Na Pardubickém divadelním plese humoru a dobré zábavy, který se o víkendu konal ve Společenském a výstavním centru Ideon, byla vyhlášena rovněž anketa o nejoblíbenějšího herce a herečku Východočeského divadla. Vítězové byli tradiční – herec Martin Němec a jeho kolegyně Petra Janečková.

Němec: Za deset let sedm vítězství!

„Podle všech zákulisních zdrojů a informací i podle mé paměti je to po sedmé, co jsem toto ocenění získal. To je za deset let v Pardubicích docela slušné skóre,“ nechal se slyšet pro náš Deník Milan Němec.

„Nyní ale odcházím do Městského divadla do Brna, takže je to vlastně i naposled, co jsem toto pardubické ocenění mohl získat,“ zamyslel se Milan Němec. „Na této ceně je však hezké, že si ji člověk nikam neodnese, že zůstává spojená s pardubickým divadlem, regionem a diváky,“ konstatoval nejoblíbenější herec Východočeského divadla.

„Co publikum pro toto divadlo dělá, není úplně standardní. Toto divadlo má v divácích silnou základnu, která jde přes generace a zaplaťpánbůh za to,“ řekl Milan Němec.

Z čeho podle něj pramení jeho popularita? „To je asi dané repertoárem. Na toto ocenění zřejmě mají vliv především divácky úspěšné komedie a já měl štěstí, že jsem se k nim dostal,“ podotkl nejoblíbenější herec pardubického stánku paní Thálie. „Přitom si ale netroufám tvrdit, že by divák měl raději komedie než vážnou tvorbu. Ale nedávno jsem slyšel takovou moudrost, že divák se rád baví a kdo chce poslání, ať jde na poštu,“ vtipkoval.

„Faktem ovšem je, že komedie a muzikály jsou pro publikum nejpřitažlivější. Mně samému je v komedii dobře. Vypadá to sice jako jednoduchý žánr, ale to je jen první zdání. Závažnější tituly jsou pak takovou příjemnou změnou,“ srovnával Milan Němec.

A má on svého oblíbeného diváka? „V zásadě ano,“ prohlásil populární herec. „Když je tady v Pardubicích premiéra, tak skoro přesně víte, kde bude kdo v hledišti sedět. Některé diváky už poznáváte a je to příjemné, protože i oni už vás znají,“ poznamenal.

Na komedii se diváci víc uvolní

„Tohoto ocenění si vážím o to víc, že o něm rozhodují diváci. A ti jsou pro mě důležitější než kritika. Divák na nás totiž chodí každý den,“ uvedla nejoblíbenější herečka Východočeského divadla Petra Janečková. „Poděkování za tuto cenu zaslouží i všichni mí kolegové v divadle,“ doplnila.

„Popularita je možná daná tím, že na komedii se lidi pobaví, uvolní a pak nám s radostí dají hlas do ankety. Kdežto když pak jdou z dramatu, tak jsou vážní a zamyšlení,“ přemítala Petra Janečková.

„Je to asi dané dobou. Každý den se na nás valí strašná spousta zpráv a chaosu a na komedii mají lidé možnost si oddechnout. Proto jsou veselohry zdánlivě úspěšnější,“ uzavřela pardubická herečka.