Parádní kulisa, hokej ve vysokém tempu, fair-play hra z obou stran. Takové bylo druhé podkrkonošské derby mezi hráči Vrchlabí a Trutnova. Divácky atraktivní partie však trvala jen dvě třetiny. V té třetí si vzala slovo skupinka individuí stojících v kotli hostujícího celku.

Používání pyrotechniky ohrožující především jejich vlastní zdraví, ale také neustálé vhazování leckterých předmětů na led, donutilo rozhodčí na několik minut přerušit zápas. Jen díky benevolenci hlavního sudího a pomoci pořadatelů i policistů se derby dohrálo. Bohužel ale doslova. Hráči obou celků totiž výrazně ubrali na tempu a k závěrečné siréně „doklouzali" především ve snaze dohrát utkání ve zdraví.

Na ledě, a ještě výrazněji v hledišti, tak prestižní souboj vyhrál Stadion. Hosté domácím vzdorovali jen v úvodu.

Derby II. ligy
HC Stadion Vrchlabí – HC BAK Trutnov 6:2 (2:0, 4:1, 0:1)
Fakta – branky a asistence: 8. Filip (Lenoch), 19. Jirků (Fořt), 22. Šťastný (Filip, Jakubec), 31. Matějka (Skočovský), 35. Skočovský (Vlach), 35. Šťastný (Lenoch, Filip) – 25. Perutek (Junek, Chytráček), 60. Veselý (Luštinec).
Rozhodčí: Kareš – Hurita, Urupčík.
Vyloučení: 11:6.
Využití: 1:0.
V oslabení: 1:0.
Diváci: 2197.
HC Stadion Vrchlabí: Neužil (56. Sobotka) – Hamerský, Lenoch, Skočovský, Jebavý, Klement, Hlaváč, Kadavý – Jakubec, Filip, Šťastný – Vlach, Bláha, Matějka – Jirků, Urban, Fořt – Oppelt, Srnský, Marks.
HC BAK Trutnov: Čáp (35. Kukin) – Vácha, Škvor, Dufek, Voženílek, Karlík, Junek, Chaloupka, Souček – Kozák, Veselý, Šimoníček – Březina, Poulíček, Janoušek – Luštinec, Koutník, Chytráček – Smékal, Perutek, Svoboda.

Zatímco hlasatel utkání oznamoval sestavy a kotle obou diváckých táborů bouřlivě vítaly hráče, před arénou se štosovaly davy fanoušků. Podkrkonošský šlágr jich přilákal 2197 a publikum se od začátku bavilo útočnou hrou. Úvodní přesilovku nevyužili domácí, poté čelil několika útokům aktivně hrajícího Trutnova vrchlabský gólman Neužil. Jeden z hrdinů derby pochytal vše a v 8. minutě přes celé kluziště sledoval, jak Martin Filip uklízí do branky puk po střele Lenocha.

Také strážce domácí svatyně inkasoval, v 15. minutě ale gól hostů nemohl být uznán pro postavení hráče v brankovišti. Trutnov posléze nevyžil dlouhou přesilovku pěti proti třem a po chybě ve vlastím pásmu nabil Fořt nádherně na druhý gól, který v čase 18:56 zaznamenal Jirků.

Ve druhé periodě domácí soupeři výrazně odskočili, když především využívali chyb soupeře. Vývoj skóre (6:1) vedl část hostujících „fandů" ke snaze o ukončení duelu. Úspěchu ale nedocílili.

Vojtěch Perutek: „Zkušenosti domácích hráčů byly znát"

HC Stadion Vrchlabí – HC BAK Trutnov 6:2 Krátce před uplynutím poloviny zápasu vstřelil první trutnovský gól a zdálo se, že by tím svůj tým mohl vrátit do zdánlivě ztraceného zápasu. Nestalo se však. Úspěšná dorážka útočníka VOJTĚCHA PERUTKA byla jen trutnovskou labutí písní. Domácí si náskok v pohodě pohlídali a do konce druhé třetiny třemi zásahy v krátkém časovém úseku odstartovali vítězné chorály svých věrných příznivců.

Do derby jste šli po sérii kvalitních výkonů i výsledků. Věřili jste si na domácí celek hodně nebo vaši náladu trochu přibrzdil poslední nezdar proti Nymburku?
Myslím si, že tu náladu to trošku shodilo, ale ne nějak moc. Přece jen šlo o derby a do takového utkání se jde vždycky s čistou hlavou. Vliv to sice mělo, nijak však zásadní.

V první třetině byl ale výkon vašeho týmu výborný. Vytvořili jste si více šancí, ty ale neproměnili a úvodní dvacetiminutovku navíc prohráli 0:2. Odpovídal podle vás tento stav dění na ledě?
My jsme tam měli přesilovku pěti proti třem, kterou jsme bohužel neproměnili. Byly tam i další šance, ale my se prostě na gól strašně nadřeme. Místo toho přišly chyby a domácí nás za ně potrestali. Výsledek tomu moc neodpovídal, ale ty chyby nás ničily.

Jedním z klíčových okamžiků bylo neuznání vyrovnávacího gólu. Jak jste situaci z úvodu 15. minuty viděl vy?
Viděl jsem to ze střídačky. Co říkali kluci, tak tam byl náš hráč na brankáře natlačen, možná i krosčekován. V brankovišti ale byl, rozhodčí si to obhájil a my to tak prostě brali. Hlavně si ale nemyslím, že by to měl být klíčový moment zápasu. Času zbývalo hodně a nás to nijak neovlivnilo.

Gólu ve vrchlabské síti jste se dočkali až za stavu 0:3. Věřil jste, že vaše trefa dopomůže týmu utkání ještě zvrátit?
To víte, že jsem v to doufal. Co ale přišlo v dalších minutách, to bylo hodně špatný. Asi jsme si mysleli, že najednou dáme několik gólů. Místo toho jsme dělali obrovské chyby a inkasovali další branky. Podepsalo se na tom i nižší sebevědomí a taková ta frustrace z toho, jak se zápas odvíjel.

Ona hlavně v přesilovce přišla chyba a gól Matějky vás doslova popravil. V čem v sobotu byli domácí lepším týmem? Čím vás tak přehráli?
My máme hodně mladý tým, zatímco v jejich sestavě jsou zkušení hráči. Ať už Hamerský, Filip, Fořt nebo Jakubec. To jsou hráči, kteří podobných zápasů mají odehráno hodně, vědí, jak je mají hrát a z ničeho se nerozklepou. Naopak u nás spousta kluků takové utkání zažila vůbec poprvé a ty zkušenosti prostě byly znát.

Hokej se hrál v derby velice kvalitní a z obou stran i slušný. Nádherné atmosféře ale hodně ublížila skupinka rádoby fanoušků v trutnovském kotli. Asi se nepletu, když řeknu, že se s jejich „podporou" neslučujete.
Všichni to viděli a každý si udělá vlastní obrázek. My si hodně vážíme, že za námi fanoušci jezdí a podporují nás. Tyhle momenty ale k hokeji nepatří. Ono nejde jen o jejich zdraví, ale také o zdraví hráčů. Přijde mi, že si to ani neuvědomují. Tohle na hokeji nemá co dělat. Budeme rádi, když diváci budou chodit, ale fandit se dá i jinak.

Kalendářní rok pro vás sice skončil porážkou, ale určitě jej celý můžete hodnotit jako velice úspěšný, viďte?
Určitě. Postoupili jsme, kam jsme chtěli, ve druhé lize jsme se po horším začátku taky zvedli. Jen mě teď mrzí ty dva poslední zápasy. Kdyby přišly tak čtyři body, bylo by to dokonalý.

Do konce základní části zbývá odehrát ještě hodně kol. Momentální umístění by vás v play off poslalo právě na Vrchlabí. Věříte, že si v této sezoně ještě derby zahrajete?
Samozřejmě bychom si to přáli. Ještě nás ale čekají důležitější zápasy. V sobotu to bylo prestižní derby, my ale jedeme po Novém roce do Bíliny a zvládnout musíme i jiné duely. Pokud by to ale vyšlo opět na Vrchlabí, bylo by to jen plus.