Václav Havel poprvé, podruhé i po pětatřicáté. Tolik portrétů od sedmadvaceti autorů nabízí nová výstava v Galerii Draka. A jak lze takové množství portrétů dramatika, disidenta i prezidenta shromáždit? V tomhle případě jde o díla, která výtvarníci zaslali do soutěže, pořádané Sdružením sochařů Čech, Moravy a Slezska. „Styděli jsme se za realizace portrétů Václava Havla, které byly zadávány bez soutěží. Rozhodli jsme se ji proto vypsat sami a ohlas byl vysoký," vysvětlil Michal Blažek.

Portrétní devalvace

Na první pohled se téma výstavy může zdát nudné, ale právě tady má veřejnost dobrou příležitost k porovnání a zhodnocení přístupu jednotlivých autorů. Kvalitativní rozptyl je totiž široký. U některých portrétů, například od Zuzany Čížkové, nebýt typického podpisu se srdíčkem by podobu prezidenta sotva někdo hledal. Na druhou stranu v kubistickém portrétu Pavla Míky je osoba Václava Havla jasně patrná.

„Každý sochař v nedávné minulosti prošel výukou na téma hlava, portrét. To nyní téměř vymizelo a v poslední době realizované portréty Václava Havla jsou toho dokladem. Včetně následného lamentování nad jejich kvalitou. Nejlepším způsobem k dosažení uspokojivého výsledku je podle nás veřejná soutěž a proto jsme se ji rozhodli vypsat. Zájem nás překvapil, protože na odměny nebylo moc peněz. Vyprázdnili jsme kasu a dalo to 60 tisíc, 15 pro každého autora oceněného návrhu," podotkl předseda sdružení, Jiří Středa.

Může to být lepší

Portu soutěže tvořila třetina sochařů, třetina kunsthistoriků a poslední část lidé z okruhu Václava Havla. Nejvíce zaujaly návrhy Jana Bartoše, Adama Kovalčíka, Marie Šeborové a Jaromíra Švaříčka a všechny jsou tu k vidění.

Soutěž tím však nekončí. „Když jsme se dozvídali, jak v mnoha městech odhalují živelně vznikající podobizny Václava Havla, tak nám bylo stydno. Vrcholem pak bylo zadání portrétu do Štrasburku, který si vyžádalo ministerstvo zahraničí. Bez soutěže, člověku, který nikdy žádnou hlavu nedělal. Výsledek je opravdu strašný, Havel tam vypadá jak orangutan. V námi vypsané soutěži se objevilo několik velmi dobrých návrhů, ale víme, že to může být ještě lepší. Proto jsme vypsali druhé kolo, s termínem do konce roku," dodal místopředseda Michal Blažek.

„Na nápad uspořádat tuhle výstavu nás navedl Václav Horák, ředitel hořického muzea a kdysi pracovník Muzea Podkrkonoší. Navíc pomohl při zprostředkování," připomněl Otto Štemberka ze sdružení Trutnov – město draka, které galerii provozuje.