To on ale v 58. minutě utkání s Olomoucí zajistil svou trefou, že ve středu večer doma proti Mostu budou na led nastupovat s visačkou lídra první ligy. „Když vyhrajeme, zůstaneme první. To si myslím, je dobrá motivace,“ pravil 20letý útočník.

Tomáši, nebojíte se, že ráno zazvoní budík a vy se z krásného vrchlabského snu probudíte?
To ne. (usměje se) Nechci říkat, že bych na to byl zvyklý, ale podobnou zkušenost jsem si zažil už loni v Boleslavi, kde jsme byli také první.

Jenomže tohle první místo Vrchlabí je ale zvláštní tím, že je to poprvé v historii…
Určitě. Pokud se nemýlím, není to tak dlouho, co se tady hrál krajský přebor. Doufám, že si toho lidé váží a my se budeme snažit první místo udržet co nejdéle, i když za námi jsou týmy silné trojky, které určitě půjdou nahoru.

Kolikrát jste se od soboty podíval na tabulku?
Dvakrát. (ušklíbne se) Viděl jsem ji na teletextu i na internetu. Je to hezký pohled. Před sezonou bylo dané, že se chceme držet nahoře, ale asi nás nenapadlo, že budeme první. I když je to teprve po sedmi kolech.

Jak celou situaci berete v klubu?

Určitě je v týmu větší pohoda a sranda, když se nám takhle daří. Všechno jde líp. Trénuje se líp, je menší únava.

Co podle vás stojí za velmi vydařeným vstupem do sezony?
Vítězství venku. Čtyři zápasy, čtyři výhry. To je trochu nečekaná bilance. Škoda zápasu s Berounem, který se nám nepovedl doma. I když možná, že právě to nám také pomohlo, protože to byla taková ta facka. Od té doby se nám daří, ačkoliv třeba vyhráváme o gól.

Série z kluzišť soupeřů je opravdu skvělá. Takže sázka na pečlivou defenzivu se vyplácí?

Nemyslím, že bychom hráli přímo nějakého zanďoura. Samozřejmě, když ale vedeme venku o gól, tak nám to stačí. Nemusíme hrát extra hokej pro diváky jako doma. Stačí vyhrát o gól. Tři body se z venku počítají.

V sobotu na Hané však vaše jízda málem skončila, a to i přestože po dvou třetinách to vypadalo na další klidné vítězství. To se Olomouc v závěrečné části tak zlepšila?
Myslím, že dvě třetiny jsme opravdu zápas měli pod kontrolou, ale pak tam přišla nějaká vyloučení, která nám ubrala sílu. Olomouc se dostala hrozně na koně a v tu chvíli bychom určitě brali remízu a prodloužení. Nakonec jsme to se štěstím dostali na svou stranu.

Úplně přesně řečeno. Vy jste to dostal na vaši stranu.
(začne se usmívat) Tak bych to zase neviděl. Velkou práci na mé brance odvedl Gája (Nikola Gajovský – pozn.), který na pravém křídle udělal pěknou kličku, vystřelil a já jsem se to už jen snažil dorazit do prázdné brány.

Kdy jste se to dozvěděl, že váš gól posunul Vrchlabí do čela tabulky?
V autobuse na cestě ze zápasu. Pro všechny to bylo velké překvapení. Čekali jsme, že Chomutov vyhraje. Příjemně nás zaskočili a všichni jsme se tomu smáli.

Nějaká menší oslava proběhla?

Ani ne. Většinou kluci jeli hned domů, protože v neděli bylo volno. Takže ani nevím, jestli někdo slavil.

Jak dlouho si myslíte, že Vrchlabí vydrží na pozici lídra první ligy?
Přál bych si co nejdéle, ale uvidíme. Kometa je za námi o bod, Chomutov o další bod za ní. Od obou těchto týmů se dá očekávat, že budou vyhrávat dlouhodobě.

A to Vrchlabí nemůže?
Já věřím, že jo. Když budeme hrát jako doteď. Jsem přesvědčen o tom, že doma vyhrávat budeme, a když se nám stále bude dařit vozit body z venku, mohlo by to jít.

Ve středu večer vás čeká zápas s Mostem. A o tom také můžeme říct, že je zatím takovým překvapením ligy jako Vrchlabí. Jak na něj?

Určitě to nebude nic lehkého. Mají tam mladé kluky z Karlových Varů a Litvínova, kteří budou hodně bruslit. Výsledky mají zatím výborné a teď ještě navíc porazili Chomutov. Ale věříme si na ně. Víme, že když vyhrajeme, zůstaneme první, takže motivace je to pro nás velká.