Do Hollywoodu daleko do Polska blízko. Takové motto by si mohl do vínku vzít právě vznikající filmový festival Klíčovou dírkou - Polski film. Jeho iniciátoři dali myšlence zelenou v Trutnově a začátek je právě dnes. Umožňuje divákům poznat polské snímky a v Polsku zase české. „Žijeme jen pár kilometrů od sebe a známe se hlavně díky vtipům o sousedech a díky porovnávání cen v obchodech. Na Jazzinec vozíme skvělé polské kapely. I díky nim jsme si všimli polských filmů a zůstali zírat, kolik věcí je u našich sousedů natáčeno. A stejný pocit měla i parta filmových nadšenců v Lodži, která si oblíbila české filmy. Tak vznikl nápad udělat společný festival. A ten je teď tady!" říká Tomáš Katschner z Alternativy pro kulturu. Vzpomenete si na jména polských režisérů? Co takhle Andrzej Wajda, Roman Polanski nebo Pawel Pawlikowski? Trutnovská akce zakládá novou tradici filmových zážitků.

Žijeme od sebe pár kilometrů

Představení českých filmů v Polsku a polských filmů v Čechách si klade za cíl nový filmový festival Klíčovou dírkou POLSKI FILM.

„Žijeme jen pár kilometrů od sebe a známe se hlavně díky vtipům o sousedech a díky porovnávání cen v obchodech. Na Jazzinec vozíme polské kapely a jsou naprosto skvělé. I díky nim jsme si všimli polských filmů a zůstali zírat, kolik skvělých věcí je u našich sousedů natáčeno. A stejný pocit měla i parta filmových nadšenců v Lodži, která si oblíbila české filmy. Tak vznikl nápad udělat společný festival. A ten je teď tady," říká Tomáš Katschner z Alternativy pro kulturu.

Během víkendu 16.-18. září bude v Trutnově na několika místech promítnuto téměř 1000 minut filmů, pohádek, animáků, krátkých filmů a dokumentů.

Festival je poctou práce režiséra Andrzeje Wajdy, který je světově respektovanou osobností. Uvede jednak jeho poslední film Walesa člověk naděje,ale i film Popel a démant z roku 1958.

Dalším silným tématem akce je Druhá světová válka (Město 44 a Běž, chlapče, běž) nebo vyrovnání se s komunistickou minulostí (Krycí jméno Krtek, Walesa člověk naděje).

Na festivalu bude uvedeno i pásmo krátkých filmů O!PLA a dokumentů z festivalu Okiem mlodych ze Swidnice.

Nejmenší diváci se seznámí s novými pohádkami, které navazují na odkaz u nás legendárních večerníčků Bolek a Lolek.

Všechny filmy jsou promítány bez vstupného. Na hlavních produkcích navíc bude i ochutnávka polských jídel a pochutin.

Promítat se bude v kině, v hudebním klubu, na faře, v Národním domě ale v neděli také za dobrého počasí na velmi netradičním místě: fasádě Uffa (za dobrého počasí).

Součástí akce je u hudební program Fender Rhodes performance a vystoupení česko-polské kapely Boundery Jazz Quintet.

„Jsem ráda, že se za opravdu šibeniční dobu necelého měsíce podařilo sestavit dramaturgicky silný program s jasnou názorovou osou a přitom je i dost místa pro zábavu a oddych od těžkých témat," říká výkonná ředitelka festivalu Helena Hardikerová.

Týden před trutnovským festivalem se konal opačný program v obci Zelów u Lodže (hlavní město filmového průmyslu v Polsku), kde byly promítnuty filmy Kolja, Občan Havel nebo Zkáza krásou. Roman Polanski, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Agnieszka Hollandová, Pawel Pawlikowski to je několik jmen světoznámých režisérů narozených v Polsku. Nejen jejich filmy budou postupně také v následujících letech představovány na nové filmové přehlídce Klíčovou dírkou.

Program festivalu:

Pátek 16/9

8:15 Školky filmy pro děti - Kino Vesmír

9:15 Školy Walesa, Člověk naděje nebo Město 44 vyberou studenti - Kino Vesmír

13:00 Město 44 - Kino Vesmír

15:30 Křtiny - Kino Vesmír

19:40 Přehlídka krátkých (animovaných) filmů festivalu O!Pla stěna SCT UFFO + Fender Piano Performance

Sobota 17/9

16:00 (výběr 6 vítězných dokumentárních snímků Filmového festivalu Okiem Mlodych 2013 v polské Swidnici) - Kabinet, nekuřácká kavárna

17:30 Krycí jméno Krtek (Polsko-Francouzské drama ze současnosti zobrazující bez příkras složitost komunistického dědictví hrdina nebo agent?) -Kabinet, nekuřácká kavárna

20.00 Bobry - Kabinet, nekuřácká kavárna

Neděle 18/9

14:00 Běž chlapče běž - Fara SČSH, Úpická 146

Večer s Andrzejem Wajdou:

17:00 Popel a démant (Jedno z nejvýznamnějších děl polské filmové školy druhé poloviny 50. let zobrazuje historickou situaci a události v poválečném Polsku) - Národní dům

19:00 Walesa Člověk naděje (Lech Walesa je podobně jako u nás Václav Havel symbolem pádu totalitního režimu. Wajda se ve svém portrétu nevyhýbá kontroverzi, především ale ukazuje klíčové momenty vzestupů a pádů opozičního odborového hnutí Solidarita) - Národní dům

+ kapela Boundary Jazz Quinet (Pl, Cz) - Národní dům

Filmy jsou bez vstupného