toho, že kempů je hodně. Vůbec však nemám rodičům za zlé, že loni byli u nás a letos to chtějí zkusit někde jinde,“ řekl Poul. „Na druhou stranu nám volají, že na turnaj by s námi jeli,“ dodal.

Každý absolvent hokejového kempu, je jedno jestli z roku 2004 nebo 2009, má totiž právo s Wing 49 CZ odcestovat na turnaje do ciziny. „Mannheim, Curych Paříž,“ jmenuje Zdeněk Poul, kam se hráči z jejich kempu za hokejem podívají.

Avšak tato rovnice funguje i obráceným směrem. Italové, Poláci, Dánové, obrovská skupina Slováků, Rusové, Američan, Francouz. Ti všichni se letos chystají rozšiřovat svoje hokejové dovednosti pod Krkonošemi. „Láďa Lubina teď trénoval celý červen na hokejovém kempu v Moskvě, takže na příští rok se k nám objednali už další Rusové,“ prozradil Poul o zájmu mládeže za českými hranicemi.

Ale pozor! Neplatí, že hokejový kemp = děti. Už podruhé pod Lubinova křídla spadá i skupina tzv. Neregistrovaní.

„To je ta správná parta hecířů, kteří mají hokej rádi a ve svých 40 letech si berou týden dovolené, aby si mohli zlepšovat,“ obdivuje Zdeněk Poul nadšencc, kteří se v Trutnově budou potit týden od neděle 19. července. Mezi třicítkou „odvážných“ bude i šest žen.

Kemp není jen led

Co všechno se malí hokejisté na kempu naučí?

„Nabízíme jim zdokonalení bruslařské techniky, zdokonalení herních činností jednotlivce. Cvičení na ledě probíhají pod dohledem šesti sedmi trenérů, což je dost očí, takže okamžitě na místě mohou odstraňovat případné chyby,“ nastínil náplň kempu Zdeněk Poul, který ale, jak tvrdí, není jen o pobytu na ledě.

#nahled|https://g.denik.cz/23/10/hokej_kemp_lubina_2009_27_adm350.jpg|https://g.denik.cz/23/10/hokej_kemp_lubina_2009_27.jpg|Hockey camp WING 49 CZ Ladislava Lubiny.#

„V tělocvičně se dělají různá strečingová, aerobní, notorická cvičení, při kterých se pilují jednotlivé fáze – zápěstí, nohy, stehna, ramena. Prostě to, co hráč potom využívá na ledě při hře,“ uvedl.

Nedílnou součástí kempu je rehabilitace, odborné přednášky a videa. Starší kluci využijí fitnesscetrum a spinnig v Olympu, pro ty menší je důležitou složkou posilování vlastní vahou. „Kdyby ze třiceti si deset rodičů uvědomilo, že nemusí mít draze vybavená fitcentra a začali doma cvičit s míčem nebo švihadlem. Jejich dětem by to mnohdy prospělo více než návštěva posilovny,“ prohlásil Zdeněk Poul

Čtyři tréninkové jednotky dopoledne a čtyři odpoledne. O půl sedmé budíček, konec ve 20.15. Tak vypadá jeden den na hokejovém kempu.

Sýkora, Průcha, Král

Trenéři, vychovatelky, různý technický personál… O pohodlí hráčů na kempu se stará 33 lidí. Mezi trenéry najdeme například i Jaroslava Fleischmanna (otec Tomáše, který hraje ve Washingtonu), Tomáše Lagutina (šéftrenér mládeže ve Dvoře), Jiřího Malinského (bývalý extraligový hráč), kompletní tým mládežnických koučů z Mladé Boleslavi…

„Vesměs to jsou lidé, kteří hráli hokej na vysoké úrovni a s dětmi dělají. V dnešní době bych totiž řekl, že trénovat děti je velké umění. Je důležité si k ním najít cestu, nelze na ně řvát,“ zdůrazňuje Poul.

Speciálně o brankáře se budou na kempu starat Richard Hrazdíra (trenér ve Zlíně), Miroslav Kubo (trenér ve Vsetíně), Ladislav Poláček (stále chytající za Dvůr, trénující v Mladé Boleslavi) René Urbánek (brankář Vítkovic a Nového Jičína).

Každý čtvrtek navíc v Trutnově přivítají Petra Sýkoru. Svou účast přislíbili Tomáš a Jan Divíškové, Petr Průcha a Richard Král. „Snažíme se ještě, aby přijel i Aleš Hemský,“ uzavřel Zdeněk Poul.

#nahled|https://g.denik.cz/23/10/hokej_kemp_lubina_2009_37_adm350.jpg|https://g.denik.cz/23/10/hokej_kemp_lubina_2009_37.jpg|Hockey camp WING 49 CZ Ladislava Lubiny.#