Tuto velice zajímavou a lze říci téměř ojedinělou výstavu uspořádanou ke 125. výročí narození sochaře, restaurátora, řezbáře a loutkáře, packého rodáka Vojty Suchardy, zajistil ještě před odchodem do důchodu exředitel muzea Miloslav Bařina. Při zahájení výstavy promluvil umělecký vedoucíh pražské divadelní scény Říše loutek Jan Novák, který se spolupodílel na uspořádání této expozice.

Po stručném přiblížení umělecké dráhy Vojty Suchardy se Jan Novák zmínil hlavně o jeho loutkářské činnosti. Po návratu z první světové války založil v roce 1920 se svou ženou Annou Suchardovou-Brichovou v Praze na Letné divadélko „V říši loutek“. V roce 1928 přešel se svými spolupracovníky do nově vytvořené loutkové divadelní scény v budově Ústřední městské knihovny na Starém Městě, na jejímž projektu se rovněž podílel.

Divadlo, které tenkráte Suchardova skupina pojmenovala Uměleckou scénu Říše loutek, hraje v těchto prostorách dodnes. Při jeho otevření to bylo nejmodernější loutkové divadlo na světě. V roce 1929 zde byla dokonce založena také nejstarší mezinárodní divadelní organizace UNIMA. Od jejího vzniku tak letos již uběhlo devadesát let.

Výstava, která se v Nové Pace letos koná již po páté – první zde proběhla před pětatřiceti lety - představuje přes stovku řezbovaných a soustružených marionet, ale i plošných a stínových loutek. Je doplněna bohatým fotografickým materiálem dokumentujícím výtvarnou podobu inscenací různých divadelních představení. Nechybí zde ani dobové fotografie, které zachycují historii Říše loutek, její vznik a činnost. Loutky jsou tvorbou autora pro divadlo Říše loutek, která také exponáty výstavy zapůjčila.

V minulém, ale i předminulých stoletích byly loutky velice význačnou komunikací s dětmi všech věkových kategorií.

Na loutková představení se chodili dívat i dospělí. Dnes až na výjimky nahrazují „loutkandu“ filmy, televizní programy a internet. Tato výstava nechává nahlédnout do romantiky dětí minulých let a určitě potěší jak děti, tak i dospělé. Zatím v návštěvnosti vedou mateřské školy, ale zajímavá podívaná je v Suchardově domě i pro školáky.

Expozice je otevřena denně mimo pondělí až do 1. listopadu. Od 27. listopadu se ve výstavních prostorách představí výstava betlémů.