Vedle sedmi kvalitních českých týmů se početnému obecenstvu, především z řad rodičů, představil i jeden finský kolektiv, a to Vaajakosken Pelikaanit.

Už při organizování hokejového klání pořadatelé od funkcionářů oslovených týmů slyšeli otázku: „Jak jste sem ty Finy dostali?“

Odpověď Krkonošskému deníku prozradil královédvorský rodák Michal Lahtinen, jenž před lety za místní klub nastupoval v pozici brankáře, ze zdravotních důvodů ale velmi dobrou sportovní kariéru ukončil. „Před 40 lety, tedy v době hlubokého komunismu, se jeden mladý Fin zbláznil do mladé Češky. Po roce vztahu na dálku se tehdy jednadvacetiletý Kari Lahtinen přistěhoval do Dvora Králové nad Labem a s Marcelou se oženil,“ popsal Michal Lahtinen, druhý ze tří synů, jak se příjmení jeho slušně rozvětvené rodiny objevilo v srdci Evropy.

Své tři syny Kariho, Michala a Jana vedli rodiče ke sportu, a jak už to u Finů bývá, hokej byl na předním místě. „I když už zakladatel finského rodu ve městě není mezi námi, udržují královédvorští hokejoví funkcionáři vřelé vztahy s naší rodinou nadále,“ těší Michala Lahtinena, jenž se čas od času do Skandinávie rád podívá.

Dotáhnout finský tým na turnaj pak již nebylo moc těžké. Zvlášť, když v týmu Vaajakosken Pelikaanit hraje další z Lahtinenů, Leo Oskari.

Nadšení pro věc bylo tak obrovské, že dokázalo vymazat veškeré komplikace, které se s pořádáním takové akce jistojistě musely vyskytnout. „Můj velký dík patří všem organizátorům. Jmenovitě bych rád s úctou poděkoval panu Tomáši Lagutinovi, který obětoval kus svého života k organizaci této povedené akce,“ přidal chválu pořadatelům spokojený Michal Lahtinen.

Podle všech indicií nově navázaná česko severská spolupráce nekončí a již nyní se spřádají plány na další hokejový turnaj, tentokrát již v zemi tisíce jezer.

(lah, to)