„V uplynulých dnech vydal soudce příkaz k zadržení 43letého muže, který byl podezřelý z několika skutků spáchaných v roce 2020 s celkovou výší škody dosahující částky téměř 330 tisíc korun. Oběťmi muže byli tehdy senioři v různých regionech České republiky, sdělila k případu policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Muž se ukrýval ve Velké Británii, policisté ho ale dokázali dostat zpět do Čech. Z letiště ho eskortovali kriminalisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Na rozhodnutí soudu si dnes už obviněný muž počká ve vazbě.

Jak se 43letému muži podařilo ze seniorů dostat téměř 330 tisíc? Podle obvinění v roce 2020 celkem v devíti případech vstoupil do bydliště seniorů v různých místech republiky a pod smyšlenými legendami vylákal ze svých 12 obětí peníze, nebo se o to aspoň pokusil. V domácnostech seniorů si v několika případech přisvojil jejich věci.

Hledaný Daniel Alexander (*1981) je obézní postavy a měří 173 cm
Podvodníci využívali důvěřivosti seniorů, obrali je o čtvrt milionu

Spis k poškozeným seniorům.Spis k poškozeným seniorům.Zdroj: PČR„Trestné činnosti se podle našich zjištění dopouštěl na seniorech. Tvrdil jim, že dovezl jejich dětem zboží. Mělo se jednat převážně o mobilní telefon a v jednom případě o objednané prášky. V některých případech dokonce před seniorem předstíral, že s nimi telefonuje a zboží jim u rodiče zanechá s tím, že za něj vyiinkasuje peníze. V seniorech věrohodným, ač smyšleným telefonátem s dcerou či synem vzbudil o to větší důvěru. V jiném případě u seniora doma odcizil finanční prostředky nebo věci,“ uvádí kriminalista, který se objasnění případu intenzivně věnoval.

Muž se ve svém trvalém bydlišti už několik let nezdržoval a bylo po něm vyhlášeno také pátrání. Vzhledem k tomu, že se ukrýval v zahraničí a nebylo možné zjistit jeho místo pobytu, předali mu kriminalisté usnesení o zahájení trestního stíhání až po jeho vypátrání. „Naším cílem bylo dosažení účelu trestního řízení - muže vypátrat a předat mu obvinění,“ dodává kriminalista.

Autem chtěl muže přejet na Baťkově náměstí v Hradci Králové.
Pokus o vraždu v centru Hradce Králové. S mužem na kapotě ujel několik metrů

Také ve Velké Británii muž překračoval zákon, a proto měl být vyhoštěný. „Podle našich informací byl muž v té době v procesu vyhoštění ve Velké Británii, kde se dopouštěl rovněž trestné činnosti a vystupoval zde pod různými identitami. Díky fungující spolupráci s našimi kolegy ve Velké Británii se podařilo muže dopravit zpět do České republiky,“ doplnila Vlčková.

Muže policisté viní hned z několika trestných činů, za něž mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Na soud obviněný muž počká ve vazbě.

Mohlo by vás zajímat: Policie rozpletla případ nájemné vraždy, tělo oběti z Hradce Králové ale chybí

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth