Jak hodnotíte uplynulou sezonu?
Pokud budeme hodnotit druhou ligu, tak musím říct, že herní výsledek nás neuspokojil. Skončili jsme předposlední. Poslední příčku obsadilo Milevsko, které sestupuje, my se zachránili jen díky administrativnímu opatření. Herní výkon některých hráčů byl špatný a nemohl tak uspokojit naše partnery ani diváky. Z toho vyplynulo, že plánovaný příjem ze vstupného je v letošním roce ve schodku 150 tisíc korun. Hokejem se bavilo méně lidí, což nechceme. Chceme, aby lidé zimní stadion navštěvovali, proto připravujeme pro příští sezonu některé atraktivní novinky. Divák je náš partner a kdo říká něco jiného, nemá pravdu. Chtěl bych tedy poděkovat fanouškům za jejich trpělivost, kterou s námi měli, a chtěl bych je pozvat na příští sezonu.

Co připravujete v klubu nového?
Chceme do Trutnova přivést kvalitní hráče. Smlouvu máme již podepsanou s obráncem Jiřím Malinským. Sezonu by zde měl začínat brankář Adam Svoboda, který je momentálně bez angažmá a chce s námi trénovat, eventuálně zde začít i sezonu. Rozjednáni jsou i další. Většina hráčů, kteří zde loni působili, by měla zůstat, ale musí se o místo v sestavě porvat. Pár jich je po operacích, musejí se dát zdravotně do pořádku. Mají však na to čas a navíc pro ně trenér, kterým zůstává Stanislav Mečiar, připravil individuální tréninkový plán. Ten bude na konci měsíce zakončen čtyřdenním společným soustředěním s testy, abychom měli přehled, co který hráč potřebuje po fyzické stránce zlepšit. V červenci budeme mít v rámci letních hokejových kempů ve večerních hodinách tréninky na ledě, 15. srpna se v Trutnově rozeběhne sezona, to už budeme mít vlastní led. Pravděpodobně v mezidobí pojedeme na led do Vrchlabí nebo do Náchoda. Nebráníme juniorům v účasti na trénincích, měli by si vyzkoušet, zda na to výkonnostně mají, nebo ne. Dokonce jsme loni pěti z nich (obránci Ondřej Poul, Jan Provazník, útočníci Libor Mašek, David Řehák a brankář Oto Jeschke) nabídli účast ve 2. lize. Neměli být oporami, měli jen načichnout atmosféru a sami na sobě poznat, kde mají zabrat. Myslím si, že tento účel byl splněn a každý z nich si 2. ligu zahrál. Jinak jejich doba teprve přijde okolo 22. nebo 23. roku.

Už jste zmínil, že hlavním koučem zůstává i pro nadcházející sezonu Stanislav Mečiar. Co říkáte na jeho tříměsíční působení u týmu, který přebral po Radimu Hauptovi. Jak bude vypadat další spolupráce?
V minulé sezoně jsme v mnohém sázeli na posily z Hradce Králové, ale ty jsme neměli k dispozici na každém zápase. Stanislav Mečiar chce sázet na hráče trutnovského týmu. Vůbec se nebráníme spolupráci s okolními mančafty, ať je to prvoligové Vrchlabí nebo Hradec Králové, ale kluci, kteří jsou součástí našeho mančaftu a budou pravidelně trénovat, by měli odvádět kvalitní výkony. Otázkou je věkový průměr družstva, který je velmi nízký. Myslím si, že tato sezona mnohým hráčům ukázala, kterou cestou se ubírat. Měli jsme tým ne zrovna zkušený, ale dnes můžeme říct, že máme na čem stavět. Kluky nemusíme zatracovat, chce to jim více věřit. A myslím si, že Standa Mečiar je trenérem, který hráčům věří i za nepříznivého stavu, což se ukázalo zejména při zápasech venku. Takže i dál budeme sázet na mládí doplněné o zkušené matadory, kteří mohou v zásadním okamžiku zápasu, například v přesilovce, zabrat. Bylo například velmi znát, když se zranil Pavel Suchý.

Kdo bude Stanislavu Mečiarovi dělat asistenty?
Chtěli jsme udělat hrajícího asistenta, tento model však nebyl schválen. Zatím tedy na tomto postu zůstane Jaroslav Řehák, který dělal asistenta už i Radimu Hauptovi. Měl by se aktivně podílet na tréninkové fázi, při zápasech bude tým koučovat Stanislav Mečiar. Máme zkušené hráče, kteří by měli být na postu kapitána a asistenta kapitána a měli by být prodlouženou rukou trenéra v kabině. Jejich úkolem bude zajistit, aby mančaft držel pospolu a dodržoval pravidla – co se týká pořádku v kabině, docházky na tréninky, dodržování smlouvy. Jsme poloprofesionální klub, a tak by se hráči měli chovat.

V průběhu sezony řešil oddíl i hokejová veřejnost v Trutnově odchod trenéra mužů Radima Haupta. Na vaše webu se objevila řada ohlasů na situaci v oddíle, některé byly dost vulgární, vše vyvrcholilo zastavením diskuze a prohlášením výkonného výboru. Je tato kapitola již definitivně uzavřena?
Pro mě je tato kapitola uzavřena 16. prosincem, kdy k mužstvu nastoupil jako hlavní trenér Stanislav Mečiar. Bylo to rozhodnutí celého výboru, ne jednoho člověka, jak si mnozí myslí. Urážkami, ať už od Radima Haupta nebo anonymů na webu, se nezabývám. Protože ten, kdo vám chce pomoct, ať je to finanční nebo jiný partner, vám názor řekne do očí. Diskuze fanoušků na zimním stadionu je také z očí do očí, takže já jsem si sice spoustu názorů vyslechl, ale také jsem na ně mohl zareagovat. Urážky, které směřují na vaše rodinné příslušníky – manželku, syna, to je nefér zákrok. Oni nevidí do zákulisí klubu, kterým nezatěžujeme hráče. Po nich chceme jen kvalitní výkon. Pokud jej nepodávají, tak máme omezené možnosti, co s nimi provést: buď je nechat sedět na střídačce, ale pokud máte nedostatek hráčů, je to problém, nebo je uvolnit z angažmá. Jestli nám chce někdo pomoc, říkal jsem to už před sezonou: tento klub je otevřen jakékoliv spolupráci a s kýmkoliv.

Když se zaměříme na mládež, jak byste zhodnotil výsledky uplynulé sezony?
Můžu říct, že jsem rád, že spolupracuji s trenéry, kteří zde děti koučují, že máme k dispozici vedoucí družstev, kteří se o chod těchto mužstev starají, a jsem rád, že jsem pracoval se členy výboru v tom složení, jaký měl. Ukázalo se, že lze každý problém vyřešit. Výsledkem je, že jsme po ekonomické stránce skončili v plusu. Plně si uvědomujeme, že nebýt výrazné podpory města Trutnov, tak se zde nebude hrát hokej na úrovni druhé ligy ani mládeže. Je třeba připomenout, že mladší dorost hrál ligovou soutěž, starší dorost vyhrál krajskou soutěž a pokusil se ligovou příslušnost pro Trutnov vybojovat, ale těsně mu unikla. Juniorka skončila třetí a jednotlivé žákovské kategorie obsadily takové příčky, že se za jejich výkony nemusíme stydět. Co je hlavní, máme tu hokejový potěr. To všechno jsou úspěchy, z nichž by se měli fanoušci radovat, protože hokej v Trutnově nevymírá. To je zásluha trenérů a rodičů, kteří se dětem věnují, a můžu říct, nedělají to pro peníze. Je to o tom, že mají hokej rádi. Je pravda, že máme rezervy, mohli bychom angažovat profesionálního trenéra mládeže. A to je úkol pro nás, abychom klub ještě finančně pozvedli. Pro trénování nyní využíváme i některé hráče A týmu, kteří mají trenérské licence a věnují se jednotlivým kategoriím, na brankářské tréninky jsme využívali gólmany A týmu. Myslím si, že jsme se určitě vydali správnou cestou.

V červenci zase chystáte hokejový kemp, kdy se bude konat?
První akce léta je od 4. července. Čtrnáct dní se zde bude konat Mezinárodní hokejový kemp Ladislava Lubiny pod záštitou Calgary Flames. Jedná se o 7. ročník kempu, který se druhým rokem realizuje v Trutnově. Chtěl bych pozvat rodiče dětí, aby se přišli podívat, jak se trénuje. Mohou zde načerpat spoustu nápadů a pohovořit s trenéry, jako je například pan Fleischman, jehož syn hraje ve Washingtonu. Vesměs se jedná o kouče s bohatými zkušenostmi – bude tu třeba Jiří Malinský, Stanislav Mečiar. Svou roli pro účast na kempu hraje cena, která činí za týden 8900 korun – není to kvůli tomu, že bychom na něm chtěli vydělat, ale je v tom zahrnuto stravování, ubytování, pronájem zimního stadionu. Dětem se dostane detailní péče nejen na ledě, ale i mimo led. Kemp je oblíben v cizině, jezdí k nám hráči z Ruska, Dánska, Německa, Kanady, přijet by měli Finové, Rakušané a nejpočetnější skupina je vždy ze Slovenska.

Kolik dětí se může přihlásit?
Počítáme s účastí tři sta dětí – sto padesát na jeden termín. Vzhledem k ekonomické náročnosti jsme kemp, který dříve trval tři týdny, zkrátili na dva týdny. Druhý týden zde bude souběžně s dětmi a nezávisle na nich fungovat skupina neregistrovaných, od loňského roku posílená i o ženy. To je to, co se nám daří a líbí, protože tato skupina je velmi obsazená, ti lidé hokej milují. Jedná se zejména o tatínky dětí, co zde trénují, kteří jim pak mohou předat to, co se zde naučí.

Připravujete pro fanoušky nějaké novinky?
Na zimním stadionu není dobrá akustika, takže přemýšlíme o tom, jak zatraktivnit soutěže, aby si divák přišel na své. Chtěli bychom soutěže přímo na ledě, ale vše je o tom, jak se dohodneme s ledaři, aby nám zbyly alespoň 4 minuty, které bychom mohli věnovat fanouškům. Partnery pro soutěže máme. Chtěli bychom nejen, aby fanoušci soutěžili o dresy, ale k permanentkám, jež začneme před sezonou prodávat, chceme dávat třeba šály, šátky, klíčenky. Loni se nám do ochozů povedlo přitáhnout celou rodinu, a to si myslím, že je správná cesta. Chtěli bychom i v rámci občerstvení připravit ať pro tatínka, nebo pro maminku, různé taháky.

Říkal jste, že oddíl nebyl spokojený s letošní návštěvností, do níž se promítly výsledky mužstva…
Až do zápasu s Pískem, kdy jsme byli na druhém místě, chodilo přes 400 diváků a divácká kulisa byla vynikající. Někdy můžete mít na zimním stadionu tisíc lidí, ale budou sedět jako v divadle. My chceme, aby lidé hokejem žili, a to bude v případě, že se bude jednat o skupinky přátel z práce, party, atd. Máme zde fanoušky, kteří se sdružují nad střídačkou hostí, vybavili jsme je bubny, řehtačkami. Ti jsou v průběhu zápasu slyšet. Tohle by ale mělo být záležitostí celého stadionu. Je to však otázkou času. Podívejte se třeba na Brno, kde každá z tribun má vlastní program. Byl bych rád, kdyby v další sezoně chodilo 400 až 500 diváků na každý zápas. Až postoupíme do play-off, protože si myslím, že na to mančaft máme, tak aby to bylo 800 až 1000 lidí. Divákům bych přál jen vítězství našeho celku. Ale ještě nevíme, jaký bude systém, jakou soutěž budeme hrát. Do 13. května musíme složit kauci a podat přihlášku, ale to nic nemění na přípravě na další sezonu.

Neuvažujete o tom, že byste do Trutnova dostali nějaké mezistátní zápasy, kempy zahraničních celků nebo utkání extraligových týmů?
Když je mistrovství světa juniorů v Evropě, tak se tyto celky dají v rámci přípravy sehnat. Je to ale především o spolupráci se svazem. Chceme trutnovskému fanouškovi nabídnout atraktivní zápas extraligy v rámci Tipsport cupu, vše je v jednání. Chtěli bychom, aby tady sehrála přípravný zápas například Kometa Brno s Libercem. Myslím si, že na Tipsport cup by bylo vyprodáno. Nebál bych se ani zápasu 1. ligy Vrchlabí, tato soutěž je kvalitní. A čím kvalitnější hokej se tu bude hrát a čím víc známých obličejů se tu objeví, tím víc přitáhneme do šaten nejen dospělé, ale i děti.

Napadlo vás uspořádat den otevřených dveří na trutnovském stadionu?
Chtěli bychom udělat nejen den otevřených dveří, ale i pravidelně pořádat bazar hokejových věcí. Je to akce, která tu vždycky byla, měla tu tradici, nyní bychom se k ní chtěli vrátit. Novým malým hráčům bychom chtěli výstroj zapůjčovat, aby ten prvotní vstup do hokeje, který není levným sportem, byl pro rodiče co nejnižší. Podařilo se nám kompletně zrekonstruovat klubovnu, takže když přijdou maminky na trénink, nemusejí mrznout a mají se i s kočárky kde ohřát.

Jak je to se soutěží neregistrovaných?
V Trutnově se odborářská liga hraje, ale jde zcela mimo nás, pořádá ji TJ Loko. Máme Starou gardu, která se soutěže účastní.

Co byste řekl závěrem na adresu oddílu HC Trutnov?
Partnerům bych poděkoval za důvěru, že do toho s námi šli. Sami musejí kvitovat průhlednost hospodaření. Vše, co jsme dělali, bylo na podporu hokeje v Trutnově. Letos 10. března jsme pořádali 10. ročník plesu, což je akce, s níž jsme začínali na podporu trutnovské organizace Duha. Nyní je to oboustranně výhodná akce, která má efekt nejen pro trutnovský oddíl. Podílejí se na ní organizace Duha, HC Trutnov mládež i HC Dvůr Králové/Náchod. Je to další důkaz toho, že když jsou lidi na jedné lodi, tak se dokážou domluvit při řešení jakékoliv problému. Nestavějme si vzdušné zámky. Vycházejme z toho, co nám zimní stadion nabízí, buďme vděčni za to, co tady technicky máme, za tu podporu, co máme, rozvíjejme ji a plňme si jednotlivé radůstky. Je potřeba se na zimní stadion těšit, ne tam chodit s odporem, protože práce, která vás nebaví, nikdy nebude kvalitní. Chtěl bych poděkovat všem, co stáli okolo mě, že se nenechali naštvat a odradit, ale že do toho půjdou zase, protože ty děti na tom ledě za to stojí a zaslouží si to.