Čtyři tituly slavili během historie české nejvyšší soutěže hokejisté Třince, při každém svém triumfu vstoupili do finálové série vítězstvím v prvním zápase. Povedlo se jim to i na úvod letošní bitvy o nablýskanou trofej. V Hradci Králové zvítězili po boji 4:2, když se duel rozhodoval v závěrečné periodě.

Hradecká euforie v Ostravě (Radek Smoleňák úplně vlevo). Bude se něco podobného opakovat i ve finále proti Třinci?
Smoleňák: Třinec má ohromné zkušenosti, my jsme nováčci, ale věřím naší touze

Finále play off extraligy, 1. zápas

Mountfield HK - HC Oceláři Třinec 2:4
Fakta
- branky a nahrávky: 42. Klíma (Okuliar), 44. Smoleňák (Pilař) – 30. Kurovský (Roman, Adámek), 41. Voženílek (Daňo), 49. Voženílek (Daňo), 60. Dravecký (Nestrašil). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Hynek, Šimánek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 6890 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 0:1, 2:3. Stav série: 0:1.
Mountfield HK:
Machovský (Kiviaho) – Gaspar, McCormack, Kalina, Blain, Rosandić, F. Pavlík, Marcel – Zachar, Miškář, Eberle – Perret, Lalancette, Jergl – Okuliar, Kev. Klíma, Werek – R. Pavlík, Pilař, Smoleňák. HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Smith, Marinčin, J. Jeřábek, Čukste, Doudera, Mar. Adámek, Kaňák – Chmielewski, Marcinko, M. Růžička – Dravecký, M. Roman, Kurovský – Nestrašil, Voženílek, Daňo – Svačina, Vrána, Hrňa.

Hradecká ČPP aréna poprvé v historii přivítala extraligové finále a nutno zmínit, že premiéra to byla více než důstojná. Úvodní třetina nabídla vyprodaným tribunám podle očekávání spíš opatrnější hokej a dění na ledě rozproudila až úvodní přesilovka domácího mužstva, která mohla navíc trvat až čtyři minuty. Mountfield uzamkl soupeře před Kacetlem, vedoucího gólu se však nedočkal a početní výhodu ke všemu ukončil faul Okuliara.

Mountfield HK - HC Oceláři TřinecMountfield HK - HC Oceláři TřinecZdroj: Foto: Stanislav Souček / Mountfield HKTen se mohl stát prvním finálovým střelcem hned na startu prostřední periody, při návratu z trestné lavice jel na třineckou branku zcela sám, na Kacetla si ale nepřišel. Vynikající vstup Hradce do této části hry nahlodal až nedovolený zákrok Eberleho. Hosté sice přesilovku nevyužili, ve 30. minutě ale ujel obráncům Kurovský a poslal Oceláře poprvé do vedení.

Z třetí dvacetiminutovky uběhlo rovných 50 vteřin, když se důrazem sobě vlastním prosadil Voženílek a hosté vedli už o dvě branky. Za pouhých dvaadvacet sekund však snížil Klíma a na hradeckém zimáku jako by v tu chvíli začalo to pravé dechberoucí finále.

V ohlušující atmosféře zanedlouho vyrovnal kapitán Východočechů Smoleňák a jeho parťáci se vrhali za otočkou. Tu měl na hokejce Pavlík, jenže namísto jeho radosti se podruhé v utkání prosadil Voženílek a Třinec znovu vedl.

Dynamo sice přes Třinec do finále neprošlo, ale po letech neúspěchu se i tak pardubičtí fanoušci radovali.
Analýza semifinále: Sérii perníku s ocelí rozhodly titěrnosti. Deník ví jaké

Domácí s podporou skvělého publika bojovali dál a v čase 55:20 vybuchl hradecký zimák potřetí. Ke smůle domácích trefu Perreta neposvětilo video, které objevilo nedovolené bránění gólmana Kacetla. Přesto se Martincovi svěřenci nevzdávali, do prodloužení ale zápas dostat nedokázali ani při závěrečné power-play. Při ní nejprve domácí zachránila tyč, osmatřicet vteřin před koncem už se však prosadil Dravecký.

Na stejném místě finálová série pokračuje ve středu (17.00).

Zdroj: Tomáš Otradovský

Ohlasy trenérů

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Podali jsme velmi dobrý výkon. Bohužel jsme nevyužili šance, které jsme ze začátku měli, včetně přesilovky. Třinec nás hned potrestal a šel do vedení. Pak trošku zatáhl hru, hrál výborně do defenzivy a dlouho jsme se nemohli prosadit. Na začátku třetí třetiny jsme udělali další zbytečnou chybu a inkasovali druhý gól, ale od té doby jsme zlepšili pohyb, našli potřebnou energii a podařilo se nám srovnat. Znovu jsme ale dostali laciný gól po zbytečné chybě a Třinec už vítězství ubránil.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): Byl to kvalitní, vyrovnaný zápas. Ve třetí třetině jsme šli do dvoubrankového vedení, ale bohužel jsme udělali chyby, za které jsme byli potrestáni, a dovolili jsme domácím srovnat. Důležité bylo, že jsme na to zareagovali kvalitně a odskočili třetím gólem. Je to důležité vítězství, máme první bod.