Neděle

Tradičním „metalovým budíčkem" dnes po deváté hodině ráno začal poslední den hudebního festivalu Trutnoff. Produkci drsné kapely Boron přezdívané Panthera ze Sokolovska sledují přibližně dvě stovky nejvytrvalejších festivalových návštěvníků, další stále přicházejí. Pořadatelé počet návštěvníků neoznamují, ale potvrdili, že návštěvnost je vyšší než loni. Přítomní novináři odhadují, že sobotní koncert největší hvězdy festivalu Patti Smithové sledovalo téměř 10.000 lidí.

Nedělní program na hlavní scéně pokračuje vystoupením skupiny Volant, Totální nasazení, Jasná páka, mezinárodní uskupení N.O.H.A. nebo Marsyas. Poprvé přijede i Jaroslav Uhlíř s celou kapelou. Hlavní hvězdou závěrečného dne bude španělská politicky orientovaná kapela Ska-P.

Program pokračuje i na vedlejší scéně a v Undergroundovém stanu I,M,M, Jirouse. Vedlejší scéna mimo jiné přivítá Hentai Corporation, Debustrol, slovenské The Paranoid nebo Portless. Festival dnes kolem půlnoci zakončí koncert Davida Kollera. „Do Trutnova se těším mimo jiné za lidmi, kteří byli ve styku s Václavem Havlem. Ale také vždy koukám, co je nového, poněvadž Trutnov byl a je myslím dosud ‚in'," uvedl Koller pro loňský Festivalový samizdat.

Sobota

Vystoupením americké zpěvačky Patti Smithové vyvrcholil dnešní program hudebního festivalu Trutnoff Open Air, který se od čtvrtka koná v trutnovském amfiteátru Na Bojišti. Tisíce lidí aplaudovaly vystoupení sedmašedesátileté punkerky, básnířky a skladatelky, která se zapsala do hudební historie již debutovým albem Horses z roku 1975. Festival Trutnoff končí v neděli.

Smithová s doprovodnou kapelou, v níž byl i kytarista Lenny Kaye, který stál v roce 1974 u zrodu její skupiny Patti Smith Group, zahájila koncert skladbou Dancing Barefoot. Tu pro ni napsal český kytarista Ivan Král, její bývalý spoluhráč. Na koncertu zazněly politicky zabarvené skladby Rock N Roll Nigger a People Have The Power i známé hity jako Gloria nebo Because The Night, kterou Smithová na letošním turné věnuje svému manželovi, muzikantovi Fredericku „Sonymu" Smithovi z punkové kapely MC5, od jehož smrti v listopadu uplyne 20 let.

Stejně jako před dvěma dny na vystoupení v Mnichově připomněla legendární zpěvačka i nedávné úmrtí herce Robina Williamse, na jehož počest zazpívala píseň z repertoáru Johna Lennona Beautiful Boy (Darling Boy). V ČR vystoupila Smithová poprvé v roce 1996, dnešní koncert byl její pátý.

Před ním zaplněný amfiteátr velkým potleskem ocenil vystoupení zpěváka, textaře a divadelníka Jiřího Suchého a jeho hity jako Pramínek vlasů nebo Jó, to jsem ještě žil.

Suchý do Trutnova přivezl celý orchestr z divadla Semafor, na rockovém festivalu vystoupil poprvé ve své mnohaleté kariéře. O účasti ho prý přesvědčily neumdlévající snahy pořadatelů trutnovské akce. Jako host v rámci jeho pásma vystoupila Eva Pilarová, s níž si zazpíval duet Ach, ta láska nebeská. „Předchozí dva koncerty v Trutnově jsem označila za mé životní, po dnešku k nim přibyl třetí," prohlásila Pilarová, která v Trutnově poprvé s velkým ohlasem vystoupila v roce 2006. Při své druhé návštěvě v roce 2009 byla dekorována za „královnu festivalu".

Dnešní program v deštivém a chladném počasí zahájila na hlavní scéně punkrocková produkce kapely The Fialky. Vedle dvou venkovních scén pokračoval program také v Undergroundovém stanu I.M.M. Jirouse, kde se pod heslem „den zážitků, vnímání a spiklenecké sounáležitosti" mimo jiné uskutečnila premiéra filmu Fenomén undergroundu, který Česká televize plánuje odvysílat letos na podzim.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Podle americké zpěvačky Patti Smithové není festival Trutnoff slavný jen kvůli své spojitosti s exprezidentem Václavem Havlem, ale také díky dalším lidem perzekuovaným komunistickým režimem. Smithová, která je hlavní hvězdou letošního ročníku akce přezdívané „Český Woodstock", to řekla v rozhovoru s ČTK.

„Obdivuju lidi v bývalém Československu, protože je hrozně těžké změnit kulturního ducha v zemi, která byla tak dlouho poznamená komunismem," uvedla Smithová, která na obalu části nákladu svého alba Radio Ethipia z roku 1976 vyzvala k propuštění tehdy vězněného nehrajícího člena Plactic People of The Universe Ivana Martina Jirouse.

Sedmašedesátiletá Smithová, která zazpívá dnes před půlnocí, do Trutnova dorazila v pátek po patnáctihodinovém přesunu ze Švýcarska. Už si však stačila prohlédnout město i okolí. „Procházela jsem se po městě a po okolí. Líbí se mi neobvyklá architektura, arkády na náměstí i příroda v okolí. Také jsem se dobře naobědvala. Je fajn, že mě lidé na ulici poznávají a chovají se přátelsky. Člověka potěší, když ho pozdraví lidé, které nikdy neviděl," uvedla básnířka a punkerka, která se hudbou začala zabývat od roku 1971, kdy přechodně spolupracovala se skupinou Blue Oyster Cult.

Na festivalu, který má podle ní „silný nádech revolucionářství a nezávislosti", chtěla Smithová hrát už před několika lety. Aby to konečně vyšlo, prodloužila si své evropské turné, které mělo původně končit před pěti dny, a přidala vystoupení v Trutnově a v Polsku. „Obvykle už v srpnu na turné nejezdím a jsem doma v New Yorku," řekla.

Smithová, která na každý koncert obměňuje playlist, vzhledem k „revoluční atmosféře" festivalu na dnešní koncert zařadí politicky zabarvené skladby Rock N Roll Nigger a People Have The Power. Stejně jako před dvěma dny na vystoupení v Mnichově věnuje skladbu Johna Lennona Beautiful Boy (Darling Boy) nedávno zemřelému herci Robinu Williamsovi. „Tahle ukolébavka se pro něj hodí, Williams měl jemnou povahu, byl takový chlapecký," podotkla.

Se Smithovou do Turnova přijel kytarista Lenny Kaye, který stál v roce 1974 u zrodu její skupiny Patti Smith Group, v níž působil i český kytarista Ivan Král. „Lenny je můj přítel, jsme stejně staří, narodili jsme se v prosinci 1946 jen o tři dny od sebe a potkali se v roce 1967. Naše přátelství je založeno na mnoha věcech, ale především na důvěře. Jsem dobrá kamarádka s jeho manželkou a dcerou, ale Lenny byl i u toho, když jsem potkala svého muže Freda," uvedla Smithová, jejíž celoživotní láskou je tvorba prokletých básníků, beatniků a Boba Dylana. Ze svazku s již zemřelým muzikantem Frederickem „Sonym" Smithem z punkové kapely MC5, jemuž obvykle věnuje na koncertech píseň Because the Night, má dospělého syna a dceru.

Smithová vydala debutové album Horses (1975) produkované někdejším členem Velvet Underground Johnem Calem v roce 1975. Zaznamenalo obrovský úspěch a stalo se jednou z nejdůležitějších nahrávek populární hudby. Také její další tvorba ovlivnilo generace rockerů a z majitelky temného altu, punkerky, básnířky, skladatelky a femme fatale rockové hudby učinilo legendární postavu. Po osmi letech v roce 2012 vydala své zatím poslední album nazvané Banga. O svém rebelství podala svědectví i v autobiografické knize Just Kids.

Pátek

Metal drsné britské kapely Cradle Of Filth, oblíbené kapely Sto zvířat i pop formace Mig 21 nabídl mimo jiné druhý den festivalu Trutnoff Open Air, který se koná v trutnovském amfiteátru Na Bojišti. Festival, který je letos věnován indiánským obětem masakru u Sand Creeku v roce 1864 a ideálům 17. listopadu 1989, ve čtvrtek otevřela ekumenická bohoslužba. První den osobně akci pozdravil americký herec Elijah Wood, který se poté dnes v ranních hodinách představil jako dýdžej s projektem Wooden Wisdom – DJ Fitz.

Večerní program navštívilo několik tisíc lidí. Pořadatelé tradičně počet návštěvníků neoznamují. „Český Woodstock" je pravidelně místem neobvyklých hudebních setkání. Dnes zde například vedle legendární novovlné kapely Mama Bubo vystoupil populární zpěvák Petr Spálený s Apollobeatem. Spálený měl v Trutnově vystoupit již v roce 2011, ale krátce před začátkem festivalu se omluvil ze zdravotních důvodů. Pořadatelé se však domnívali, že skutečným důvodem zpěvákovy neúčasti byla jeho neochota zodpovědět některé otázky pro Festivalový samizdat na jeho údajný podpis pod takzvanou Antichartou. Spálený uvedl, že Antichartu nikdy nepodepsal.

Dnešní program otevřela legendární kapela Máma Bubo, která měla v Trutnově vystoupit již před 30 lety na akci zrušené po zásahu tehdejší Státní bezpečností (StB). Následovala brněnská skupina Poletíme?, která v současné době chystá nové album s názvem Turbošansón. „Pro naši kapelu se těžko hledá stylové zařazení. Na šraml jsme málo dřevění. Na country jsme příliš punkoví. Na jazz se máme příliš rádi. Na swing jsme málo zvědaví. Hrajeme jemně a pak hned zase jako burani. Pomalu a pak rychle. Žijeme pro písničky – příběhy – šansony. A protože je šanson většinou takový trošku ukňouraný, tak my ho potřebujeme turbo, aby nás to bavilo," podotkl frontman Poletíme? Rudolf Brančovský.

Dále se na hlavní scéně s velkým úspěchem představila skupina Mňága a Žďorp , Mig 21 v čele se zpěvákem a hercem Jiřím Macháčkem. Program vedlejší scény otevřela kapela Imodium. Dále zde mimo jiné zahráli UDG, Garage a Tony Ducháček. Davy lidí přilákala skupina Sto zvířat. Lídr skupiny Jan Kalina věnoval píseň Sušená švestka španělské kapela Ska-P, která bude jedním z vrcholů nedělního programu. „Máme je rádi, jenom by měli změnit směr a jít trochu doprava," prohlásil Kalina.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Nehudební program festivalu Trutnoff, který je letos věnován také indiánským obětem u Sand Creeku, nabízí několik debat na toto téma. V Undergroundovém stanu I. M. M. Jirouse se uskuteční debata s promítáním o původních obyvatelích severní Ameriky, jejichž vesnici před sto padesáti lety zmasakrovali američtí vojáci. Kromě diskusí s amerikanisty návštěvníci uvidí i filmy a fotografie k tomuto tématu. ČTK to řekla ředitelka pořádající Knihovny Václava Havla Marta Smolíková.

„Už jsme v Trutnově potřetí. Nabízíme knížky z naší produkce, ale vedle toho máme cyklus přednášek nebo projekcí. Letos nabízíme takovou indiánskou sérii," uvedla Smolíková.

Přednáška Masakr u Sand Creeku a Šajeni – včera a dnes, která se uskuteční dnes v podvečer, se zabývá událostmi z 29. listopadu 1864, kdy padla pod výstřely amerických vojáků ve státě Colorado více než stovka šajenských mužů, žen a dětí. Pozadí události objasní Martin Heřmanský, sociokulturní antropolog z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Ve stanu Knihovny Václava Havla se v sobotu dopoledne koná přednáška s názvem Původní obyvatelé – jejich vymezení z různých pohledů. Mimo jiné o tom, kdo jsou v angličtině označovaní Indigenous Peoples, Native People, Aboriginals, First Nations nebo The Fourth World pohovoří Lívia Šavelková z Katedry sociálních věd FF Univerzity Pardubice.

Na stejném místě bude v sobotu před polednem přednáška Pan-indianismus v současné andské neofolkové hudbě, která osvětlí, co spojuje severoamerické a jihoamerické indiány a jaký vliv má hudba na indiánské obrození v Jižní Americe? Případné dotazy zodpoví Jana Jetmarová z Katedry sociálních věd FF Univerzity Pardubice.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Legendární kapela Mama Bubo, která měla v Trutnově vystoupit již před 30 lety na akci zrušené po zásahu tehdejší Státní bezpečností (StB), dnes odpoledne otevřela na trutnovském amfiteátru Na Bojišti druhý den festivalu Trutnoff Open Air. Program pokračoval tradiční bohoslužbou. Dále se na hlavní scéně představí skupiny Poletíme?, Mňága a Žďorp, Mig 21, Petr Spálený s doprovodnou skupinou Apollobeat, Cradle of Filth, Ondřej Havelka s Melody Makers a Monkey Business.

Program vedlejší scény otevře kapela Imodium. Dále zde mimo jiné zahrají UDG, Sto zvířat, Garage a Tony Ducháček, Čankišou a The.Switch.

Briští Cradle Of Filth budou podle pořadatelů možná vůbec nejtemnější skupinou, která kdy v Trutnově vystoupila. Členem britské kapely je brněnský bubeník Martin Škaroupka vystupující pod jménem Marthus. „Věřte, že vystoupení těchto černokněžníků s přízračně nalíčenými obličeji ve tmou zahaleném areálu Na Bojišti opravdu nebude nic pro nějaké strašpytle," uvedl hudební publicista Petr Korál.

V areálu jsou již tisíce lidí, další neustále přibývají. Festival, který je letos věnován indiánským obětem masakru u Sand Creeku v roce 1864 a ideálům 17. listopadu 1989, tradičně počet návštěvníků neoznamuje.

Festival ve čtvrtek otevřela ekumenická bohoslužba, první den osobně akci pozdravil americký herec Elijah Wood, představitel hobita Froda ve filmové trilogii Pán prstenů. Dnes v ranních hodinách se Wood představil v Undergroundovém stanu I. M. M. Jirouse jako dýdžej s projektem Wooden Wisdom – DJ Fitz. V zaplněném stanu spolu se svými dvěma kolegy posluchačům servíroval ze své sbírky vinylových desek většinou orientálně laděné písně. Se svým projektem je právě na cestě do Turecka. Při vystoupení působil uvolněným dojmem, popíjel pivo z kelímku a dokonce si uprostřed produkce zapálil cigaretu. „Kdybych nevěděl, že je to slavný herec, myslel bych si, že přijel kluk milující staré desky a festivalovou atmosféru," podotkl jeden z návštěvníků.

„Podle hobití nátury rád dělá zábavu a baví i ostatní. Hobiti mají rádi veselice a dýchánky a letošních třicet let festivalu k tomu přímo vybízí," uvedla za pořadatele Marta Věchetová.

Čtvrtek

Hvězdou prvního dne letošního hudebního festivalu Trutnoff, který se v trutnovském areálu Na Bojišti koná do 17. srpna, byl americký herec Elijah Wood. Známý představitel Froda z Pána prstenů a Hobita se ve večerním programu dočkal aplausu tisíců lidí. Wood přijel s projektem Wooden Wisdom & DJ Fitz, v rámci kterého bude v Undergroundovém stanu Ivana M. Jirouse pouštět své desky. Od ředitele festivalu Martina Věcheta dostal Wood na památku ručně vyřezávanou dýmku.

Zakladatel trutnovského festivalu přezdívaného Český Woodstock Věchet připomněl, že kniha Pán prstenů anglického autora J. R. R. Tolkiena se v 80. letech šířila v samizdatu a oficiálně v Československu nemohla vyjít. Jeden ze samizdatů přepisovaných na stroji Petruškou Šustrovou ukázal Věchet přímo na pódiu překvapenému Woodovi a nechal si ho podepsat. „Něco takového jsem ještě neviděl," prohlásil Wood, kterého na pódium doprovodili jeho kolegové z projektu Wooden Wisdom & DJ Fitz Zach Cowie a John Fitzgerald.

„Hej všichni dobří lidé na trutnoffském festivalu. Moc se těšíme, že vám zahrajeme náš DJ set v tak krásném prostředí mezi lesy a horami – paráda… A hlavně jsme pyšní, že jsme byli pozváni, abychom zahráli na festivalu s tak dlouhou tradicí a na festivalu, jehož náčelníkem je takový Good Man jako Václav Havel," vzkázal už před začátkem festivalu Wood, který se zařadil mezi hlavní nehudební hosty festivalu. V minulosti jimi byli představitel filmového Vinnetoua Pierre Brice nebo bývalý prezident Václav Havel.

Slavného herce, který mnohé překvapil svým malým vzrůstem a chlapeckým vzezřením, poté na hlavním pódiu vystřídala belgická kapela Triggerfinger. Základem jejich stylu je klasický rock.

Letošní festival Trutnoff tradičně otevřela po 18:00 ekumenická bohoslužba. Sloužil ji undergroundový katolický kněz Ladin Heryán, který sloužil mši i při pohřbu gurua undergroundu Ivana Martina Jirouse. Úvodní den se představili mimo jiné Michal Prokop s Framus Five či punkový Visací zámek.

Festival je specifický tím, že dopředu nezveřejňuje přesný program s časovým harmonogramem účinkujících ani počet návštěvníků. Letos však udělali výjimku a oznámili program prvního dne a termín koncertu největší hvězdy Patti Smithové, která zazpívá v sobotu od 22:30.