„Turnovský drahokam", putovní hlavní cenu nejmenších diváků, si ze čtyřiadvacátého ročníku stejnojmenné regionální přehlídky loutkářských souborů pro Liberecký kraj a Český ráj v neděli odvezla Jana Čapková, kterou tak děti přiřkly tamnímu loutkářskému souboru Jakodivadlo Stružinec za inscenaci známé pohádky O kohoutkovi a slepičce.

Jedna nominace, čtyři doporučení

Odborná porota pak ze sedmnácti inscenací přímo nominovala na Národní přehlídku v loutkářské Chrudimi moderní sci-fi pohádku „Hvězdné dálky" v podání divadélka Vozichet z Jablonce n. Nisou a doporučila další čtyři soubory. Mezi nimi i domácí Turnovské divadelní studio a loutkáře z hostujícího zahraničního Slovinska, držitele loňské putovní ceny. Vedle odborné poroty posuzovalo letošní výkony na sedm set dětských návštěvníků, kteří opět o výsledku losovali pomocí žetonů, které vhazovali do tří maňásků v podobě Kašpárka.

Kašpárek za šest návštěv pohádek

„Turnovské divadlo ožilo už v pátek ráno, kdy pro 180 dětí z mateřských školek zahráli Pletené pohádky zdejší Čmukaři", řekl pro náš deník ředitel přehlídky Petr Záruba. Podle něj se pak zdejší kulturní stánek pravidelně plnil dětmi a rodiči podle jejich času a podle toho, která inscenace je v programu zaujala. Našli se i tací, kteří jich absolvovali i šest, jako třeba Ema Krejčí z Turnova, která získala jako nejpilnější divák, pravou marionetku Kašpárka. Zkrátka ale nepřišli ani ostatní. Pro ty byly připraveny hodnotné ceny, věnované místními sponzory. Ředitel Záruba současně ocenil to, že finančně jim letos opět přispělo Ministerstvo kultury, vedení Libereckého kraje i Města Turnova. Divákům a účinkujícím nakonec poděkoval i turnovský místostarosta Otakar Špetlík: „Uvědomujeme si dobře, jak dovede divadlo výchovně působit především na malé děti, jak může formovat jejich povahy už v raném věku a jak je může motivovat k veškeré pozdější kulturní činnosti a smysluplnému využití volného času. Proto budeme tuto přehlídku i nadále podporovat", řekl.

Chystají se už na další ročník

Současně poděkoval řediteli Zárubovi a jeho kolektivu za dlouholetou práci a společně všechny vyzvali k přípravě na příští, jubilejní pětadvacátý ročník přehlídky.

Otakar Grund