S horkou aktualitou přispěchaly dva ze tří nejúspěšnějších východočeských hokejových klubů. Mezi druholigovým Vrchlabím a extraligovými Pardubicemi dochází k trenérskému posunu. Z Krkonoš do Pardubic se stěhuje hlavní trenér Tomáš Jirků. Dvaatřicetiletý kouč opouští střídačku vrchlabského Stadionu a stává se lodivodem prvoligové rezervy perníkářů.

Premiéra nového trenéra čeká příští pondělí v atraktivním domácím souboji proti Vsetínu, o dva dny později se Pardubice B představí v hale vedoucího celku Chance ligy ostravské Poruby.

ilustrační foto
Dynamo B se rozloučilo s Richardem Králem ziskem bodu z ledu pražské Slavie

Richard Král v barvách BK Mladá BoleslavRichard Král v barvách BK Mladá BoleslavZdroj: BK Mladá BoleslavDynamo tak velmi rychle vyřešilo problém, který nastal po odchodu dosavadního trenéra B týmu Richarda Krále, jenž vyslyšel vábení v extralize se trápící Mladé Boleslavi a do tamní hokejové kabiny poprvé vstoupil toto pondělí, kdy mimochodem začala reprezentační přestávka.

Tomáš Jirků se ve Vrchlabí postupně vypracoval v jednu z nejvýraznějších osobností klubu. Pod Krkonošemi s hokejem začínal jako hráč, juniorské období strávil v Liberci a ve svých dvaceti letech se vrátil zpět do Vrchlabí. S týmem prošel z krajského přeboru až do Chance ligy, aby hráčskou kariéru ukončil ve svých třiceti letech jako kapitán týmu. Souběžně v klubu působil jako trenér, postupně u všech mládežnických kategorií, a nyní odchází z pozice šéftrenéra mládeže a hlavního trenéra u A týmu.

Petr Hlaváč, staronový kouč VrchlabíPetr Hlaváč, staronový kouč VrchlabíZdroj: Anton MartinecV Pardubicích budou u B týmu Tomáši Jirků asistovat Jiří Malinský s Janem Starým. „Tomáš je mladý, velmi dobře komunikativní trenér s velkým potenciálem a ambicemi. Přesto, že je takto mladý, trenérskému řemeslu se pečlivě věnuje už dlouhou dobu. Věřím, že v našem týmu naváže na práci Richarda Krále a společně s asistenty budou nadále rozvíjet naše mladé hráče,“ řekl pro web Dynama sportovní manažer B týmu Tomáš Rolinek.

Zbývá dodat, že na pozici hlavního trenéra HC Stadion Vrchlabí se vrací Petr Hlaváč, bratr bývalého českého reprezentanta (Jan Hlaváč), asistovat mu budou Radek Svoboda a Martin Abrahám. Pozici šéftrenéra mládeže převezme momentální kapitán A mužstva Patrik Urban.

„Tomáš se zásadní měrou podílel na rozvoji našeho klubu a dnes odchází do velkého profesionálního hokeje. Za odvedenou práci mu děkujeme a nejen do sportovní kariéry mu přejeme hodně štěstí a úspěchů,“ poznamenal na adresu odcházejícího kouče sportovní manažer vrchlabského klubu Jiří Jakubec.

Vrchlabští hokejisté se proti soupeři z Tábora prosadili střelecky pouze jednou, naopak soupeř Denise Vacka překonal ve dvou případech.
Východočeské duo bez bodu. V domácím prostředí utržilo shodně nejtěsnější prohry

Komentář ze strany HC Stadion Vrchlabí

Jiří Jakubec, sportovní manažer klubu: „Tomáš je veliký pracant a již od svých studií na vysoké škole měl jasný životní cíl. Ten se mu postupně dařilo naplňovat a zároveň to mělo obrovský přínos pro vrchlabský hokej. Teď přišla konkrétní nabídka, kterou chce Tomáš využít ke svému dalšímu růstu a my mu rádi vycházíme vstříc. Za odvedenou práci pro náš klub musím Tomášovi složit obrovský dík a přeji mu hodně životních i profesních úspěchů. Byť je to pro náš klub citelná ztráta, tak do budoucna hledíme s velkým optimismem. Myslím, že se nám za poslední dobu povedlo v klubu vychovat zdravé a silné jádro odchovanců, kteří se již nyní podílejí na výchově naší mládeže a teď dostanou ještě více prostoru. Nejvýraznější postavou je Patrik Urban, který kromě kapitánské role v A týmu bude i hlavním tahounem v rozvoji naší mládeže.“

Komentář samotného trenéra

Tomáš Jirků na střídačce VrchlabíTomáš Jirků na střídačce VrchlabíZdroj: Anton MartinecTomáš Jirků, nový trenér HC Dynamo Pardubice B: „Neodchází se mi vůbec snadno. Vrchlabí je klub mého srdce a na tom se nic nemění. Celý život ale směřuji ke kariéře trenéra v profesionálních soutěžích a toto nelehké rozhodnutí vnímám jako logický krok k vysněnému cíli. Chtěl bych moc poděkovat vedení klubu, a to zejména majiteli panu Aleši Cermanovi a sportovnímu manažerovi panu Jiřímu Jakubcovi, za důvěru, kterou ve mě vložili a šanci vést mládež a poslední roky i A tým. Zároveň bych chtěl poděkovat všem fanouškům, kteří mě i klub po celou dobu mého působení podporovali, moc si toho vážím. Poděkování patří i všem hráčům, včetně celého realizačního týmu A mužstva, za spolupráci a podporu při mém rozhodnutí. Také bych chtěl poděkovat Dádě Urbanové a dalším spolupracovníkům v klubu, kteří nebyli pouze moji kolegové, ale stali se i mými přáteli. Dále děkuji všem našim mládežníkům a jejich rodičům za spolupráci. Věřím, že se klubu bude i nadále dařit a přeji mým nástupcům hodně štěstí. Sice již nejsem trenérem HCV, ale stává se ze mě jeho největší fanoušek.“