Chcete vidět zápalky značky Solo India? Tak totiž dopadla přeslavná značka Solo Sušice. Výroba se přestěhovala do Indie, krabička je sice o něco menší, zato však dražší, ale jinak navlas stejná. Jen slovo Sušice nahradila Indie.

Přesvědčit se o tom mohou nyní všichni, kteří se přijdou podívat na novou výstavu Hasiči a sirky do Hasičského muzea v Chrastavě. Otevřeli ji v den sv. Floriána, patrona všech hasičů. Zápalky, z nichž nejstarší pocházejí z roku 1800, si mohou návštěvníci prohlédnout až do konce října. Otevřeno je každou sobotu od 10.00 do 16.00 hodin.

Přehlídku historie zápalek připravilo liberecké okresní sdružení hasičů. „Hasiči a sirky, proč ne? Od zápalek, se kterými si často hrají děti, může přece vzniknout požár. A s ním máme co do činění my“ řekl za chrastavské hasiče Miroslav Pivoňka.

Své vzácné poklady předvádí v muzeu několik sběratelů, z nichž jeden zapůjčil krabičky sirek až ze Slovenska. Nejstarší vystavené zápalky pocházejí z roku 1800. Jde o zednické sirky. Kvůli vysokému obsahu síry byly hodně jedovaté. Tehdy ještě neexistovaly krabičky, sirky balil výrobce do sáčku.

Návštěvníci výstavy mohou obdivovat nejen stovky zápalek z celého světa, ale také přístroje nutné pro jejich výrobu a další předměty, jež s nimi souvisejí.

„Máme tady i pyrotechnické zápalky. Hoří pod vodou. Pořád se vyrábějí,“ poznamenal sběratel z Chrastavy Jiří Riedl. „Zajímavé jsou i sirky do postele,“ upozornil. To byly sirky s malým otvorem v krabičce pro svíčku, kterou si člověk na cestu k loži svítil. Nechybí tu ani sirky z 50. let s budovatelskými motivy.

Zuzana Minstrová