Velká část z letošních žáků zavítala do Svatoňovic již poněkolikáté, ale našly se i desítky nováčků. Do tříd, které propůjčila pořadatelům odborná škola, se kytaristé, banjisté, houslisté, basisté a další protagonisté bluegrassových nástrojů rozdělili ke čtrnácti lektorům, vesměs špičkovým muzikantům známých českých bluegrassových kapel.

Jeden z nich, banjista Petr Brandejs, pořádá s hlavním organizátorem, Jindrou Hylmarem, dílnu společně. „Je prima, že se sem lidi stále vracejí. Některé si už pamatuji i z minulých let. Hodně jich sem jezdí hlavně proto, že jim je tu prostě fajn,” svěřil se Deníku. Zároveň ocenil, že v klubu tentokrát vystoupila skupina Reliéf. „Někteří její členové tu vyučovali, takže jsme ocenili, že si skupinu můžeme všichni poslechnout,” dodal Petr Brandejs.

„Jsem tu podruhé, protože se mi dílna fakt líbí. Dozvěděl jsem se o ní přes kamarády. Člověk se mnohému přiučí a navíc tady opět panuje bezvadná atmosféra,” svěřil se jeden z nováčků, hráč na steel kytaru Miroslav Jílek. Do Podkrkonoší přijel až z Klášterce nad Ohří, i když stálou kapelu nemá, rád si zahraje příležitostně s různými muzikanty. „Když jsme začínali, jezdilo sem tak dvacet až třicet lidí. Postupně to narůstalo. V dnešní době dílna naplňuje maximální kapacitu školy, která nám pronajímá prostory. Takže větší počet lidí už přijíždět nemůže,” upozornil Jindra Hylmar.

Mezi účastníky je řada muzikantů, která se za roky vypracovala. Například kapela Od plotny skok. „Je to dívčí skupina z Litoměřic a okolí, která udělala ohromný pokrok. Děvčata přiznala, že na dílnu jezdí ráda. Workshopy je je inspirují a pomáhají jim v muzikantském růstu,” dodal Jindra Hylmar. Skupina dostala příležitost pokřtít v Malých Svatoňovicích své první CD a zahrát na hlavním pódiu v Kulturním klubu. Ani při letošní bluegrassové dílně nechybělo sobotní noční jamování muzikantů a nedělní společné vystoupení všech účastníků. Na to se během výuky také patřičně připravovali nácvikem tří bluegrassových písniček.