Nový snímek se v sobotu večer stane vrcholem hlavní festivalové sekce V nitru fikce. Ta divákům během říjnového víkendu představí originální filmové tituly, které výrazně pracují s tématem pojednávajícím o vzniku fikce (filmu, divadelního představení apod.). Zelenka, jako jeden z hostů přehlídky, snímek uvede a po projekci se zúčastní diskuze s diváky.

Fokus Fest„Máme velkou radost, že se nám podařilo do hlavního programu získat předpremiéru filmu jednoho z nejosobitějších režisérů současnosti. Věříme, že film o ukradeném papouškovi francouzského premiéra Daladiera, který se v polovině překlopí do fiktivního filmu o filmu, bude pro filmové fanoušky skvělou podívanou," říká festivalový dramaturg Martin Kos. Kromě Ztracených v Mnichově budou v Semilech k vidění také další dva Zelenkovy filmy fiktivní dokument Mňága Happy End a Karamazovi. Další neotřelé pohledy na fenomén fikce ve fikci poté nabídnou i Amatér Krzysztofa Kieślowského, Televise bude! Jana Bušty nebo impozantní režijní návrat Leose Caraxe Holy Motors. Mimo hlavní sekce však organizátoři návštěvníkům nabídnou i retrospektivu kultovního režiséra Stanleyho Kubricka.

„Kubrickovy filmy jsou díky svému nezaměnitelnému autorskému přístupu fanoušky stále vyhledávané a oblíbené. Jsou to však především filmy, které pro ten pravý divácký zážitek potřebují velké plátno. Jsme rádi, že letos můžeme našim návštěvníkům nabídnout příležitost zhlédnout výběr z jeho díla koncentrovaně během jednoho víkendu," doplňuje Kos. Osvědčené pecky jako jsou Osvícení nebo Mechanický pomeranč poté doplní v sekci i neprávem opomíjené snímky Barry Lyndon a kontroverzní Lolita.

Filmový program, stejně jako v loňském ročníku, doplní pestrý doprovodný program. Hudební složku bude zahrnovat speciální uvedení českého němého filmu Příchozí z temnot s vytříbeným doprovodem tria Neuvěřitelno a sobotní večer v KC Golf, jenž na horní scéně představí progresivní projekty. Vzdělávací rozměr budou plnit lektorské úvody před filmy a přednášky filmových odborníků či publicistů.

Pro návštěvníky budou k dispozici akreditace na celou dobu festivalu nebo na dva dny, případně i vstupenky na samostatné projekce. Další informace lze nalézt na festivalovém webu www.fokusfest.cz nebo na oficiálním facebookovém kanálu facebook.com/fokusfest.

(njt)