Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad, zámek, teď muzeum

Trutnov – Muzeum Podkrkonoší v těchto dnech finišuje s budováním tří dlouhodobých expozic.

28.7.2017
SDÍLEJ:

Nové expozice budují v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Ty přiblíží hrady, zámky a chalupy v regionu. Veřejnosti se otevřou během září.Foto: DENÍK/Jana Mudrová

V prostorách, kde najdou místo, se už rýsuje, že půjde o unikátní představení atraktivního okruhu lidské činnosti. Přiblíží totiž krkonošské hrady, zámky a také život v chalupách i vesnických usedlostech.

Místnosti, ve kterých se až do zahájení přestavby nacházela expozice Poklady minulosti, se před očima mění k nepoznání. Už nyní je vidět, že se tvůrci snažili ztvárnit zadané téma skutečně velmi působivě. To konečně již brzy poznají návštěvníci. Novinky chce muzeum zpřístupnit již během měsíce září. Málokdo například ví, že i dům, ve kterém muzeum sídlí, byl trutnovským hradem a zámkem. „Hrad vznikl ve středověku, byl součástí opevnění města, od kterého ho dělila hradba s příkopem. Šlo tedy o opevněné sídlo, které po polovině 16. století za Kryštofa z Gendorfu přestavěli na renesanční zámek. Později sloužil jako sklad soli a nakonec, byl v roce 1850 přestavěn na školu. Ta zde sídlila ještě po druhé světové válce, ale v té době už současně i muzeum, které dnes obývá celý objekt,“ popisuje dějinnou genezi domu, který nyní prochází poslední etapou obnovy, ředitel muzea Vlastimil Málek.

Budované trutnovské expozice si vyžádají náklady necelých 2,5 milionu korun. „Získali jsme na ně dotaci od města Trutnova,“ upozornil ředitel Vlastimil Málek a připomněl, že na přípravách se pracovalo už od roku 2012. Muselo například dojít k zesílení nosnosti podlah, výměně oken. Vše je součástí komplexnějších stavebních úprav muzea. Letos končí oprava fasád a výměna oken na poslední části budovy. Vzniká průchozí okruh po celém prvním patře. Tři nově koncipované výstavní místnosti jsou umístěné v prostorech, kde se dříve nacházel přednáškový sál a původní stálá expozice Poklady minulosti. „Hlavní ideou nových expozic je upozornit místní a turisty na to, že na Trutnovsku máme hrady a zámky, které však nejsou vůbec přístupné veřejnosti a mnoho lidí o nich ani netuší,“ vysvětlil muzejní myšlenku ředitel Málek.

Součástí každé z expozic je interiérová instalace, která je imitací hradní, zámecké nebo chalupářské architektury. „Vše bude obohaceno i o interaktivní prvky, které návštěvníkovi umožní dozvědět se spoustu dalších zajímavostí a informací. Doplní to, co lidé uvidí v expozici. Mysleli jsme i na děti,“ dodal Vlastimil Málek. Jádrem hradní expozice je ztvárnění události, kterou popisuje Simon Hüttel ve své kronice k roku 1515. Tehdy se ve sklepení trutnovského hradu razila falešná mince. Padělatelé se jmenovali Kadrman, Velký Polák a Kywatsch. Tyto postavy se v instalaci objeví. Jádrem zámecké expozice je autentický mobilář, původně ze zámku ve Vrchlabí, který patřil Czernin-Morzinům a později, v roce 1938 byl převezen na zámek v Horním Maršově. Po druhé světové válce se dostal do sbírky trutnovského muzea. Jde například o vyřezávanou knihovnu nebo rozměrný gobelín. Unikátním exponátem je i plátová zbroj ze 17. století.

Jádro chalupářské expozice tvoří lidově malovaný nábytek a různé tkalcovské a přadlácké náčiní ze sbírek muzea. Drtivá většina vystavených věcí je z muzejních depozitářů. Expozici na zakázku vytváří včetně výroby figurín firma Roman Bartů, která pracuje hlavně pro Národní muzeum a vyhrála zakázku.

Trutnovsko - zámky

Arnultovice, Bílé Poličany, Bílá Třemešná, Fořt, Horní Maršov, Hostinné, Kuks, Nové Zámky, Podhůří, Staré Buky, Trutnov, Vlčice Vrchlabí, Žacléř a Žireč

Trutnovsko - hrady

Např. Břečtejn, Horní Vlčice, Hostinné, Choustníkovo Hradiště, Bradlo, Bolkov, Purkhybl, Radvanice, Rechenburg, Starý Vřešťov, Trutnov, Velký Vřešťov, Vizmburk, Zámecký vrch v Poříčí u Trutnova, Žacléř

Autor: Jana Mudrová

28.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PATRIK HOLOVIČ je druhým nejlepším střelcem I. A třídy. Stráži v dresu Košťálova-Libštátu vstřelil dva góly.

Jablonečtí zabránili fiasku v hodině dvanácté

Ilustrační foto.

Žena pomohla zraněnému ze rvačky, někdo ji mezitím ukradl mobil

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Komenského Trutnov

Trutnovsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Pelák jako jediný trefil sedm výsledků

Trutnovsko, Pojizeří - Třiatřicet branek nabídlo deset vybraných utkání víkendového pokračování podzimní části TIP ligy. Ve výsledku tipovací soutěže čtenářů Krkonošského deníku ale počet vstřelených gólů v 9. kole nehrál žádnou roli.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení