“Byl jím odborný asistent Pedagogické fakulty v Hradci Králové Josef Vrátil, který na přelomu let 1972 a 1973 vybral děti s hudebními předpoklady a zahájil první zkoušky v Boromeu,“ říká profesor Skopal, který převzal vedení sboru až v roce 1977.

Královéhradeckým dětským sborem Jitro během pětatřiceti let prošly tisíce dětí. Má za sebou vskutku světovou kariérou, lemovanou řadou úspěchů, ocenění a poct doma i v zahraničí, z nichž dosud nejcennější jsou tři zlaté medaile ze 4. Světových sborových her v čínském městě Xiamen v roce 2006.

Sbor má dnes několik oddělení včetně vlastní přípravky. Jakkoliv bohatý programmá v letošním jubilejním roce před sebou výkvět Jitra, v přípravkách se nepřetržitě učí a zkouší. V současné době Jitro hledá nové zpěváčky od čtyř do čtrnácti let s hlasovými předpoklady a spoustou pevné vůle.

Právě dnes je poslední den letošního přijímacího řízení do přípravných oddělení – děti můžou zkusit štěstí s libovolnou písničkou ve sborovém domečku v areálu královéhradeckých Gayerových kasáren, a to mezi sedmnáctou a osmnáctou hodinou.