Celníci ho zastavili, když projížděl ve škodovce Trutnovem. Na obvyklý dotaz hlídky, zda převáží tabák, cigarety, alkohol nebo léčiva či narkotika tvrdil, že ne. Zároveň řekl, že u sebe nemá doklady totožnosti. Nadiktoval osobní údaje. Lustrací celníci nezjistili žádné porušení, fotografie uvedená v databázi odpovídala podobě kontrolovaného. Jenže…

Skutečnou totožnost vzápětí prozradil cestovní doklad, který celníci našli v batohu muže. „Doznal, že sdělil nacionále svého bezúhonného bratrance, protože jemu byl vysloven zákaz řízení až do roku 2032,“ uvedla Jitka Fajstavrová, mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj. Zákaz řízení pak celníkům potvrdil systém.

Bývalý profesionální cyklista Ján Svorada (vpravo) byl hostem na výstavě Jízda v EPO1. Na snímku s Rudolfem Kasperem, majitelem Centra současného umění.
Cyklistická legenda v Trutnově. Svorada ocenil spojení umění a sportu

V batohu muže našli celníci také větší množství jehel, digitální váhu a prázdné plastové uzavíratelné sáčky. „V tu chvíli muž stále opakovaně tvrdil, že narkotika neveze, není jejich uživatelem a vysvětloval, že mu jehly slouží k aplikaci inzulinu,“ sdělila mluvčí.

Při důkladné kontrole ale celníci našli v úložném prostoru auta ve dveřích u řidiče drogy. „Konkrétně plastovou dózu, která obsahovala 3,7 gramů bílé krystalické látky pozitivně reagující provedenými orientačními testy Detect 4 Drugs na amfetamin,“ upřesnila Fajstavrová.

Kontrolu ukončili celníci s podezřením na maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a dále přestupek podle zákona o návykových látkách. Muže předali policistům.

Z víkendového úklidu ve Špindlerově Mlýně.
Pořádný nepořádek po turistech: 800 kilo odpadků v Krkonoších

Výsledek provedené dechové zkoušky byl negativní. Orientační test na přítomnost návykových látek i lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu krve a moči ale muž odmítl.

„Ve správním řízení řidiči, který se odmítne podrobit vyšetření, zda při řízení vozidla nebyl ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou, hrozí pokuta až 75 tisíc korun a tříletý zákaz řízení,“ oznámila policejní mluvčí Karolína Macháčková.

Další trest hrozí muži za to, že řídil v době, kdy má vyslovený platný zákaz. „Za toto jednání bylo muži ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody,“ doplnila policejní mluvčí.

Mohlo by vás také zajímat: Pevnost Stachelberg v obležení. Sjela se tam vojenská technika

Zdroj: Jan Bartoš