Vzhledem k tomu, že žádný jiný sbor z České republiky od roku 1996 nezískal první místo, se jedná o opravdu jedinečný úspěch, na který mohou být mladí červenokostelečtí zpěváci v čele se svou sbormistryní Evou Kubečkovou právem pyšní.

„Pozvání na tuto soutěž jsme dostali na základě předešlých úspěchů a již tří vydaných cédéček,“ řekla nám Irena Tomanovičová, maminka jedné ze zpívajících členek sboru a manažerka Červánku v jedné osobě. Jak dodala, sbor Červánek si kromě tohoto prvního místa přivezl ještě i místo páté, a to v kategorii Lidových písní.

Týdenní Mezinárodní hudební velšský festival v Llangollenu, na kterém sbor z osmitisícového městečka ve Východních Čechách letos zabodoval, je světově proslulým festivalem hudby, písní a tance. Jedná se o vůbec nejstarší evropský sborový festival, který vznikl již v roce 1947. Účastníci, kteří zde letos svým zpěvem soutěžili, se do severního Wallesu sjeli z více než padesáti zemí světa.

V každý ze šesti festivalových dnů mladí zpěváci a tanečníci rok co rok pravidelně soutěží ve více než dvaceti vysoce kvalitních soutěžích. Večery tu pak patří světoznámým umělcům, z nichž mnozí odstartovali svou hvězdnou kariéru právě zde v Llangollenu.

Je známo, že tento velšský festival velkou měrou ovlivnil životy některých z účinkujících soutěžících. Například v roce 1955 zde soutěžil – spolu se svým otcem a dalšími členy pěveckého sboru – dnes již zesnulý světoznámý Lucianno Pavarotti. K této zkušenosti se Pavarotti během svého života často vracel a hovořil o ní jako o té nejdůležitější zkušenosti v jeho životě, která v něm podpořila myšlenku stát se profesionálem.

Kdoví, zda festival nepodpoří podobnou myšlenku i u některých z členů červenokosteleckého pěveckého sboru Červánek?