Závěrečnému vyvrcholení však předcházely měsíce příprav. Akce postupně přerostla v rozsáhlý festival, jehož program pamatuje na návštěvníky všech věkových kategorií. Už v úterý sestavily děti obří puzzle městského znaku, které bude zapsáno do České knihy rekordů. Na náměstí poutala pozornost vznikající dřevěná loupežnická věž.

Ve čtvrtek byla vernisáží zahájena výstava v Muzeu Podkrkonoší Hrr na hraní, v pátek večer na Krakonošově náměstí vystoupil soubor Njorek. A také první zahraniční hosté. Hudbu se severskými vlivy představili členové souboru Malbrook. A program závěrečného dne byl událostmi doslova napěchovaný. Organizátoři připravili celodenní poznávací hru pro mládež, na hlavním pódiu se střídalo divadlo, hudební vystoupení i šermíři ze skupiny Durabo. Na pěší zóně se zejména děti nechtěly odtrhnout od historických kolotočů a střelnice Al Rašíd.

Předzvěstí večerních událostí pak bylo odpolední losování členů městské rady, kteří jako jediní měli právo draka nést. Na náměstí nechybělo ani dobové tržiště s rukodělnými výrobky a občerstvením. Slavnosti organizuje Občanské sdružení Trutnov – město draka, jehož členové myslí již na pořádání ročníku pátého. Tentokrát s podtitulem Stavba města.