Letos vůbec poprvé v historii se do zápolení v celostátní soutěži zapojila na ráz tři podkrkonošská mužstva. Tradiční kluby z Vrchlabí a Trutnova doplnil nováček ze Dvora Králové nad Labem a z poloviny nově poskládaný tým přinesl svěží vítr.

VZÁJEMNÉ SOUBOJE VYZNÍVAJÍ VYROVNANĚ

Vůbec nejpozitivnějším jevem je fakt, že přibyla okresní derby. Zápasy, při nichž se plní arény do posledních míst. Celkem se podobných utkání za celou základní část odehraje 12! Překvapením určitě je, že v polovině vzájemného zápolení je bilance tří rivalů velmi vyrovnaná. Každý každého v jednom ze dvou duelů porazil, přičemž se sedmi body zatím minitabulku vedou vrchlabští hráči (7 bodů) před Dvorem (6) a Trutnovem (5).

Když nebudeme počítat předehrávku 28. kola (Sokolov Bílina 8:5), poločas skupiny Západ ovládl Jablonec. Tým ze severu Čech vítězil především doma, mimo vlastní led ale k poražení byl. Dokazují to i zápasy proti podkrkonošskému triu. Jak Vrchlabí, tak i Dvůr a v prodloužení Trutnov dokázaly na lídra vyzrát!

Po úvodní čtvrtině se na druhé příčce vyhříval Stadion, se zraněním kapitána Martina Filipa ale přišla kratší výsledková krize, během níž tým vyklidil horní pozice v tabulce a momentálně se drží na páté příčce.

Horalům však oproti většině soupeřů schází neodehraný domácí duel s Bílinou, stejně je na tom od prvního kola i Trutnov.

V TRUTNOVĚ SKONČIL KOLÁŘ, VE DVOŘE KOUČ

Draci se na začátku sezony pyšnili velkým jménem v kádru. Exreprezentant Jan Kolář však po 17. kole u mužstva skončil a coby náhradu za něj vedení HC BAK přivedlo neméně ostříleného Vojtěcha Kubinčáka.

Výrazná změna nastala také u nováčka z města na Labi. Na jeho lavičce se před týdnem rozhodl skončit trenér Ivan Houda, jehož vystřídali Juraj Jurík s asistentem Jiřím Antonínem.

V návštěvnosti hraje prim vrchlabská bašta

Nechybělo mnoho a tři podkrkonošské celky se spolu v této sezoně „hromadně“ nepotkaly. Protest královédvorského nováčka proti zařazení do skupiny Střed má leckdo v živé paměti. Při pohledu na šest již odehraných derby ale přerozdělení mužstev snad ani nikdo z vedení hokejového svazu nelituje.

Pět tisícových návštěv! Kde tohle na II. lize zažijete? A to jsme v polovině. Zatím nejvíc diváků si našlo cestu na říjnový hit mezi Vrchlabím a Trutnovem (1734!).

Právě vrchlabský Stadion v soutěži vykazuje v průměru nejvyšší čísla. Devět domácích zápasů zhlédlo 8499 fanoušků, což v průměru znamená 944.

Na druhém místě je momentálně Sokolov (661), v závěsu pak Trutnov (654) a Dvůr Králové (633).

Hokej v našem regionu táhne, a pokud se ve II. lize vedle svých rivalů nastálo usídlí i letošní nováček, máme se i v dalších letech na co těšit. Však přijďte už dnes do Elektromont arény a uvidíte, v jaké kulise se letošní derby hrají.

Chtějí být výš. Mnohem výš  

Vrchlabí - Také na začátku ročníku 2017/2018 potvrzoval pozici nejvýše postaveného klubu v regionu HC Stadion Vrchlabí. Ač kádr mužstva v létě prošel několika změnami, jádro zůstalo pohromadě a nijak sehrávat se na startu sezony tým nemusel. 

Ne náhodou horalé vyhráli pět z úvodních šesti zápasů a diváky bavil otevřený hokej a časté přestřelky. Vrcholem formy bylo dle kouče Petra Hlaváče utkání šestého kola, v němž HCV zvítězil na ledě pražské Kobry 4:2.

Na začátku října ale hráče z tempa vykolejila domácí porážka v derby s Trutnovem, zanedlouho také na ledě Dvora a hlavně pak zranění kapitána Filipa. Bez něho se mužstvu výsledkově vůbec nedařilo. 

Nyní je ale zase vše jinak. Ještě bez svého vůdce tým urval výhru ve vyrovnaném šlágru v Trutnově, pak si vyšlápl na rozjetý Děčín a po posledním úspěchu na ledě Řisut drží Vrchlabští šňůru tří vítězství.

„Přesto s první polovinou základní části nemohu být spokojen. Bodů jsme chtěli mít více a nějaká utkání prohráli úplně zbytečně. Rozhodně u nás panuje mírná nespokojenost,“ zhodnotil úvodních dvaadvacet kol, během nichž Stadion odehrál 19 utkání, trenér Petr Hlaváč.

A jaké cíle si jeho tým dává do „druhého poločasu“? „Předně musíme více vyhrávat. V tabulce se chceme dostat mnohem výš. Nejlépe na první nebo druhou příčku, abychom si zajistili co nejvýhodnější pozice pro následné play off,“ nastínil týmové ambice šéf vrchlabské střídačky.

KANADSKÉ BODY - TOP 10

1. Patrik Urban 24 (7+17)
2. Michal Pšurný 21 (5+16)
3. Tomáš Šťastný 20 (10+10)
4. Martin Filip 20 (4+16)
5. Patrik Maďar 18 (10+8)
6. Daniel Miškovský 15 (11+4)
7. Tomáš Jirků 13 (1+12)
8. Tomáš Bláha 11 (6+5)
9. David Pojkar 11 (3+8)
10. Jiří Šimoníček  8 (4+4)

Vyhlídky Trutnova: Obhájit páté místo je láká  

Trutnov - Draci prošli úvodní půlkou sezony bez výraznějších výkyvů a jejich umístění v klidném středu tabulky je zcela zasloužené. Kádr v létě posílil trojnásobný mistr republiky Jan Kolář, jenž do mužstva plného mladíků přinesl klid, zároveň přispíval hromadou kanadských bodů. V patnácti duelech jich stihl 19!

Po svém nejlepším představení, doma proti Jablonci, ale „Količ“ zamířil zpět do rakouského Zell Am See. Na začátku tohoto týdne klub představil pomyslnou náhradu a jiným velkým jménem v kádru bude exlitvínovský Vojtěch Kubinčák.

Ten přichází do konsolidovaného mužstva. Týmu se oproti předchozím letům daří především na vlastním ledě, k čemuž jistě přispívá i skvělá atmosféra v hledišti. Draci doma podlehli jen Sokolovu a rivalovi z Vrchlabí, jinak přehráli všech zbylých sedm soupeřů. Už dnes od 18.00 mohou svoji sbírku rozšířit o skalp Bíliny. Jejich vzájemný duel z 1. kola byl totiž odložen.

„S dosavadním vystupováním mužstva jsem do určité míry spokojen. Bohužel se od začátku sezony potýkáme se zraněními, ještě jsme ani jednou nenastoupili kompletní. Každopádně jsem rád, že se nám daří hlavně doma. I mimo svůj led jsme odehráli dobré zápasy a k bodům moc nescházelo. Je to i tím, že nás trápí koncovka,“ ohlédl se za polovinou základní části kouč Draků Aleš Půlpán.
Tomu se vůbec nejvíc zamlouvalo domácí derby se Dvorem, které Trutnov vyhrál 5:0. „Naše cíle jsou jasné. Chceme obhájit 5. místo z loňska a v play off dojít co nejdál,“ dodal Půlpán.

KANADSKÉ BODY - TOP 10

1. Aleš Půlpán 19 (10+9)
2. Jan Kolář 19 (4+15)
3. Tomáš Půlpán 15 (9+6)
4. Jakub Martinec 15 (7+8)
5. Pavel Fedulov 13 (2+11)
6. Lukáš Kastner 12 (4+8)
7. Petr Chytráček 10 (3+7)
8. Daniel Svoboda   9 (5+4)
9. Tomáš Zahradník  8 (4+4)
10. Lukáš Vácha  8 (3+5)

Nováček ze Dvora s tolika body ani nepočítal  

Dvůr Králové - Velkou neznámou představoval pro hokejisty z města na Labi start nové sezony. Po postupu z krajské ligy do národní nastal v kádru výrazný pohyb. Prezident klubu Vasil Teodoridis zapracoval na posilách a bylo otázkou, kdy přijdou výsledky.

Na tým čekal los z říše snů. Nejprve si mužstvo protrpělo premiéru na vrchlabském ledě (2:7), o tři dny později se ale dočkalo skalpu Trutnova (3:1). Právě v tomto zápase si však hráči na sebe upletli bič. Takřka bezchybný výkon bezmála tisícovce diváků ukázal, kam až sahají možnosti nově složeného kádru a o to víc mrzelo, když hráči nedokázali podobné výkony předvádět pravidelně.

Přesto ale převládá spokojenost a potvrzují to i velmi slušné návštěvy na dvorském zimním stadionu. „Musím přiznat, že jsme jako nováček s tolika body snad ani nepočítali. Mohlo jich ale klidně být až o devět víc. Mrzí nás hlavně domácí zápasy s Řisuty, Letňany, ve Slaném, k poražení však byl i Děčín,“ řekl Deníku vedoucí mužstva HC Rodos Miloš Hlavsa.

Přes slušný začátek opustil po 21. kole post trenéra Ivan Houda, jehož na střídačce Dvora vystřídal Juraj Jurík. I po této rošádě se ale ambice nováčka nemění. „Bylo by skvělé se probojovat do play off. Trenérskou výměnou dostali hráči nový impuls, tréninky jsou živější a každý se chce ukázat. Bylo by fajn, kdyby to tak vydrželo,“ dodal Hlavsa, jenž za doposud nejpovedenější zápasy označil obě domácí podkrkonošská derby a zatím poslední duel v hale Kobry Praha. 

KANADSKÉ BODY - TOP 10

1. David Hrazdira 27 (11+16)
2. Pavel Pozdnyakov 20 (12+8)
3. Milan Valášek 18 (12+6)
4. Jakub Luštinec 17 (8+9)
5. Michal Petira 13 (4+9)
6. Tadeáš Kocián 12 (4+8)
7. Patrik Fořt  9 (6+3)
8. Ondřej Hamerský  9 (3+6)
9. Jakub Kmošek  8 (6+2)
10. Lukáš Karlík  5 (1+4)