Náměstí T. G. Masaryka zaplní již v pátek odpoledne a v sobotu i v neděli po celý den nejrůznější atrakce, stánky i doprovodný program. Nebude chybět ohňostroj, prodejci všeho druhu, hudba k poslechu i tanci, loutkové představení pro děti, občerstvení u Divadla Aloise Jiráska. Milovníky adrenalinových zážitků zaujme 45 metrů vysoký řetízkový kolotoč.

Pořadatelem Svatojakubské pouti je firma Novotný z Mladých Buků, která se této činnosti věnuje již po generace. „Na úpické pouti se podílel jak můj otec, tak i děda. Za komunistů pod hlavičkou PKO Hradec Králové,“ říká další z pokračovatelů tradice, Martin Novotný.

Jednou z nejzajímavějších atrakcí bude řetízkový kolotoč, na kterém se zájemci dostanou do výšky 45 metrů. „Umístěn bude v centru náměstí, jako dominanta celého prostoru. A poskytne jakousi vyhlídkovou jízdu nad historickým centrem. Je to novinka, máme ho teprve od letošního roku,“ potvrdil Martin Novotný. Další zajímavostí zejména pro děti bude aquazorbing. V průhledných plastových koulích lze putovat po hladině bazénu, dále jumping, autodrom a další. Sobotní večer zpestří od 22 hodin ohňostroj, samozřejmostí jsou stánky všeho druhu s pouťovým i spotřebním zbožím. Pouť začíná v pátek kolem 14. hodiny, pokračuje celou sobotu a neděli.

S Novotnými a jejich atrakcemi bude možné se setkat také příští týden na Porcinkuli v Hostinném a také od 16. do 18. září v Trutnově na Bojišti.
Samostatnou kapitolou úpického pouťového dění je vždy prostranství kolem divadla. Také tady čeká návštěvníky program a především vyhlášené bramboráky. „Bohaté občerstvení připravují divadelní ochotníci od pátku až do neděle. První večer bude navíc hrát k tanci a poslechu skupina Sopen. Na sobotu jsou připravena dvě dětská představení domácího loutkového souboru. Před divadlem, nebo v případě nepříznivého počasí ve foyer. Park zaplní tradiční jarmark a večer přijde na řadu opět hudba, tentokrát Petr Záliš a Fokus,“ sdělila Jana Hetflejšová.

Dlouhá historie

Tradice zdejší pouti je hodně dlouhá, o čemž svědčí i stať Antonína Kubíčka v Úpických novinách. „Úpická pouť bývala i dříve veliká, slavná a radostná. Jen jedna se zapsala do historie nejčernějším písmem. Bylo to v roce 1914, kdy v neděli, 26. července, právě v den konání pouti, byla vyhlášena mobilizace a vlastně začátek první světové války. Ta zpráva přišla do Úpice telegraficky. Bylo po náladě. Trhovci rychle balili své stánky a večer už nebyla ani tradiční pouťová zábava. A pouť se pak po mnoho let nekonala. Ani v prvních poválečných letech po roce 1918.“ Ale k obnově tradiční lidové zábavy nakonec došlo. „Až teprve v roce 1923 (nebo 1924) se na náměstí zase objevily houpačky, střelnice a kolotoč i skromné stánky a postupem let dosáhla úpická pouť zase svého lesku.“

To trvalo až do roku 1938, pak opět vlivem válečných událostí došlo k jejímu přerušení. „První poválečná pouť, plná euforie a nadšení z konce války, se uskutečnila v roce 1945 na rozkopaném náměstí, které bylo tenkrát v rekonstrukci. V roce 1949 už ale pouť nebyla. Politické změny roku 1948 zlikvidovaly drobné podnikání – tedy i prodejce a kramáře a atrakce byly pod řízením kraje a zestátněny. Ještě v roce 1949 a 1950 přijeli dva soukromníci, pan Maleček a Čtvrtečka, s jednou střelnicí, houpačkou a kolotočem na plácek u mostu u spořitelny a tak se nám úpická pouť vytratila,“ píše Antonín Kubíček.

K dalšímu obnovení pouti došlo až v roce 1964. A ta pokračuje až do dnešních časů.