Výstava vznikla díky impulzu občanského sdružení Trutnov – město draka. Na vernisáži vystoupil Bruno Solařík, který uváděl už výstavu Jana Švankmajera. Jeho výklad návštěvníky zaujal.

Nová expozice je sice také surrealistická, jako ta Švankmajerových, ale nabízí jinou tvář tohoto uměleckého směru. Surrealismus vidí jako přenesení dětského pohledu do světa dospělých. „V případě Lucie Hruškové a Leonidase Kryvošeje to je vidět na využití motivu klaunů nebo draků,“ vysvětlil. Ti mohou být jak symbolem krutosti, tak dětské radosti. „Pro dítě může být nebezpečný operační stůl, stejně jako dítě pro operační stůl,“ vysvětlil Solařík.

Název Dračí hry je vhodně zvolil, protože město Trutnov má bájné zvíře ve svém znaku. „Ale opět tu je ten dvojí pohled, kdy drak je mýtickým tvorem stejně jako papírovým dětským drakem, kterého si na podzim pouští,“ doplnil Solařík.

Ředitelka galerie Lucie Pangrácová představila návštěvníkům vernisáže chystaný program, který do konce roku čeká na návštěvníky galerie i výstavních prostor v městském úřadě. Mimo jiné se mohou lidé těšit na dílo Petra Nikla nebo fotografickou výstavu Jiřího Havla. Na podzim se chystá výstava Jaroslava Róny, jejíž součástí bude opět instalace soch ve volném prostředí.

Leonidas Kryvošej je zastoupen figurální a předmětnou olejomalbou. Obrazy jsou inspirovány silou tvůrčí inspirace a řazeny do celků. Vychází z hermetických nauk, především dzogchenu. Autor sděluje dualitu světa a jeho pomíjivost. Jeho tvorba je ve sbírkách po celém světě.

Lucie Hrušková používá tuš, křídu a pastel na papíře. Náměty vychází především z meditace, ale i ze všední reality. Ve své tvorbě klade důraz na detail a barvu, kde z ostřejších tónů přechází do tlumenějších.

Výstava potrvá v Galerii města do 7. května.