Představení, které uspělo na Jiráskově Hronově, se uskuteční v sobotu 22. listopadu od 19 hodin. Komedie je motivovaná prací v hradecké hvězdárně a zazářila díky skvělému textu.

Ve hře se představí autor Josef Tejkl jako hvězdář Bartoška, loutkoherec Jan Bílek v roli hvězdáře Bejčka, jazzman Martin Brunner, ředitelka divadla Jesličky Jana Portyková, redaktor Jaroslav Pokorný a další.

Roli hvězdáře Bartošky měl původně hrát sám nadšený astronom Josef Bartoška. Už se ale hry nedočkal. „Je mi líto, že Pepek Bartoška nás opustil. Sršel humorem, kudy chodil. Těšil se na tuhle premiéru, kterou jsem napsal díky němu. On a Karel Bejček, hradečtí astronomové, se stali inspirací pro pábitelskou komedii,“ říká o hře autor Josef Tejkl.

Představení v Havlovicích pořádá nezisková organizace Divadlo z Hradce Králové. Sdružení svou divadelní prací od roku 2003 povznáší morálku českého národa.

„Kvalitní amatérské soubory z Jiráskova Hronova zveme na různá jeviště ve východních Čechách a jejich hry lidem předkládáme jako hodnotnější náhradu za jednoduché televizní seriály a reality show. Od začátku svého působení sdružení Divadlo uvítalo deset tisíc diváků,“ upozornil ředitel neziskovky Tomáš Langr. Havlovice se staly místem, do něhož Divadlo jezdí už pravidelně. „Souborům se zde hraje velmi dobře, protože diváci nadšeně reagují. Návštěvnost tu je zhruba sto lidí na pořad. Diváci během představení mohou popíjet víno, v sále je stolová úprava, na každém stole zapálená svíčka. V Havlovicích bychom rádi hráli čtyři pořady do roka, ale záleží to na finančním příspěvku od obce,“ řekl mimo jiné Langr.

Nezisková organizace Divadlo od letošního roku pracuje v Havlovicích. Kulturními pořady se snaží povznášet morálku českého národa. Na otázky odpovídá ředitel sdružení Tomáš Langr.

Koho a kdy napadlo založit organizaci Divadlo?
Sdružení jsem zakládal já a další dva členové z Hradce Králové. Založeno bylo v srpnu roku 2005. Ovšem divadelní činnost vykonáváme od roku 2003, kdy jsme začali hrát v Hradci Králové. Postupně jsme zakládali další divadla. Od ledna letošního roku hrajeme i v Havlovicích.

Co je hlavním cílem této neziskové organizace?
Snažíme se povznášet morálku českého národa a to tak, že zakládáme divadla na místech, kde se toho moc neděje a pak se staráme o udržení těchto divadel. Zajišťujeme kvalitní programy, peníze, propagaci, pečujeme o diváky i o umělce. Mým přáním je, aby byl vždy sál plný rozesmátých lidí.

Kde sháníte peníze na divadla?
Nejsilnějším finančním zdrojem jsou firmy - sponzoři. Na druhém místě jsou granty úřadů a na třetím vstupné. Na Havlovické divadlo z poloviny přispívá obec a druhou polovinu platí naše sdružení.

Takže vás úřady podporují.
Ministerstvo kultury ani Královéhradecký kraj nám peníze nedávají. Více nám finančně pomáhají obce, ve kterých hrajeme.

Kde všude hrajete?
V současnosti máme divadlo v Hradci Králové, Opočně, Letohradě, v Havlovicích a v létě se hraje na hradě Potštejně. Od roku 2003 jsme uvítali v našich divadlech 11 000 diváků.

Kdo chodí na vaše pořady? Pozorujete, že by na vaše představení chodili stálí diváci?
Chodí k nám široké spektrum lidí od dvaceti do sedmdesáti let a co se týká vzdělání, tak jsou to studenti, vysokoškoláci i dělníci. Nedá se říci, že by chodili stejní lidé. Řekl bych, že tak z poloviny jsou stálí diváci a ta druhá polovina jsou náhodní nebo nově příchozí. I stálí diváci se po čase mění podle toho, v jaké životní situaci se nacházejí, jestli chtějí chodit do společnosti nebo ne.

Jací jsou havlovičtí diváci?
Souborům se hraje dobře, protože lidé reagují nadšeně. Dlouhotrvající potlesky po představení svědčí o tom, že havlovický divák je pozorný a vděčný. Začali jsme hrát komedie a ukazuje se, že je to dobrá strategie. Vážnou hrou bychom si lidi na začátku odradili. Kdo se rozhodne hubnout, také nejede na Olympiádu, ale začíná úpravou jídelníčku a procházkami. Náročné hry zařadíme postupně. Znám pořady, které diváky štěstím rozpláčou. Návštěvnost je v Domě kultury přibližně sto lidí na pořad. Přijíždějí i z Úpice, kde je více divadelníků, avšak nemají stolovou úpravu v sále a péči Restaurace Amerika. Zvyknout lidi chodit do divadla na vsi, kde doposud vládl jen sport je dlouhodobý úkol. Díky starostovi panu Dvořáčkovi, který by se pro lidi rozdal, rozjíždíme i kulturní život obce. Vždyť je to Vesnice roku!

Jak se odlišujete od ostatních divadel?
Například v Havlovicích můžete během představení popíjet víno a občerstvovat se. V sále je stolová úprava a to také přispívá k větší spontánnosti a nijak to neruší. Naopak se vytváří jiskřivá atmosféra a hercům se dobře hraje. Nemáme vlastní divadelní soubor, ale zveme kvalitní umělce přímo z festivalu Jiráskův Hronov. Takže divák vidí, jak se hraje divadlo v Ostravě, Praze, Brně, Slavičíně nebo Klapý a přitom nemusí jezdit daleko. Od ostatních divadel se lišíme osobní péčí, občerstvením a stolovou úpravou. Stoly místo řad máme v Hradci Králové, Opočně a v Havlovicích. Obvykle diváky po příchodu překvapí, že je ředitel uvítá podáním ruky. Když známe lidi jménem, tak je oslovujeme: „Dobrý večer, pane Nováku, vítáme Vás v Havlovickém divadle“. Pomůžeme z kabátu, usadíme je na místo ke stolku. Na každém stole je zapálená svíčka, která vytváří domácí atmosféru. Diváci popíjejí třeba dvojku červeného a potom začne kulturní pořad. Dvě hodiny se smějí, občerstvují se a po skončení pořadu nikoho nevyháníme domů. Diváci mohou posedět s přáteli, sdělovat si dojmy nebo si dají slavnostní večeři. A teprve když se jim chce, až osvěží tělo i ducha, tak se zvednou a odcházejí. My jim vydáme kabát, vezmeme si od nich dotazník a rozloučíme se. Do dotazníků nám diváci píší své dojmy a e-mailové adresy. Máme vytvořený seznam stálých příznivců, které pak zveme na příští pořady. Před dalším představením jim posíláme pozvánky, ve kterých je zveme na nejbližší komedii nebo pohádku. Opět je uvítáme, opět se smějí jinému pořadu a znovu osvěží tělo i ducha. To je naše péče o diváky. Odlišujeme se také tím, že do našich divadel nepotřebujete sako a kravatu. Můžete přijít v pohodlném oděvu.

Myslíte si, že v moderní době zaplněné televizními programy, videofilmy a počítači osloví divadelní hry
i mládež?

Poslání kulturních organizací je kvalitně hrát a předkládat tyto pořady mladým lidem jako alternativu pro jejich volný čas. Záleží už na nich, jestli přijdou nebo ne. Hrát pro pubertální mládež je velmi náročné a přiznávám, že této skupině mladých lidí se zvlášť nevěnujeme. Pokud nás ale osloví nějaká střední škola, tak můžeme nabídnout soubor Veselé skoky, který na posledním vystoupení zaujal každého.

Co nabízíte havlovickým divákům?
Především kvalitní pořady přímo z festivalu Jiráskův Hronov, osobní uvítání, osvěžení těla i ducha. Je to málo?

Jaký nás čeká nejbližší pořad?
Srdečně zveme diváky do Havlovic na hvězdářskou komedii Asteroid Bejček, kterou uvedeme v Domě kultury 22. 11. v 19 hodin. Přijede soubor Josefa Tejkla Samohana z Hradce Králové a diváci uvidí lehce erotickou romantickou hru z hradecké hvězdárny. Hlavní postavy hvězdář Bejček a hvězdář Bartoška žasnou nad hvězdnou oblohou, spletitostí životů a intrikami žen. Hra zazářila na letošním Jiráskově Hronově pro skvělý text.

Budete hrát divadlo i v příštím roce?
V Havlovicích bychom chtěli hrát 4 pořady do roka. Je to podmíněnou finančním příspěvkem obce, protože můžeme zaplatit pouze polovinu nákladů. Pokud víte o dobrém sponzorovi, tak ho, prosím, pomocí stránek www.dobredivadlo.cz nasměrujte na mě. Program 2009 prozradím v příštím zpravodaji a na stránkách sdružení, to už bude roční plán hotový. Nyní jednáme s panem starostou o podmínkách spolupráce. Návštěvnost stoupá a to nás utvrzuje, že bychom měli pokračovat.