K vidění bylo bezmála sto plastik a expozice se těšila velkému zájmu malých i velkých návštěvníků. Ti zde obdivovali například Krakonoše ve všech velikostech, vodníky, obří boty, skupinu tučňáků i funkční zvoničky. Nejslavnější pašeráckou dvojici Alfons Kopeček a stará Plajznerka sochař zachytil, jak právě s kontrabandem sestupují od Dvoraček na Rezek.

Jedním z vystavovatelů byl také výtvarník Josef Dufek, tvůrce známého sněhového Krakonoše, který zdobí každoročně Masarykovo náměstí v Jilemnici.

„Ke své tvorbě používáme pouze dřevo domácího původu, jako například, smrk, lípu a buk. Hrubé tvary řežeme motorovou pilou a na dotvoření detailů používáme dláta a další speciální nástroje. Povrch upravujeme lakováním. Nejsme žádní umělci, ale pouze parta lidí, kteří pracují rádi se dřevem,“ zdůraznil hlavní organizátor výstavy, Pavel Tryzna.

Práce dřevosochařů z Krkonoš a Podkrkonoší nezdobí pouze soukromé exteriéry a interiéry, ale také některá veřejná místa. Jednou z nich je socha Krakonoše od Pavla Tryzny, která vítá návštěvníky informačního centra Správy Krkonošského národního parku na náměstí Míru ve Vrchlabí.

(jn)