Se svým idolem chlebodárcem žije od 11 let. „Už tehdy jsem ho začal předvádět za peníze,“ přiznal. „Horentní sumy to ale nebyly,“ smál se.

Honza Moflár také tančil na liberecké premiéře snímku This Is It. Určitě by hodně lidí zajímalo, jak moc má rád svého idola Michaela Jacksona, jak vnímá poprask okolo jeho smrti a pomluvy o něm.

Který největší nesmysl jste o Michaelovi slyšel nebo četl?
V nějakém bulváru jsem si přečetl, že si Michael najal šamana a koupe se v krvi z krav, aby zabil Stevena Spielberga, který mu nedal roli. To mě opravdu pobavilo.

A jak si to vysvětlujete?
Bulvární novináři jsou blázni a chtějí senzaci za každou cenu.

Nevěříte tedy ničemu, co kdy o Michaelovi bulvární tisk psal?
Ne, bulvár jen vytváří skandály a dělá pomluvy.

Jak moc jste se na This Is It těšil? Vidět ho, byla to pro vás povinnost?
Těšil jsem se hrozně moc, zajímalo mě, o co jsem přišel. Měl jsem lístky na londýnské turné a v dokumentu jsem pak viděl, jak se připravovalo. A vidět ho – to byla a je povinnost každého, ne jen jeho fanouška, ale i člověka, který se zajímá o hudbu celkově. Protože Michael Jackson je bible muziky všeobecně.

Jak se vám film líbil?
Je úžasný. Cenné pro mě bylo nahlédnout do zákulisí příprav show a vidět novinky, které si pro nás Michael chystal, ale už je bohužel nepoužil.

Jaký největší zážitek s Michaelem Jacksonem máte? Byl jste třeba na některém z jeho koncertů?
Byl jsem na Michaelově koncertě, když navštívil v září 1996 Českou republiku. Zde zahajoval velkolepé turné History. Byl to ten nejsilnější zážitek v mém životě. Ten koncert v Londýně to měl překonat, ale bohužel se ho už nikdy nedožiji. A to mě bolí ze všeho nejvíce.

Co myslíte, že si Michael poslední roky svého života nejvíce přál, po čem toužil? Po úspěchu?
Myslím, že Michael by si přál být aspoň na den neviditelný a zkusit si žít jako obyčejný člověk. Prostě si jen tak vyjít ven nebo nakoupit, jít se bavit s přáteli a nekoukat na to, jak vypadá. Zkrátka to, co mu bylo celý život „zakázané“, co nemohl.

Jak moc se vás dotkla jeho smrt. A pohřbila i nějaké vaše naděje?
Jeho smrt mě zasáhla opravdu drtivou silou. Prožívám to stále, jako by se to stalo včera, a beru to jako úmrtí v rodině. Vlastně se s tím ještě pořád nemůžu vypořádat a uvěřit tomu.

Změnilo toto úmrtí nějak váš vztah k práci, kterou děláte?
Ano, od úmrtí Michaela Jacksona se snažím věci dělat precizněji. Slíbil jsem si totiž, že každý tanec, který na své show předvedu, jako by byl věnován právě Michaelovi.

Imitujete-li Michaela Jacksona, znamená to, že se „jen“ za něj převléknete a tančíte, nebo i zpíváte?
Michaelovým imitátorem jsem již 14 let, mám za sebou stovky vystoupení a natáčení TV pořadů. Ale nikdy jsem nezpíval – pouze imituji jeho tanec v kopiích kostýmů, které nosil.

Co je vaše Jacksonovo nejlepší číslo? A lze na tom, co dělal, ještě něco vylepšovat, nebo je základ přesné a dokonalé provedení?
Nedá se říci, co je moje nejlepší „číslo“, není to jako třeba u kouzelníků. O tom musí rozhodnout fanoušci nebo diváci, kteří se na mě dívají. Má oblíbená je skladba Billie Jean, ta má vždy obrovský úspěch. Víte, Michaelův tanec se nedá natrénovat nebo okopírovat, nejde naučit dokonale, protože on byl taneční génius a toho nikdy nezkopíruje žádný člověk.

Ale vždyť vy ho imitujete, tančíte jako on!
To ano, ale ne úplně. Dá se mu jen přiblížit, někomu to jde lépe a jinému zase hůř.

Kolik vás, profesionálních Jacksonových imitátorů, v ČR je? Soupeříte s někým?
Na profesionální úrovni jsme v ČR tři, na Slovensku asi nikdo. A soupeření? Určitá rivalita mezi námi je, s jedním ale občas i dělám a jsme přátelé. Toho třetího ale nemusíme, někdy se moc chvástá a občas lže a uráží. Je za tím závist, zkrátka pravá rivalita.

Michaela imitujete od 11ti let. Proč, čím to začalo?
Už jako malej prcek jsem viděl v TV koncert Dangerous. Ohromil mě, začal jsem trénovat taneční kroky a od svých jedenáct jsem za svá vystoupení bral honorář.

Jaký podle vás byl?
Byl to nejlepší hudebník a tanečník všech dob, takový se už nenarodí. Vymyslel naprosto vše, co v hudbě vymyslet lze a ostatní ho jen napodobují. Pro mě to byl vzor, idol i lidská bytost, která pomáhala miliónům lidí po celém světě nejen penězi. Svět léčil i svou hudbou. Jsem hrdý na to, že jsem mohl žít na této planetě současně s nejlepším umělcem všech dob a zažít ho při jeho tvorbě. Tato planeta přišla o ztělesnění hudby, kterou nám Bůh z nebe poslal. Buďme hrdí na to, že jste byli také u toho. I za tisíc let nám budou lidé závidět a pouštět si album Thriller.

Honza Moflár

– narodil se 12. srpna 1983, tedy čtvrt století a pár dnů po Michaelu Jacksonovi
– předváděním umění Jacksona se živí 14 let, od svých 11ti let
– vystupoval v řadě pořadů všech českých televizí i v reklamách
– v Polsku mu tleskalo 35.000 lidí
– web: www.honzamoflar.cz