Zvířata se Daně Holečkové stala celoživotním osudem. To také potvrdila při vernisáži této komorní expozice. „Mě jako fotografa výstava velmi mile překvapila. Na zvířata se dívám z jiného úhlu pohledu," komentoval obrázky režisér Jan Svatoš, který se zoo dlouhodobě jako dokumentarista spolupracuje. „Albrecht Dürer kdysi prohlásil, že veškeré umění spočívá v přírodě a je jejím zrcadlem. A to se, myslím, autorce dobře daří naplňovat," řekl mimo jiné režisér Svatoš.

„Mnoho zvířat jsem malovala na základě osobních kontaktů s nimi," poznamenala Dana Holečková a poukázala například na gorilího samce Tadaa, žirafy a další. Zvířata jsou namalovaná olejem na plátno. Prvním obrázkem, který autorka vytvořila, byl její pes. „Ten obrázek bych nikdy neprodala," řekla na zahájení expozice svým přátelům a hostům, kteří se přišli na obrázky jako první podívat.

Malováním se zabývá intenzivně

Bývalá ředitelka královédvorské zoologické zahrady Dana Holečková se na vernisáži svých obrázků Deníku svěřila, že se malováním zabývá poměrně intenzivně. „Dokonce nyní vedu ateliér ve Slaném," upozornila. Zeptali jsme se, čím se nyní zabývá profesně. „Učím na částečný úvazek ne střední škole Chovatel zvířat v Čakovicích. Předávám zkušenosti v oboru zoologie mladým, na kterých bude záležet, jak se jednou budou o zvířata starat," řekla Dana Holečková. Konstatovala, že se jí daří dobře.

„Mám mnohem víc času než dřív, Slaný je moje rodné město. Je zvláštní projíždět na kole místy, kde jsem třeba třicet let nebyla. Opravdu si to užívám. Tím, že zvířata stále maluji, jsem s nimi vlastně pořád," dodala a řekla, že dvorské zoologické zahradě přeje jen vše nejlepší. Plány do budoucna neprozradila.