Podle členů sdružení Falzum Stop hodně. Proto se s majiteli a provozovateli Luční boudy dohodli na uspořádání netradiční výstavy. A tak se v malé místnosti jedné z nejvýše položených bud v Krkonoších ocitl Špála, Čapek, Filla, Picasso a další. Ovšem, co kus, to pokus podvod. A ve většině případů úspěšný.

„Bereme to jako upozornění na závažný problém, který tu již delší dobu existuje. Ve spoustě renomovaných aukčních síních se běžně prodávají falza, a nic moc se s tím neděje. Tohle má být jakýsi začátek kampaně proti tomu, aby se prodej padělků do soukromých sbírek stal běžnou záležitostí,“ vysvětluje Jiří Chvojka.

Jeden originál se tu ale přeci jen našel. Obraz Účes od Pravoslava Kotíka, kterého společnost Proton koupila za 750 tisíc. A k tomu od stejného autora stejný motiv s názvem Toaleta. Za něj zaplatili 170 tisíc. Jenže tahle investice se nevyplatila. Šlo o bezcenné falzum. Návštěvníci tak měli jedinečnou možnost obě díla porovnat. A zfalšované dílo také v pátek večer vydražit.

„Dražit falzum je trochu zvláštní, ale vyšichni účastníci to věděli. Navíc část výtěžku půjde na dobročinné účely,“ dodal Chvojka.

Základní vyvolávací cena byla 50, minimální navýšení 10 tisíc. Dražitelem se stal Jiří Macháček, zpěvák skupiny Mig 21.

Do souboje se pustilo sedm lidí přímo na místě, dva zájemci prostřednictvím telefonu. Pokud někdo očekával chvilkovou hru s několika příhozy, mýlil se. Cena s brzy přehoupla přes půl milionu a ve hře bylo ještě šest zájemců. K devíti stům tisícům se dostali čtyři a rovný milion byla ochotná zaplatit pouze Klára Sovová, majitelka Luční boudy. Symbolicky se tak přidržela svého úvodního slova v doprovodném katalogu, které končí větou Dražte tak vysoko, jak to jen jde. I když ani to neplatí doslova. “Chtěla jsem ten obraz a byla jsem ochotná v případě nutnosti ještě přihodit,“ potvrdila Sovová.

Jednou z vystavených rarit na Luční boudě je například podvrh díla Ženy u klavíru od Pabla Picassa, zapůjčený z policejního muzea. Namalován byl v 90. letech a kdosi s ním šel do banky a chtěl ho dát jako zástavu za úvěr 12 milionů marek. Nepovedlo se a všichni pachatelé dostali 12 let vězení. „To je ale jeden z velmi mála případů, kdy byl za takový čin někdo odsouzen,“ říká Zdeněk Novák ze sdružení Falzum Stop. „Odhady, kolik padělků na trhu vlastně je, se různí. Pohybují se od 10 do 30 procent,“ dodává.

Přestože v Čechách se jedná o první výstavu svého druhu, ve světě se podobné akce konají častěji. Jde o to veřejnosti ukázat, která falza již existují a nemohou již být vydávána za originály.